Nestanu li tivatska Solila, ulcinjska Solana i Buljarica, milioni ptica ostaće bez pumpnih stanica gdje one obnavljaju svoju energiju za ekstremno naporan put preko Jadranskog mora, istaknuto je na današnjoj, veoma posjećenoj radionici povodom Medjunarodnog dana močvarnih staništa, koja se održava u sali Opštini Tivat.
Ispred Opštine Tivat kao domaćina, Tatjana Jelić je pozdravila prisutne i iskazala zadovoljstvo zbog velikog odziva.
“Meni je posebno zadovoljstvo što ste u ovoliko broju danas ovdje i imajući u vidu raznolikost institucija iz kojih dolazite, daje mi za pravo da vjerujem da ćemo imati izuzetno uspješan Okrugli sto”- istakla je Jelić.
Akcenat današnjeg okupljanja je, po riječima Tatjane Jelić, na interakciji kako bi se priča o tivatskim Solilima uspješno nastavila u budućnosti.
Ispred Javnog preduzeća “Morsko dobro” Aleksandra Ivanović kazala je da je zajednički cilj da se tivatska Solila unaprijede i zaštite.
“Cilj ove radionice je da vam prezentiramo rezultate istraživanja koje smo mi i naši partneri sproveli proteklih godina, ali takodje da od vas čujemo mišljenje, sugestije i vizije tivatskih Solila, jer smatramo da se ovo područje ne mogu razvijati bez saradnje ljudi koji žive u tom okruženju i onih koji su vlasnici zemljišta”- naglasila je Aleksandra Ivanović.
Prvu prezentaciju imao je Darko Saveljić, ornitolog u Agenciji za zaštitu životne sredine, koji na zaštiti tivatskih Solila radi dugi niz godina.
Na Mediteranu danas ima oko 170 solana, od čega oko 90 prestala da proizvodi so, zbog toga što je so postala veoma jeftina, jer u zemljama Afrike postoje solane koje imaju jeftiniji radnu snagu, vremenski uslovi su povoljni, solane su ogromne i proizvode se veće količine soli.
“ Ono što je vrlo značajno jeste da je više od 70 odsto ukupnih Solana na Mediteranu zaštićeno, a to je zbog toga što pružaju veliki servis pticama, zbog toga što se solane nalaze uglavnom na migratornim koridorima, uvijek dužobalno i to je za sve migracije ptica jako značajno područje. Nestanu li tivatska Solila, ulcinjska Solana i Buljarica, milioni ptica ostaće bez pumpnih stanica gdje one obnavljaju svoju energiju za ekstremno naporan put preko Jadranskog mora”- istakao je Saveljić.
Zahvaljujući dobroj saradnji Opštine Tivat, JP”Morsko dobro”, Nevladinog sektora i nekadašnjeg Zavoda za zaštitu prirode, po riječima Darka Saveljića, tivatska Solila su proglašena močvarom od medjunarodnog značaja.
“Tivatska Solila su u Boki odlična nadopuna svim vidovima turizma, jako su dostupna i ono na šta treba da obratimo pažnju dostupna su i licima sa smanjenom pokretljivošću, imaju infrastrukturu koja može dobro da se iskoristi i nadgradi”- kazao je Saveljić.
Ono na čemu će se raditi narednih godina jeste da se tivatska Solila proglase Naturom 2000, to je zaštićena mreža područja Evropske Unije. Osim toga cilj je da se osposobi barem jedan bazen za proizvodnju soli, da se pokaže ljudima kako se tradicionalno brala so.
Okrugli sto je u toku, a svoje prezentacije predstaviće Andrej Sovinc, Sandra Kapetanović, Olivera Marković i Vuk Iković. Događaj je osmišljen da se kroz zajedničku interakciju i razmjenu mišljenja dobije što bolji i kvalitetniji dokument.