Crveni krst Crne Gore danas obilježava Dan dobrovoljnih davalaca krvi. U našoj zemlji najdragocjeniju tečnost dobrovoljno daje oko 2,5 % ukupne populacije, što nije dovoljno za obezbjeđenje sigurnih količina. Preporuke Svjetske zdravstvene organizacije su da taj procenat bude iznad 4 %. Posebno zabrinjava struktura davalaca i činjenica da krv daju samo za člana svoje porodice, prijatelja i slično.
Krv mogu da daju sve zdrave osobe starosti 18 do 65 godina, nakon osnovnog laboratorijskog i ljekarskog pregleda. U našoj populaciji najviše je zastupljena A krvna grupa koju ima 41 posto stanovništva, O 33 posto, B-15 i AB-5 posto stanovništva.
Krv je lijek koji se ne može proizvesti a njegov jedini izvor je čovjek.
“U cijeloj državi situacija sa dobrovoljnim davalaštvom krvi nije na zadovoljavajućem nivou zahvaljujući nerazrađenom zakonu koji je, samo prepisan od strane Evropske zajednice a uopšte nije doneseno 11 pravilnika, odluka i poslovnika koji su trebali pratiti zakon. U međuvremenu, velike firme čiji su radnici bili najaktivniji donatori krvi, su ugašene a prosječna starost davaoca sada je preko 50 godina” izjavio je za Radio Tivat sekretar Opštinske organizacije Crvenog krsta Duško Božović.
U ovom tenutku nasvrsishodnija je revizija spiskova i dogovor sa transfuziologijom. U prošloj godini Tivćani su 182 puta dali krv a u vrijeme velikih firmi godišnje je prikupljano 780 boca ili blizu 300 litara krvi.
Dobrovoljni davalac krvi je osoba koja daje krv, plazmu ili ćelijske dijelove krvi, po svojoj slobodnoj volji, i ne prima za to nikakvu nadoknadu, ni novčanu niti bilo kakvu drugu koja se može smatrati zamjenom za novac.
Ovu definiciju odredili su Međunarodno udruženje transfuziologa, Međunarodni Crveni krst i Svjetska zdravstvena organizacija a prihvaćena je u svim zemljama svijeta. Situacija sa dobrovoljnim davalaštvom krvi u našem gradu se iz godine u godinu pogoršava kaže dugogodišnji davalac krvi o sekretar OOCK Tivat Duško Božović: