U cilju dobijanja arhitektonskog rješenja koji će postati sastavni dio “Plana privremenih objekata” i na osnovu koga će se urediti javne površine i ugostiteljske terase u Tivtu, Opština je raspisala javni konkurs za izradu idejnog arhitektonskog rješenja za parterno uređenje javnih otvorenih površina i uređenje ugostiteljskih terasa.
Traži rješenje za uređenje prostora malog parka u Ulici 21.novembra, parka kod Trga Dara Petkovića, prostora Trga magnolija, kao i za osam terasa ugostiteljskih objekata, „Teodorus“, „KLM“, „Galija“, „Sirena“, „Biblioteka“, „Dionis“, terasa ispred pekare Davidović i na uglu Druge dalmatinske brigade i Palih boraca, kazala je sekretarka Sekretarijata uređenja prostora i zaštite životne sredine, Tatjana Jelić koja je i predsjednica žirija. „Konkurs smo proširili na parkove i prostor Trga magnolija cijeneći da bi se kroz postupak konkursa mogla dobiti nova rješenja i za eventualno novi urbani mobilijar grada ili neke druge prepoznatljive markere koji bi dali jedan novi imidž centru Tivta“, objasnila je sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora.
Idejnim arhitetsktonskim riješenjem, ističe se u propozicijama konkursa, potrebno je sagledati i analizirati prostor otvorenih javnih površina u svrhu njihovog uređenja. Uz to, neophodno je predvidjeti javnu rasvjetu i ostale potrebne sadržaje. U pogledu likovnog i vizuelnog kvaliteta potrebno je ostvariti jednostvanost, ali i prepoznatljivost i jedinstvo prostora. Svaka cjelina treba da predstavlja prostor za sebe, ali istovremeno i prepoznatljivu cjelinu što se postiže uvođenjem karakterističnog motiva, simbola, koji se provlači kroz sve elemente, kaže Jelič i ističe da žiri može od nagrađenih radova da odabere sgmente koje ocjeni kao najbolje i ukonponuje ih u prosto.
Cilj je dobiti najbolje rješenje koje će se primijeniti za uređenje otvorenih javnih površina i ugostiteljskih terasa na javnim, ali i privatnim površinama u centru grada s namjerom poboljšanja estatskog izgleda grada, izgleda ugostiteljskih terasa, ali i racionalnije korišćenje javnih površina. Zelene površina, po riječima Jelić, imaju značajnu socijalnu funkciju i treba da igraju ključnu ulogu u rekreaciji i da obezbjeđuju prostor za opuštanje sport i rekreaciju, da doprinose razvoju zajednice i podižu svijest o zaštiti životne sredine i na taj način promovišu zdrav način života.
Rok za predaju radova je od 17.- 19.februara, a fond za nagra de iznosi 5 100 eura. Za prvu nagradu predviđeno je 2.200 eura, drugorangirani će dobiti od 1.700, a za treće mjesto 1.200 eura.

