Marina Porto Montenegro ponovo jr u konkurenciji za prestižno godišnje priznanje u kategoriji „Najbolja marina za superjahte 2016”, koju dodjeljuje britanska Yacht Harbour asocijacija (TYHA). Cilj asocijacije je da nautičarima obezbijedi i preporuči marine najvišeg kvaliteta, u kojima će se razvijati i dobiti najviši nivo usluge.
Kao nosilac ovog prestižnog priznanja i za tekuću 2015. godinu, u oštroj svjetskoj konkurenciji,marina još jednom potvrđuje i opravdava ovaj status izvrsnošću usluge i konzistentnosti u jahting usluzi, kazao je PR menadžer kompanije „Adriatic Marinas- Porto Montenegro”, Danilo Kalezić istakavši da se nagrada dodjeljuje marinama, koje posjeduju akreditaciju Zlatna sidra.
On je naveo da vlasnici plovila i zakupci vezova glasaju u kategorijama britanska marina na obali, UK ostrvska marina, internacinalna marina i marina za superjahte.Za marinu Porto Montenegro mogu glasati svi vlasnici plovila, bez obzira da li koriste njene usluge, ako žele da to prestižno priznanje pripadne Porto Montenegru. Pobjednik za 2016. godinu biće proglašen na London Boat Show-u u januaru naredne godine.
Praksa dodjeljivanja Zlatnog sidra podrazumijeva kategorizaciju od jednog do pet zlatnih sidara, pri čemu je Pet zlatnih sidara nagrada najvišeg ranga, te obilježje izvanrednog uspjeha u svim segmentima rada marine, što marina Porto Montenegro opravdava od 2011. godine.
U prilog tome i činjenica da je superjaht marina i naselje Porto Montenegro na vrhu liste od deset novih eksluzivnih svjetskih marina, prema mogućnostima prihvata najnovijih ultraluksuznih velikih jahti, podsjetio je Kalezić.
Listu od 10 novih marina koje u poslednje vrijeme sve više predstavljaju konkurenciju etabliranim mediteranskim šik-marinama poput italijanskog Porto Ćerva ili španskog Puerto Banusa, sačinio je uticajni portal Yachting Pages Činjenica da nakon upravo okončane izgradnje druge faze marine, Porto Montenegro na vez može prihvatiti i najveće jahte na svijetu, dužine čak do 250 metara, marinu Porto Montenegro je svrstao na prvo mjesto te liste.
„Sve to kompletirano je smeštajnim i uslugama trgovine i zabave u čitavom naselju koje okružuje marinu, luksuznim hotelom Regent sa 5 zvjezdica i čitavim nizom restorana, barova i prestižnih butika”, piše Yachting Pages.
Na drugom mjestu njihove liste je marina One Ocean Port Vel u Barseloni u Španiji koja može primiti jahte dužine do 190 metara, a na trećem Grand Harbour Marina u Valeti na Malti, gdje se mogu vezati jahte dužine do 135 metara.
Inače, najveća jahta na svijetu trenutno je 180 metara dugi „Azzam”, dok je u gradnji još i veća jahta, čak 222-metra dugi brod nazvan „Double Century”. „Budući da broj velikih brodova svakodnevnmo raste, kao i želje njihovih vlasnika, i čak posade, da istražuju i iskuse nove destinacije širom svijeta, pojavljuje se i sve veći broj marina za superjahte koje se sve više pozicioniraju kao veliki izazivači i konkurencija dosadašnjem spisku elitnih nautičlkih destinacija.- dodaje Yachting Pages, detaljno predstavljajući svaku od 10 novih top-spot svjetskih marina koje predvodi tivatski Porto Montenegro