U Zbirci pomorskog nasljeđa u Porto Montenegru večeras je održana promocija knjige profesora Predraga V. Kovačevića “Istorija bokeljskog pomorstva”. O knjizi su govorili Nikola Malović, urednik edicije „Bokeljologija” hercegnovske knjižare So, Adela Barba iz porodice autora i Siniša Luković, novinar i publicista iz Tivta. Veče je otvorio rukovodilac Zbirke Dražen Jovanović.
” Profesor Kovačević je, kako se to kaže, jednim udarcem ubio dvije muve. Jer ovo je knjiga o istoriji bokeljskog pomorstva, ali i knjiga o istoriji Boke. Ovo je treće izdanje koje se po formi razlikuje od drugog izdanja. Ja sam u Kotoru dobio na poklon drugo izdanje ove knjige i tad sam pomislio da bi bilo uputno ostaviti u amanet jedno konačno izdanje ove knjige. Mismo ništa sadržinski mijenjali, samo je knjiga “ispeglana.” Knjiga počinje predgovorom Jovice Martinovića, a završava dodatkom Siniše Lukovića o bokeljskom pomorstvu od 1984. godine, gdje završava drugo izdanje, do danas” – rekao je Nikola Malović.
“Porodici je izuzetno drago što je došlo do trećeg izdanja knjige koja je sad i sadržinski i formom izuzetna. Djeda se sjećam kao veoma drage osobe. On je bio zaljubljenik u Boku. Rodio se 1904. u Baošićima. Otac Vaso mu je bio prota stafrofor. Predrag se školovao u Kotoru, Pragu, Beogradu, Kembridžu, Edinburgu. Bio je omiljeni profefor u Kotoru o kome ima toliko mnogo angedota. Učestvovao je u otkrivanju njemačkog zločinca Himlera. Bio je izuzetno obrazovan i govorio je više jezika” – istakla je unuka Adela Barba.
“Bila mi je čast dopisati posljednje poglavlje, što sam uradio na molbu Nikole Malovića. To je period od 1984. do danas. Nisam lično upoznao profesora Kovačevića, ali ga živo pamtim iz priča moga oca, koji je bio njegov student. On je bio nevjerovatan erudita, širokog obrazovanja i veoma duhovit čovjek. Njegova Poslovna korespodencija na engleskom jeziku i dan danas se koristi. Knjiga “Istorija bokeljskog pomorstva” je njegovo kapitalno djelo. Prilično je hrabro bokeljsko pomorstvo sažeti u jednu knjigu. Teško da bi se danas bilo ko od nas na to usudio. Meni je ostalo da na neki način napišem epitaf bokeljskom pomorstvu, jer u ovom periodu ugasila se nekada moćna “Jugooceanija”. Više je razloga za to, a jedan je i nesposobno rukovodstvo kompanije koje nije imalo mnogo veze sa morem, a donosilo je nerazumne odluke. Ipak, u posljednje vrijeme pojavljuju se privatne inicijative, malo svjetla u tami. Treba pomenuti čuvenu kompaniju “Dabinović”, kao i brod na solarni pogon” – rekao je u veoma zanimljivom izlaganju Siniša Luković.