U multimedijalnoj sali opštine Tivat održana je javna rasprava o Nacrtu zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada, kojeg sprovodi Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Raspravi je prisustvovalo desetak zainteresovanih građana.
Prisutnima su se obratio generalni direktor Direktorata za razvoj stanovanja Marko Čanović. On je naglasio da je osnovni smisao ovoga Zakona kojim se uređuju prava i obaveze etažnih vlasnika u pogledu održavanja stambene zgrade, zajedničkih djelova stambene zgrade i druga pitanja od značaja za oblast stanovanja, očuvanje i unaprjeđenje postojećeg stambenog fonda imajući vidu njegovu ekonomsku vrijednost.
Normativna regulacija instituta etažne svojine je donošenjem Zakona o svojinsko pravnom odnosima u martu 2009. godine, podijeljena i definiše se u dva zakona-Zakonom o svojinsko pravnim odnosima i Zakonom o stanovanju i održavanju stambenih zgrada.
– Lično sam mišljenja da nije svrsishodno da se putem dva zakona objedinjuje jedna ista oblast. Kao posljedicu toga imamo situaciju da nam se u praktičnom smislu stvaraju veliki problemi – naglasio je između ostalog Čanović.
Nakon njegovog izlaganja, okupljeni su uzeli učešće u raspravi i postavljali pitanja Čanoviću.
A osnovne primjedbe odnosile su se na to da Zakonom nije predviđeno postojanje institucije Predsjednika skupštine stanara, kao ni plaćanje upravnika, već samo privremenog upravnika, što nije logično. Takođe, problem je što su naknade troškova izjednačene za vlasnike stambenih jedinica i poslovnih prostora što nema realne osnove, već predstavlja samo privilegiju onima koji posjeduju veliki broj poslovnih prostora.
Takođe, s obzirom na opštu ekonomsku situaciju problem predstavlja povećanje troškova održavanja. Moraju se, kako je naglašeno iznaći načini da Zakon u praksi bude primjenljiv, naročito sa aspekta što status zgrade ovim Zakonom nije jasno pravno definisan.
Čanović je odgovarajući im naglasio da u Tivtu ne postoji problem sa postojanjem skupština stanara, jer 99 odsto objekata imaju ovo tijelo. On je rekao da je još uvijek u pitanju samo Nacrt zakona, da je podložan promjenama i da je najbolji način za praktično djelovanje da se sve sugestije i primjedbe pošalju Ministrarstvu, odnosno nadležnom Sekretarijatu u pisanoj formi.