Na dnevnom redu današnje 11. redovne sjednice Skupštine opstine Tivat bilo je 26, a ne 32 tačke, kako je prvobitno bilo planirano. Predsjednica opstine Dr Snežana Matijevic je predložila da se prvih osam tacaka, koje se odnose na konstituisanje D.O.O Autobuska stanica i D.O.O Parking servis, skinu sa dnevnog reda.
“Nismo definisali sve stvari oko ovoga, pa predlažem da o ovim točkama raspravljamo na narednoj sjednici, koja ce se zakazati za petnaestak dana” – rekla je gradonačelnica.
Budimir Cupara, odbornik liste Arsenal za Tivat je rekao da Skupština nije kompetentna da raspravlja o imenovanju direktora i Odbora direktora Autobuske stanice i Parking servisa jer to nisu javne službe vec društva sa ograničenom odgovornošću.
“Bojim se da smo i ranije donosili odluke koje nisu pravno utemeljene. D.O.O je oblik obavljanja privredne djelatnosti i ako ne promijenimo odgovarajući član ne možemo o ovome raspravljati. Molim vas da budemo odgovoran Parlament koji ce donositi legitimne odluke” – naglasio je Cupara.
Mirko Kovačević iz Tivatske akcije pitao je šta je sa tačkama od 24 do 30 koje se odnose na razrješenja i imenovanja članova skupštinskih Odbora i Savjeta.
“Odbornici opozicije nisu dobili nijedno ime kandidata za odbore i savjete. To je neozbiljno. Dobicemo imena tek na samoj sjednici. Vaša kadrovska kombinatorika je došla do usijanja, pa se vi ne možete dogovoriti oko toga. Zbog toga su ovo bezvrijedni dopisi” – istakao je Kovačević.
Njegov partijski kolega Miomir Abovic je najavi da ce govoriti o jos jednom “promašaju” dnevnog reda.
“Na dnevnom redu današnjeg zasijedanja trebao je biti Predlog Odluke o davanju u zakup Doma kulture u Donjoj Lastvi NVO Dux Croatorum, jer je donijeta protivzakonito. Ako vec niste to uradilo za danas, neka to bude tacaka dnevnog reda na idućem zasijedanju” – predložio je Abovic.
Odgovarajući na primjedbu odbornika Mirka Kovačevića sekretarka Skupštine Ana Matijevic je rekla da se radi o zamjeni odbornika u odborima i savjetima, koji vise nisu odbornici.
“Sve je urađeno u skladu sa Statutom. Jedino je tačno da u dopisu nismo poslali imena odbornika koji ih mijenjaju” – rekla je Matijevic.
Predsjednik Skupštine Ivan Novosel je rekao da je procedura ispoštovana.
“Sve je prošlo proceduru Odbora za izbor i imenovanje. Dakle, stekli su se svi uslovi da se ove tračke stave na dnevni red Skupštine” – istakao je Novosel.
Potpredsjednik opstine Ilija Janovic je rekao da ce HGI biti uzdržanom oko predložak da se prvih osam tacaka skine sa dnevnog reda.
“Moramo revidirati neka mišjenja. Oko nekih pitanja odnosimo se neozbiljno. Ja sam dobio mišljenje da je odluka o davanju u zakup Doma u Dojoj Lastvi donijeta zakonita. Parlament je odluku donio na zakonit način, a gospodin Abovic može pokrenuti proceduru za utvrđivanje zakonitosti odluke” – rekao je Janovic.
Replicirajući Abovic je kazao da je ovdje u pitanju klasičan konflikt interesa.
“odbornik HGI, kome neću da pometem ime, je dao odlučujući glas za usvajanje ove odluke, iako je znao da je imao licni interes. Ova odluka ce pasti na Upravnom sudu. Ako vi nećete, mi ćemo to pokrenuti” – istakao je Abovic.
Predsjednik Parlamenta Ivan Novosel je stavio na glasanje svih osam odluka o skidanju sa dnevnog reda. Glasalo se o svakoj tacki pojedinacno, a većinom glasova, uz tri ili četiri uzdrzanaglasa, Parlament je odlučio da se tračke skinu sa dnevnog reda.
Predsjednik Skupštine je dao na izjašnjavanje i o dopunama dnevnog reda koje su, kako je rekao, predložene u propisanoj proceduri. Riječ je o ostavkama dva člana Savjeta Radio Tivta i predlogu odluke o ustanovljavanje nužnog prelaza
Budimir Cupara iz liste Arsenal za Tivat je ponovio da je protiv da se Skupstina izjašnjava o ostavkama članova Savjeta Radio Tivta.
“Protivnik sam da ovo ide na dnevni red, jer je u suprotnosti sa zakonom. Nije mi jasno kako je ovo moglo da prodje Odbor za statut i propise. Pa, taj Odbor mora biti prvi filter za pravnu utemeljenost odluka” – naglasio je Cupara.
Sekretarka Skupstine Ana Matijevic citirala je Zakon o lokalnoj samoupravi jer su i privredna društva takođe javne službe.
“Član 19 Zakona o lokalnoj samoupravi nam to dozvoljava, jer je o Društvu čiji je osnivač Skupština opstine, koja ima pravo da imenuje i razrješava organe upravljanja ” – kazala je Ana Matijevic.
Uz 17 glasova za i 5 uzdržanih Skupstina je odlučila da se raspravlja o ostavkama članova Savjeta Radio Tivta, a uz 20 glasova za i jedan uzdržan odlučeno je da se raspravlja o predlogu odluke o ustanovljavanju nužnog prelaza. Ivan Starčević iz NVO Matica Boke je predložio da se ne raspravlja o Informacijama ako u skupštinskim klupama nisu i predstavnici ustanova i organizacija o kojima se raspravlja.
“Ako nema predstavnika onda Informaciju treba skinuti sa dnevnog reda” – predložio je Starčević. Dnevni red u cjelini je usvojen sa 2/ glasa za i jednim uzdržanim glasom.
Na sjednici tivatskog Parlamenta sa 14 glasova – za, 3-protiv i 4 – uzdržana, usvojen je Predlog odluke o izmjeni odluke o auto taksi prevozu.Učestvujući u raspravi Andrija Petković iz Bokeškog foruma je istakao da mu je nejasno zašto se ista tačka dva puta vraća sa ove Skupštine i zašto dva puta odbori nisu vidjeli da je odluka u nesaglasju sa Ustavom, tj. da je povrijedila Ustav. Pored povlačenja odredbe o porezu, po njemu treba povući i odredbu o neophodnoj starosti auta od maksimum 5 godina za taksi prevoznike jer o tome odlučuje Mašinski fakultet u Podgorici koji je i nadležan za izdavanje dozvola za rad, i da Skupština nema prava da odredjuje uslove o starosti vozila. Petković je ukazao i na ostale probleme tivatskih taksista : nekoordinisanost poreske uprave sa ostalim skuštinskim službama, neangažovanje saobraćajnog inspektora na aerodromu , nelojanu konkurenciju sa taksistima koji dolaze iz drugih gradova, nekorišćenje vaučera o zakazanoj vožnji, neophodnost smanjenje broja taksista sa 163 na 56 i pitanje načina na koji će se to uraditi do kraja godine.
Glavna administratorka, Marija Sijerković je zatražila od Petkovića da pokaže odluku Ustavnog suda gdje je neustavnim proglašena norma o starosti auta, dodajući da ove odredbe koje stoje u odluci o taksi prevozu i jesu u cilju smanjenju broja taksista. Zaključila je da će se dalje adekvatno reagovati nakon što Ustavni sud pomenutu odredbu proglasi neustavnom. Replicirajući, Andrija Petković je istakao da ova Skupština radi Sizifov posao i to po treći put, jer ona ne može usvajati odluku prije odluke Ustavnog suda, kao i da se uslovljavanjem o neophodnoj starosti auta, taksistima zapravo ograničava Ustavno pravo na rad i tako ih diskriminiše . Predsjednica opštine, Snežana Matijević je podsjetila da se opština Tivat brine za Udruženje taksista, da je održano niz sastanaka sa njima na kojima je bilo riječi o davanju podrške u radu, o angažovanju inspektora za ovu sezonu i sl. Odredba o starosti vozila je, po predsjednici, opravdana jer Tivat kao atraktivna destinacija mora imati kvalitetna vozila u opticaju a dok odluka ne prodje u Ustavnom sudu ovo je dobra odluka na nivou naše opštine. Replicirajući, Petković je rekao da uvažava empatiju predsjednice za sve lokalne probleme kao i probleme taksista, ali je i dodao da ni u jednoj opštini nije odlukom ograničena starost vozila u taksi službama, kao i da to što Tivat ide ka elitnom turizmu, ne znači da može da donosi odluke mimo crnogorskog Ustava, koji se ne može različito tumačiti.
Diskutujući po ovoj tački dnevnog rada,odbornik Dejan Risančić je apostrofirao da treba odvojiti tivatske taksiste od onih koji su došli iz drugih gradova a da će zbog prebukiranosti, i tivatski ostajati bez posla. On se pita zašto se ne poštuju brojne, već usvojene, odluke: o neophodnosti najmanje dvije godine boravka u Tivtu za počinjanje bavljenja ovim poslom, o nedozvoljenom reklamiranju i propagandi na taksi vozilima, o neophodnosti dostavljanja polazišta taksi stanica onih taksista sa radio frekvencijama , takodje je ukazao i na loš rad inspekcijskih službi i na to da je limit o starosti auta ispod 5 godina za bavljenje taksi prevozom, zaista nizak. Replicirajući odbornicima , Gorica Nikšić iz Sekretarijata za stambeno komunalne poslove i saobraćaj je istakla da nije samo opština Tivat u svojoj odluci o taksi prevozu napravila odredbe ograničenja starosti vozila, i da je istom odlukom u Baru taj limit čak na dvije godine. Ona se složila sa tim da nadležna komunalna inspekcija treba da sprovodi odluke na vrijeme, dodajući da je od skora prisutna i inspektorica za drumski saobraćaj i puteve i treba joj dati vremena da udje u tokove saobraćaja da bi ovu odluku kvalitetno primjenjivala. Što se tiče ustavnosti člana o ograničenju starosti vozila na 5 godina, Gorica Nikšić je dodala da je Ustavni sud rješenjem pokrenuo postupak za ocjenu ustavnosti tog člana i onda kada se utvrdi da je on neustavan, ta odredba odluke će se razmotriti. Andrija Petković je pročitao poruku koju je dobio od Udruženje sindikata taksista Crne Gore da će pomenuta odredba u Baru biti proglašena ništavnom i još jednom pitao kako će opština Tivat riješiti problem nelegalnih taksista iz drugih gradova, koji ugrožavaju egzistenciju domaćih taksista.
Odbornici su bez diskusije, sa 17 glasova za i tri uzdržana usvojili Odluku o izmjenama i dopunama Plana privremenih objekata. Taj dokument je obrazložila Tamara Furtula iz Sekretarijata za za uređenje prostora i izgradnju objekata. U obrazloženju stoji da je Plan donosi Skupština opštine Tivat na period od 3 godine. Izmjene i dopune plana vrše se na način i po postupku za njegovo donošenje. Idejnim rješenjem za parterno uređenje javnih otvorenih površina i uređenje ugostiteljskih terasa, lokacija – Park preko puta hotela Montenegrino organizovan je kao park mješovitog karaktera. Kako pomenuta lokacija još uvijek nije privedena namjeni donijeta je odluka da se dio lokacije sezonski organizuje kao ugostiteljska terasa do privođenja namjeni u skladu sa pomenutim rješenjem. U preostalom dijelu tretirane su lokacije za koje su iskazane potrebe zainteresovanih korisnika prostora.
Na prijedlog Odbora za finansije i ekonomski razvoj, Skupština je na današnjem zasijedanju, bez rasprave, sa 22 glasa za usvojila Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o oslobađanju plaćanja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta. Shodno danas usvojenim izmjenama, plaćanja naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta oslobađaju se projekti stambene izgradnje do 100m2, dok se za ostali prostor ta naknada plaća. Takođe, Odluka uvodi obavezu dostavljanja Izjave o broju članova domaćinstva ovjerene od strane Notara za lica koja imaju šest i više članova porodičnog domaćinstva.
Odbornici su danas prihvatili Informaciju o realizaciji sredstava opredijeljenih za projekte nevladinih organizacija za 2016. godinu. Učestvujući u raspravi, Mirko Kovačević ispred Tivatske akcije je istakao da odluka ne valja ništa i treba je mijenjati ali da ne zna da li povodom toga nešto rade nadležni opštinski organi. Dio kritike uputio je nevladinim organizacijama koje same vide da to ne valja, ali smatra da ili ih je strah nečega, ili ih nije volja da sami pokrenu proces mijenjanja tog opštinskog procesa. Kovačević je ocijenio da je možda bitnije od same odluke to malogradjansko nezamijeranje koje vlada kada je u pitanju dodjela sredstava i konkurs.
“Dajmo svima po malo da se niko ne ljuti, nebitno kakvi su to projekti, a većina projekata ne valja ništa. Umjesto da napravimo odluku kako treba, da imamo jasne kriterijume i da novac dobiju projekti koji zaista vrijede. Ovako ne radimo nista bacamo novac, idemo onom, da kažem, linijom nezamijeranja, a onda posle dodjele svi kukaju i svi prigovaraju”.
Sekretarka Sekretarijata za kulturu i društvene djelatnosti, Dubravka Nikčević se složila sa odbornikom Kovačevićem i istakla su već dugo u dilemi oko izmjena te odluke. Ona je kazala da čekaju da se usvoji novi prijedlog zakona o nevladinim organizacijama, ali i da to predugo traje.
“Jasno nam je gdje su ti nedostaci i šta treba dodatno definisati u odluci. Pročitali smo predlog tog zakona, biće tu dosta izmjena, neke u pozitivnom smislu a neke možda neće ići na ruku NVO, ali u svakom slučaju biće tu dosta dodatnih kriterijuma koji će još više precizirati na koji način NVO sektor može doći do sredstava”- istakla je Nikčević.
Jedna od bitnih izmjena u predlogu zakona o NVO sektoru jeste i ko su članovi komisije za raspodjelu sredstava, a novi zakon predlaže da to budu državni službenici,tj. lokalni službenici i namještenici, a da ocjenu vrše eksterni procjenjivači. Nikčević smatra da će tako biti veća doza objektivnosti iako će sve to da košta. Izražavajući nadu da će novim zakonom napraviti odluku onako kako svima bude odgovaralo. Nikčević smatra da je Tivat jedna od opština koja izlazi u sustret u nevladinim sektoru.
“Nismo pristupali onom sužavanju prostora NVO sektora a mogli smo to da uradimo. Mogli smo konkurse da usvojimo samo po odredjenim profilima, ali htjeli smo da pružimo ruku što većem broji NVO kojima su ova sredstva skoro jedina mogućnost da realizuju svoje projekte”.
Budimir Cupara je tražio da se radi potpunije informacije prikažu odbijeni projekti i da se navedu razlozi zašto su odbijeni, kao i obrazloženje koliko su sredstava tražile sve ove NVO.
Nikčević je istakla da sve informacije mogu dobiti u Sekretarijatu za kulturu I društvene djelatnosti. Na opštinskom sajtu se nalaze svi dokumenti, počevši od javnog konkursa, odluke o raspodjeli, svakog pojedinačnog ugovora, tako da se sve može jasno vidjeti.
“ Što se tiče dvije NVO, koje nijesu iskoristile svoja sredstva das u u pitanju njihovi lični razlozi. To su KUC”Kadena” kojima ta sredstva nijesu bila dovoljna da realizuje projekat, ali su na drugom konkursu dobili ta sredstva u mnogo većem iznosu. Kada je riječ o NVO ”Harlekin” u pitanju je tehnički propust”. Govoreći ispred NVO sektora, Djordje Trajčevski slažio sa prethodnim izlagačima.
“Opštinska komisija za raspodjelu sredstava NVO pridržavala se dokumenata, medjutim Informacija je više kvantitativna nego kvalitativna”. On je predlažio da se navedu posebno organizacije od posebnog značaja, kao što je Bokeška mornarica, KUD”BOKA” i Glazbeno-prosvjetno udruženje, jer one su finansirane u skladu sa kriterijumima po sadašnjoj odluci i smatra da bi u tabeli trebale da se izdvoje da se vidi odnos lokalne samouprave prema njima. Trajčevski je istakao da bi prioriteti trebali da budu javne politike i servisi, finansiranje projekata NVO od interesa za lokalno stanovništvo, pod uslovima propisanim opštim aktom Opštine.
Odbornici lokalnog Parlamenta upoznati su sa informacijama o radu u 2016 godini vaspitno obrazovnih ustanova u našem gradu, osnovnih škola Branko Brinić i Drago Milović, SMŠ Mladost, Muzičke škole Tivat i JPU Bambi.
U izvještaju o radu OŠ Drago Milović istaknuto je da se iz godine u godinu u prvi razred upisuje sve više učenika pa postoji potreba za izgradnjom još jedne osnovne škole u Tivtu, na placu na kojem se sada nalazi područna jedinica OŠ „Drago Milović“ u Lastvi.
Odbornik TA Miomir Abović je u svojoj diskusiji akcentovao odnos Ministarstva prema školi, pohvalio odnos opštine Tivat i naglasio da je od 198 hiljada eura koliko je koštalo rješavanje problema grijanja opština uložila 100 hiljada. „Odnos Ministarstva je ponižavajući“ bio je kategoričan Abović. Ponovio je probleme koje postoje a evidentirani su u Izvještaju i pozdravio inicijativu da se u Lastvi otvori još jedan objekat. Odbornik Budimir Cupara se osvrnuo na obrazovni rad za koji je rekao da je sličan i u drugim školama i pitao koliko se pažnje posvećuje usmenoj provjeri znanja Da li su rezultati koji učenici, uglavnom pismenom provjerom postižu, pravo mjerilo znanja. Direktorica OŠ „Drago Milović“, Ružica Lazarević je dodala da je u odnosu na izvještaj u školi u Lastvi uveden internet a da se sa Ministrom obrazovanja razgovaralo o novoj školi. Ni ona nije zadovoljna time koliko se njeguje usmena provjera znanja te se složila da bi trebala biti proširena. Odbornik Abović je ponovio da bi Ministarstvi trebalo povesti više računa o školama jer ako je, kako kaže, „čitavo društvo u krizi, škola ne može“.
Prema odborniku Mirku Kovačeviću, oni koji su dio obrazovnog sistema ne smiju sklanjati pogled u stranu, obrazovanje je u rasulu a kriterijumi niski. Osvrnuo se na disciplinu, narkomaniju, vršnjačko nasilje, na činjenicu da su, po njemu, nastavnici danas robovi a incidenti nezamislivi prije dvadesetak godina. Kovačević je konstatovao da se škole u „crnogorskom Monte Karlu“ raspadaju i da su potrebne nove. „Ako donatori ne intervenišu ništa od toga neće biti“, zaključio je Kovačević. Odgovarajući Kovačeviću, direktorica Lazarević je ponovila da su u toku brojne zajedničke aktivnosti kada su u pitanju problemi narkomanije i nasilja.
U OŠ „Branko Brinić“ –Višedecenijski problem je krov škole za čiju rekonstrukciju je napravljen projekat a Ministarstvo obećalo pomoć. Predstavnik Matice Boke Ivan Starčević koji je na skupštinskom zasjedanju predstavljao i Savjet roditelja te obrazovne institucije i Mjesnu zajednicu Krtoli postavio je pitanje čija je to škola te konstatovao da je odnos prema školi odnos prema kući. Zahvalio je donatorima Qatari Diar-u i Luštici Development-u te lokalnoj zajednici koji brigom o školi pokazuju da je znanje nepotrošiv kredit. Starčević je naveo niz činjenica koje ukazuju da se nastava ne može odvijati normalno ako krov prokišnjava, prostor oko škole neuređen, pojavljuju se pacovi, jedna higijeničarka brine o 1513 kvadrata samo podne površine. I Starčević se osvrnuo na problem vršnjačkog nasilja i upiao koliko je učenika premješteno iz jedne u drugu školu. Direktor OŠ „Branko Brinić“ Ivica Tošev je potvrdio da je krov u lošem stanju, da je rekonstrukcija rađena nekoliko puta ali ništa nije urađeno. Prilikom nedavne posjete školi Ministar Damir Šehović je obećao da će radovi na rekonstrukciji krova početi u najskorijem roku.
SMŠ „Mladost“ kontinuirano radi na poboljšanju i unapređenju uslova rada kako bi se kvalitetno izvodio nastavni proces kao i druge aktivnosti predviđene planom i programom. Završena je rekonstrukcija sistema za grijanje, rekonstruisana kotlarnica, adaptiran kabinet geografije a školi su donirana nova oprema i učila, informatička oprema za dva kabineta, nabavljena oprema za praktičnu nastavu, povećan knjižni fond u biblioteci.
Muzička škola Tivat sa područnim odjeljenjem u Radovićima spada u veoma dobro opremljene i osposobljene objekte, za savremen način školovanja. Opremljena je adekvatnim nastavnim učilima i muzičkim instrumentima. Učenici su učestvovali na 14 državnih i međunarodnih takmičenja i osvojili jednu titulu laureata takmičenja, četiri specijalne nagrade, 27 prvih nagrada, 25 drugih 12 trećih nagrada i dvije pohvale. Uprava škole će u budućem periodu aktivno raditi na iznalaženju rješenja po pitanju uređenja prilaznog puta školi kao i pitanje prostornog kapaciteta područnog odjeljenja MŠ Tivat u Radovićima koja već 12 godina koristi učionice za nastavu OŠ “Branko Brinić”.
JPU “Bambi” sa tri vaspitne jedinice i 738 djece u 2016 godini otklonila je sve manjkavosti koje su bile smetnja za optimalno funkcionisanje. U izvještaju o radu i da se razmišlja o otvaranju cjelodnevnog boravka kao i da su se stekli uslovi za proširenjem prostornih kapaciteta – novim objektom na Župi ili proširenje objekta u Donjoj Lastvi. Sa gradnjom još jednog objekta vrtića se složio odbornik Budimir Cupara i konstatovao da se o tome mora ozbiljno razmisliti jer su potrebna dodatna ulaganja. Ivan Starčević iz Matice Boke je pitao da li o 35 djece u vaspitnoj jedinici Radovići može da brine jedna vaspitačica odnosno da li rad može biti kvalitetan i zašto se svuda zapošljava a samo štedi na zapošljavanju u obrazovanju. Uputio je kritiku na rad Savjeta roditelja te ustanove konstatujući da da je neaktivnost opterećujuća. Odgovarajući Starčeviću, direktorica JPU “Bambi” Jasna Vujović je potvrdila broj upisane djece ali da u vrtić redovno dolazi njih dvadesetak a o njima se jedna vaspitačica može brinuti. Taj posao obavlja kvalitetno. Informaciju o radu JPU “Bambi” odbornici su primili k znanju.
Odbornici tivatskog Parlamenta prihvatili su Informaciju o ostvarivanju prava iz dječije i socijalne zaštite. Budimir Cupara, odbornik liste “Arsenal za Tivat” je postavio pitanje nadležnom Sekretarijatu, na koji način se pomažu beskućnici u našoj opštini, da li se oni samo evidentiraju ili se objektivno izlazi u susret rješavanju njihovog statusa. Djordje Trajčevski iz NVO “Pravi put” je kazao da je Informacija sveobuhvatna i u skladu sa odgovarajućim zakonima i podzakonskim aktima ali se osvrnuo na dio o problematici asocijalnog prekršajno- krivičnog postupanja i 23 slučaja maloljetnjičkog i isto toliko slučaja delikvencije odraslih. On se pita da li je podnosilac informacije bio obavezan da dostavi i bliže podatke o pomenutim slučajevima, zatim o finansijskom dijelu preduzetih mjera, kao i o tome da li je bilo saradnje sa MUP-om i lokalnim medijima jer redovno objavljivanje informacija o ovakvim slučajevima u skladu sa propisima je, po Trajčevskom, vrsta preventivnih mjera.
Na zasjedanju tivatskog Parlamenta, prihvaćena je i Informacija o radu JZU Doma zdravlja Tivat. Budimir Cupara je primjetio da Informaciji nedostaju podaci o radu Komisije za izdavanju ljekarskih uvjerenja, pitajući da li je ona u ingerenciji Doma zdravlja i takodje ukazao na problem gužvi u djelu Doma zdravlja gdje se obavljaju pregledi za izdavanje ljekarskih uvjerenja. Predsjednica opštine, Snežana Matijević, se složila da se problem gužvi može lako riješiti otvaranjem novih vrata i pojasnila da Komisiju za izdavanje ljekarskih uvjerenja čine stručnjaci iz različitih oblasti kao i specijalista medicine rada, koga Dom zdravlja ima. Matijević je istakla da Komisija radi dobro a gradjani su zadovoljni i ne moraju da za ova uvjerenja idu u susjedne opštine, kao što je to bilo ranije.
Na današnjoj sjednici prihvaćena je Informacija o radu Zavodu za zapošljavanje za prošlu godinu. Osvrćući se na podatke, odbornik TA, Miomir Abović je istakao da informacija otkriva porazne podatke u Tivtu i Boki »koji se predstavljaju kao uspješan projekat«. Međutim, ti podaci, kako je naglasio, govore sasvim drugo jer je u Tivtu na dan 31.decembra 2016. nezaposlenost iznosila 13, 1 posto, naveo ej odbornik TA.
Broj nezaposlenih lica na evidenciji Biroa koji se odnosi na tri bokeljske opštine 3303, što je povećanje za 8,5%, u odnosu na 2015.godinu kada je na evidenciji nezaposlneih bilo 3 044 nezaposlena. To je, ističe Abović, porazana podak i istakao da je u Tivtu prošle gdoine zabilježeno šest nezaposlenih više nego 2015.godine, odnosno na evidenciji ih je bilo745.
Podatak koji posebno zabrinjava tiče se starosne strukture, koja je u Boki Kotorskoj veoma nepovoljna jer se preko 40 godina starosti nalazi 1 417 lica, što je 43 posto od ukupnog broja nezaposlenih. Do jedne godien stađa je 478 ili 14, 5 odsto od ukupno nezaposlenih, što po Aboviću znači da ih poslodavci nakon završenog pripravničkog staža koji ima sufinansira država ne dobiju stalno zaposlenje.
Uprkos pričama da država brine za mlade ljude, kad istekne pripravnički staž, oni ipak ne dobijaju posao, naveo ej Abović naglasivši da je na evodenciji bez staža 757 ili čak 23 posto.
Abović je podvukao da je i oglašenih slobodnih radnih mjesta prošle, u odnosu na godinu ranije, bilo za 4, 5 odsto manje. U tri bokeljske opštine u 2016. oglašeno je 7 761 radnih mjesta. To pokazuje da i potražnja za poslom opada, odnosno od ukupnog borja slobodnih radnih mjesta skoro 60 posto je bilo na određeneo radno vrijeme, odnosno sezonski ito uglavnom sa srednjom stručnom spremom. Stanje što zapošljavanja u 2016.godini je bilo lošije nego godinu ranije pa se »na osnovu podataka Zavoda za zapošljavanja jasno je da postajemo kolonija i banana država«, zaključio je Abović.
Odbornici su danas bez diskusije prihvatili Informaciju o radu Crvenog krsta ua 206.godinu.
U izvještaju je navedeno da se opštinska organizacija tokom prošle godine kroz projekat „Briga o starim licima“ starala o 20- tak najugroženijih sugrađana. Šest geronto domaćica iz programa „Njega starih lica“ opsluživala je su 69 lica, a volonteri su uz podršku donatora prikupili i podijeli pakete hrane i higijene vrijedne preko 15.000 eura. Prikupljeno je i raspoređeno 10 tona polovne odjeće i obuće. Dobrovoljni davaoci krvi dali su preko 200 jedinica krvi, a obuku o davanju prve pomoći prošlo je 78 lica zaposlenih u prvivredi. Podmladak Crvenog krsta je na državnom takmičenju mladih iz prve pomoći pokazao da su najbolji u Crnoj Gori.
Skupština je razmatrala Informaciju o stanju javnog reda i mira na teritoriji Opštine Tivat za 2016.godinu, koji je dostavilo tivatsko Odjeljenje bezbjednosti. Mićo Radović, načelnik tivatske ispostave Centra bezbjednosti Herceg Novi opravdao je svoj izostanak sa zasijedanja Skupštine.
Osvrćući se na konstataciju iz Izvještaja da „u 2016.godini nije bilo narušavanja javnog reda i mira koji bi izazavao posebnu pozornost javnosti ili uzenmirenost građana“, odbornik Tivatske akcije, Mirko Kovačević je rekao: „To nas u stvari više ne uznemirava, tako da nema potrebe da se spominje pokušaj ubistva i rešetanje po naselju Marići. To ne treba da bude dio ovog izvještaja“.
„Pominjali smo problem narkomanije, pa nam se učinio da on nije baš mali, pa nam onda nije jasno odakle Skup o narkomaniji, koji je okupio kako lokalne, tako i nacionalne sudionike, kad u izvještaju policije nema ni slova o narkomaniji. Da bi narkomanija postojala, treba da vam bude dostupan narkotik, pošto o tome nema ni slova, mislim da se naša omladina drogira bunikom i nekim gljivama ludarama, pa roditelji provjerite svoje bašte. I kako se ne pohvali policija za jedinstvenu akciju, kakvu nisu dugo godina u Tivtu preduzeli, kada su napravili raciju u Porto Montenegru i uhvatili nekog dilera kokaina. Možda zato što je iz Savjeta mladih DPS-a?! Nema potrebe za ovakvim izvještajem, ako već nemate smjelosti da radite svoj posao. Iako nema opravdanja, jasno je da u ovoj zemlji ne možete raditi svoj posao, ali nam onda barem ne šaljite ovakve oizvještaje“- zaključio je Kovačević.
Ivan Starčević je, na osnovu dogovora između NVO Pravi put i Matice Boke, po kojem je Matici pripalo da iskoristi institut slobodne stolice po ovoj tački dnevnog reda, pročitao reakciju Pravog puta na Informaciju o stanju javnog reda i mira u Opštini Tivat. Osim pohvale za obezbjeđivanje masovnih skupova i posjeta visokih zvaničnika i delegacija, Pravi put kaže da Informacija ne sadrži podatke o prekršajnim postupcima, nema informacija o preduzetim kazenenim mjerama. Narkomanija u Informaciji tematizovana, pa se pitaju da li to govori da ove pojave u Tivtu nema. Pravi put se osvrnuo i na probelm prosjačenja, koji ne može da se suzbije samo ljetnjim akcijama, na nedavni nemili događaja na Pinama, koji je pokazao da imamo problem i sa opasnim životinjama, a o ovom slučaju u Informaciji nema ni riječi, kao ni o problemu buke, koju proizvode modifikovani motocikli koji kruže ulicama grada.
Izvještaj je stereotipan i ne obuhvata sve probleme bezbjednosti u Opštini Tivat, ocjenjuje na kraju NVO Pravi put i predlaže lokalnoj upravi da traži povećanje broja službenika, posebno tokom ljetne sezone.
U ime Matice Boke, i Starčević se osvrnuo na konstataciju u Informaciji da u 2016.godini na teritoriji Opštine Tivat nije bilo narušavanja javnog reda i mira koji su izazavali posebnu pozornost građana. Podsjetio je na organizovanu akciju MZ Krtoli povodom pokušaja zatvaranja plaže Plavi horizonti, koja je upravo iz razloga narušavanja bezbjednosti bila predmet sudskog procesa. „Ako to nije bilo reagovanje, sa 200 ljudi na ulici, koje je izazavalo pažnju javnosti, ja ne znam što je“- kaže Starčević.
„Ono što preporučujemo za MZ Krtoli je da se poveća broj uniformisanih službenika u ovom dijelu opštine, posebno tokom turističek sezone. „Tražili smo da broj policajaca poveća tokom sezone na tri službenika, zato što tada na području ima 20-30 hiljada ljudi. Sa postojećim kadrom, bezbjednost se ne može osigurati.“
„Narkomanija je jedan od globalnih problema. Tako da je nemoguće da na teritoriji Opštine Tivat nema narkomanije. A imamo informacije da, osim narkomana u školama, imamo i dilere oko škola. Boli me čunjenica da naša djeca nisu zaštićena, i u tom smislu me manje zanima bezbjednost zvaničnika koji nas posjećuju. Naša djeca su najvažnija kada govorimo o bezbijednosti“- kaže Starčević.
„Osvijetlili ste veliki broj krivičnih djela, ja u izvještaju ne vidim prikazan ni jedan taj slučaj. Po izvještaju bi se takođe reklo da u Tivtu nema ni jednog slučaja krađe, a znamo da samo što ne skidaju prozore i vrata sa kuća. U Tivtu nema pozornika, bezbjednost se kontroliše iz patrolnih vozila“- napominje predstavnik NVO Matica Boke, Ivan Starčević. Od strane bezbejdosnosnih struktura, Tivat je prepoznat kao mirna sredina. Činjenica je da su ovdje ljudi opredijeljeni da poštuju zakon, ali to ne zanči da ne treba da se upravlja pitanjima bezbjednosti, zaključio je.
Najviše pažnje odbornika na skupštinskoj zasijedanju izazvala je rasprava o Informaciji o stanju uređenja obale na teritoriji opštine Tivat. Raspravi je prisutvovao pomoćnik direktora JP Morsko dobro, Dragan Marković kome su odbornici uputili brojna pitanja obojena kritičkim tonovima. „Morsko dobro je pokazalo da je najveći neprijatelj Tivta, Boke i Bokelja. Ukoliko se na gradskoj plaži ispred hotela La Roš ovog ljeta ne budu moglu kupati Tivćani, ja vam odgovorno u ime Bokeškog foruma tvrdim da se neće kupati niko“, poručio je Andrija Petković. On je istakao da u informaciji nema blokade saobraćaja kružnog toka koju su sproveli mještani „zbog nasilničkog odnosa prema domicilnom stanovništvu i slobodnom pristupu plaži Plavi horizont“. „Moram reći da je Ivan starčević privilegovan što se protiv njega voodi postupak. Takav nije slučaj sa mnom iako sam na gradskoj plaži organizovao protest. Osjećam se inferiorno što i protiv mene nijesu podnijeli prijavu. Nije zabilježeno da neki hotel sto odsto mobilijarom okupira plažu i zabrani pristup mještanima. Radnici hotela ponašali su se nevjerovatno nepristojno i prema ženama među kojima je bi i starijih dama. Na toj plaži neće se niko kupati ako ne mogu da se kupaju Tivćani, jer se tu radi o grubom kršenju ljudskih i građanskih prava“, rekao je Petković.
Predstavnik Matice Boke, Ivan Starčević je bio saglasan sa Petkovićem da u izvještaju o radu Morskog dobra nema inforrmacije o blokadi saobraćaja na kružnom toku 10.aprila prošle godine zbog čega se protiv njega i MZ Krtoli vodi prekršajni postupak pred Sudom u Kotoru. „Ne trebajju vam Petkoviću takve privilegije jer uz moje ime piše da se protiv mene vodi prekršajni postupak. Godinu dana smo izgubili na saslušanjima preko 100 svjedoka, sudija koji očigledno nije želio da sudi protiv savjesti je podnijela ostavku, izabran je novi i proces vraćen na početak. Nakon svega mogu reći da naš problem nije JP Morsko dobro koliki je Zakon o morskom dobru po kojem postupaju. Osnovno pitanje je ko je dao saglasnost da davanje u zakup gradske plaže. Danas je gradska plaža, a sjutra će to biti Pakovo, Plavi horizont i ostale naše plaže“, rekao je Starčević dodajući da Morsko dobro na mulu Bazdanj već godinama toleriše uzurpaciju pristaništa od strane jedne firme koja tamo vezuje svoja tehnička plovila. „Opština i Morsko dobro na zajedničkom sastanku su se složili da se tu radi o nelegalnim poslovima, a pristanište je i dalje okupirano jer Lučka kapetanija i Uprava pomorske sigurnosti ne rade svoj posao. Tamo se sada i pjeskari transportni brod, a turisti u sezoni bježe iz apartmana koji su uredno prijavljeni“, rekao je Starčević ističući da prolazni od Obale Đuraševića do Krašića imaju utisak da prolaze kroz tunel jer su strani investitori oko svojih imanja podigli visoke betonske zidove.
Ističući da mu je žao što je na sjednici u ime Morskog dobra prisutan Dragan Marković koga lično veoma cijeni, Andrija Petković je ponovio pitanje kakav će biti status gradske plaže u Tivtu i da li će se voditi računa o tome ko tamo radi. On je kao negativan naveo primjer Anastazije Lašmanove koja je posjekla borove oko bivšeg hotela Mimoza.
Odbornik DSS Dejan Risančić je pitao zbog čega potapanje broda Indipendia u uvali Bonića niej ušlo u ovu informaciju. „DOO Komunalno je nakon vađenja broda iz mora izvuklo oko 30 kubika smeća. Kome će se fakturisati ti troškovi i kakvo je podmorje iza broda ostalo? Podmorje je tamo ostalo potpuno devastirano, na dnu su ostali ostaci pločica i wc šolja. Da li će i mandrać u Staroj Račicci na kojo je bilo vezano oko 20 barki biti saniran kao što ste sanirali mandrać u Krašićima za 2.055 eura?“, pitao je Risančić.
Odbornik DPS Vlado Đukić je istakao da je put ispred parka u Donjoj Lastvi i hotela Kamelija potpuno propao i da su dopis za njegovu sanaciju ispred te tivatske Mjesne zajednice već slali Morskom dobru. „I mandrać se raspao, a put je rizičan za prolaznike i turiste. Na putu su se otvorille pukotine pa Komunalno više neće moći odvoziti smeće“, rekao je Đukić pitajući Markovića o stavu Morskog dobra u vezi prosipanja više kubika kamena u Krašićima i betoniranjem plaža u tom dijelu Tivta.
Njegova partijska koleginica Jelka Mimica je rekla da su na šetalištu u Donjoj Lastvi devastirane metalne stepenice koje vode u more kao i staro kameno stepenište na obližnjem mulu sa koga je gošća iz Novog Sada prošlog ljeta pala i slomila ruku.
Bernarda Moškov iz SDP je rekla da je svojevremeno više puta upozoravala Morsko dobro na loše stanje obale u Donjoj Lastvi od kuće Matea Matkovića do Turist biroa. „Investitoru Gugiju je sređena obala i nikla nelegalna ponta, a na obližnje plaže se obrušila zemlja i izliva kanalizacija.
Kritike koje su Morskom dobru uputili odbornici DPS Vlado Đukić i Jelka Mimica Miomir Abović je ocijenio svojevrsnom hipokrizijom. „Ko je sve ovo vrijeme bio na vlasti, vi ili Tivatska akcija pa ste se sad sjetili da je šetalište u Donjoj Lastvi potpuno propalo. To je takva hipokrizija da ja ne mogu vjerovati. Sad je šetalište u hronično stanje raspada, pa je dobro i da ste se sad sjetili“. rekao je Abović dodajući da u Donjoj Lastvi nema Mjesne zajednice jer je formirana na nezakonit način.
Ljubo Popović (DPS) je rekao da su Donja Lastva i Opatovo očigledno za nekoga nedonošče. „Kad smo sami o svom trošku pravili ponte izgleda da je sve bilo ok. Sad su nikli aprtmani, plaže zagrađene i mi se nemamo gdje kupati. Da nema mještana koji popravljaju obaleu ne bi imali ni magistrale. Lično sam sa rođacima poslao skicu Morskom dobru da sami obnovimo pontu. Odgovoreno nam je da oni ne mogu dati saglasnost već da se obratimo Ministarstvu turizma“, istakao je Popović dodajući da svoju barku više nema gdje vezati, a u lučici Kalimanj godinama operativnu obalu koriste putnički brodovi kao što je i izvjesan jahta vezana na mulu Stevovića jer ne žele da plaćaju zakup Porto Montenegru. Mirko Kovačević (TA) je ocijenio da se na ovom skupštinskom zasijedanju rodio novi fenomen a to je da odbornici DPS kritikuju Morsko dobro. „Došli smo u čudnu situaciju da izgleda ja treba da branim Dragana Markovića. Odbornici DPS kritikuju nešto što nije Azil jer se tu obično probudi hrabrost. Usudili ste se da kritikujete jer ste nešto pobrkali, mislite da Morskim dobrom i dalje upravlja SDP. Sad će vas zvati vaši koordinatori i nećete se dobro provesti“, rekao je Kovačević.On je Starčeviću i Petkoviću rekao da moraju da promijene stavove.
„Matica Boke je bila lokomitiva borbe protiv diskriminatorskog Zakona o morskom dobru, učestvovala je i TA u obaranju tog zakona, ali imali smo aprilske izbore i većina Tivćana je dala podršku DPS. Ispada da je većina Tivćana da se plaže zatvore i da se kupaju na obiližnjem Krupačkom jezeru. Dajem podršku investitorima da zatvore plaže“, rekao je Mirko Kovačević.
Ivan Starčević je rekao da je Matica Boke uspjela da iz prošlog predlog Zakona o morskom dobru izbaci pproblematična svojinska pitanja. „Matica Boke će tražiti amandman u novom zakonu – da je obballa kao glavni resurs stanovnika dostupna svima bez ograničenja. Od toga zavisi naša egzistencija, da ne bi postali Njeguši na moru“, rekao je Starčević.
Zamjenik direktora Morskog Dobra u dužem izlaganju zahvalio se odbornicima na pohvalnim riječima upućenim njemu, ali im je zamjerio na neobično oštre tonove o Morskom dobru. „Teško mi pada da neko Morsko dobro, naziva Morsko zlo. To su neosnovane tvrdnje, ali možda dozvoljene političarima za izvjesne poene. Primijetio sam u vašim nastupima nerazumijevanje šta su naši poslovi. JP Morsko dobro je preduzeće a ne organ upravljanja. Mi ne izrađujemo planove niti ih donosimo. Tu imamo prava kao i svaki građanin pa svoje žabe trebatte adresirati ne Morskkom dobru već donosiocima planova, a to su ili opštine ili nadležno Ministarstvo“, istakao je Marković dodajući da je Morsko dobro uložilo minulih 10 godina značajna sredstva u obalnu infrastrukturu u Tivtu, prije svega rekonstrukciju Pina, iako je za taj period od opštine prihodovalo oko 300.000 eura. „To značajno prevazilazi ono što je Morsko dobro uložilo“, rekao je Marković dodajući da sa opštinom Tivat imaju izvanrednu saradnju. On je priznao krivicu za to što je u Informaciji izostavljen slučaj uzurpacije mula Bazdanj. „Više puta smo o tome pisali Inspekciji bezbjednosti plovidbe čija je to nadležnost. Tražićemo novi sastanak. Oko gradske plaže mogu reći da će njen status biti određen shodno Planu privremenim objekata koji donosi Ministarstvo uz saglasnost opštine i ostalih subjekata“, rekao je Marković ističući da područje oko hotela Mimoza nije u zahvatu Morskog dobra pa nijesu nadležni za pitanje posječenih borova. On je rekao da su u fazi izrade projekta za uređenje obale u Krašićima, a da projekat za pristan u Donjoj Lastvi nije prošao tendersku proceduru pa će uređenje sačekati jesen. „Moram priznati da u Donjoj Lastvi ima slučajeva bespravne gradnje što je meni lično kao koordinatoru službe u Morskom dorbu neprijatno. Sa jeddne strane na zahtjev građana ne može da se izgradi mala ponta, a odmah do nje nikao nelegalni objekat“, istakao je Marković dodajući da sa opštinom Tivat blisko rade da kod Lučica Kalimanj bude maksimalno ispoštovan javni interes. „Tražili smo da luka ostane na upravljanje Tivtu, odgovoreno nam je iz Ministarstva da to nije po zakonu. Luka je javnog značaja i za nju smo pripremili koncesioni akt koji je bio na javnoj raspravi. Biće isključivo namijenjena za komunalne vezove. DOO Komunalno upravlja tom lukom i ako ima nepravilnosti trebate se njima obratiti“, istakao je Marković.
Komentarišući Markovićevo izlaganje Andrija Petković je rekao da je malo šta iz njega razumio. „Da li vi nama kažete da je opština dala saglasnost za zakup gradske plaže? Da li to znači da je Ivan Novosel kao tadašnji predsjednik opštine potpisao rješenje da se građani Tivta ne kupaju na gradskoj plaži?“, pitao je Petković.
Marković je prporučio Petkoviću da pročita zakonske odredbe prema kojima Ministarstvo održivog razvoja i turizma donosi plan privremenih objekata i taj kat koordinira sa opštinom, Morskim dobrom i drugim subjektima. „Ja moram u ime Morskog dobra da potpišem sve štoo stoji u tom planu koji se sprovodi u upravnom postupku. Ako je u tom planu da je to hotelsko kupalište, hotel ima pravo da na cijeloj dužini plaže postavi ležaljke, ali u Zakonu stoji da su sva kupališta dosptupna svim po jednakim uslovima“, rekao je Marković.
Uključujući se u raspravu predsjednica opštine Snežana Matijević je poručila da niko nikomme ne može zabraniti da se kupa na bilo kojoj plaži pa ni na gradskoj. „Svi smo vezani za tu plažu, ali mijenjaju se vremena. Imamo hotele, a njihovi gosti moraju negdje da se kupaju. U pregovorima smo sa Morskim dobrom da se plaže ispred hotela Palme i Mimoze prošire kako bi se tu kupali i mještani. Tivat ide naprijed, moramo imati razumijevanja ako želimo turizam“, rekla je Matijevićeva.
Bernarda Moškov se nije složila sa stavom da se hotelima moraju obezbijediti plaže za njihove goste. „Zaboravljamo da u Tivtu ima priličan broj luksuznih apartmana i smještaja. Ti gosti moraju negdje da se kupaju jer uredno plaćaju boravšnu taksu. Ako hotelima damo da zakupe gradsku plažu, šta će oni zakupiti magistralu?“, pitala je Moškov.
Predsjednik Skupštine, Ivan Novosel je reka da opština ne donosii plan privremenih objekata za zonu Morskog dobra. „Opština je oko ovog pitanja dala svoje primjedbe i sugestije, neke su prihvaćene a neke ne. Imamo kategoriju hotelskih plaža i javnih kupališta, ali mi nijesmo dali saglasnost da cijela gradska plaža bude hotelska“, rekao je Novosel.
„Matijevićeva kaže da možemo da se kupamo, a Novosel da moramo platiti ležalljku. Izgleda da smo u mnogo gorem stanju nego što sam mislio. Još jednom ponavljam veoma odgovorno da ako Tivćani u 2017. ne mogu da se kupaju na gradskoj plaži neće moći niko“, rekao je Petković.
Iako je insistirao da još jednom izađe za govornicu, Ivan Novosel nije dao riječ Ivanu Starčeviću objašnjavajući da po skupštinskom pravilniku predstavnik NVO sektora nema pravo na repliku.
Odbornici su usvojili set odluka o razrješenju i imenovanju člonva odbora pa je umjesto Nikole Popovića koji je rajšene u Odbor za finanisje imenovan zoran Stanković. Umjesto Milene Ćipranićm, koja je razrješena, u Odbor za statut i propise izabran je Mile Ćosović.
Umjesto Špira Ivoševića i Milene Ćipranić u Odbor za društvene djelatnosti izabrani su Nevenka Saveljić i Nina Petković. Odbornik Špiro Ivošević razrješen je članstva, a novi član Odbora za planiranje i uređenje prostroa je Ljubimir Popović. U savjet za davanje naziva naselja, ulica i trgova umjesto Dalibora Petković imenovan je Elvis Brkan.
Razrješenje dva člana Savjeta DOO Lokalni javni emitera Radio Tivat, Rajka Bulatovića i Aleksandre Radojević koji su iz ličnih razloga dali ostavke izazvalo je osudu predstavnika tivatske opozicije, ali i HGI. Mirko Kovačević iz Tivatske akcije je ocijenio da opštini izgleda nije bilo dosta bruke oko smjene direktora u Centru za kulturu. „Novi preformans izvodite oko izbora direktora Radio Tivta. Nemam riječi da opišem koliko je to sve neozbiljno i neznaveno. Ako vam ne odgovora Dragan Popadić, imali ste vremena od aprila prošle godine ili od maja kad ste konstitusiali vlast da nađete kandidata koji vam odgovora. Nijeste izgleda našli nikoga ko je politički podoban, a jedini se na konkurs javio Popadić. Sad želite da u kratkom roku nađete nekoga koji vam odgovora“, rekao je Kovačević. Ivan Novosel je upozorio da se drži dnevnog reda na što je Kovačević uzvratio da u samoj odluci nema objašnjenja za razrješenje članova komisije i da se on drži tema. „Dobra je stvar što je sad Radio Tivat najslobodniji medij u Crnoj Gori. Nema ni Savjet ni direktora. Napravili ste ovoga cirkus i bojim se da to neće izaći na dobro“, istakao je Kovačević.
Potpredsjednik opštine i predsjednik tivatskog HGI Ilija Janović je rekao da je nekorektno i neodgovorno da ako je konkurs za direktora Radio Tivta već zakonski raspisan i okončan da u mjesec ipo tri člana Savjeta ovog javnog servisa daju ostavke. „Kao koalicioni partneri smo protiv toga i moram izraziti nezadovoljstvo ovakvim razvojem situacije“, istakao je Janović. „Ovo je neodgovorno, nekorektno. Insistiraću na tome da se u načinu izbora diektora poštuje Zakon“, istakao je Janović dodajući da su u opštini imali sastanke posvećen ovom problemu.
Predsjednik SO Ivan Novosel je uključujući se u raspravu rekao da izbor direktora Radio Tivta nije na dnevnom redu. „Ostavka je lični čin, ne ulazim u pozadinu toga. To je lični izbor i kao predsjednik skupštine moram reći da su procedure ispoštovane ali i priznati da smo došli u složenu situaciju“, rekao je Novosel.
„U pitanju je način i vrijeme davanja ostavki u Savjetu. Imamo jednog člana koga sad razrješevamo koji nije ni prisustvovao nijednoj sjednici Savjeta, a imamo i člana koji je učestvovao u raspisivanju i sastavljanju teksta konkursa. Jedina legitimna i opravdana je otavka je prethodne članice zbog odborničkog mandata“, rekao je Ilija Janović.
Miomir Abović je istakao da je vidljivo da je zbog ove rasprave kod Novosela prisutna nervoza. „Ilija Janović je pogodio suštinu. Gospodine Novosel u vašoj partiji je rasulo i to je produkt ovoga što se dešava u Radio Tivtu. Ovo je van pameti da članovi Savjeta ovako naprasno daju ostavke. Nešto očigledno muljate. Nijeste u stanju da izaberete ni da se dogovorite oko direktora Autobuske stanice i Parking servisa, a sad pokušavate ovo sa Popadićem na jedna neljudski način. Opravdano te gospodine Novosel nervozni i u narednim danima imaćete razloga za još veću nervozu. Predsjednicu opštine, gosppođu Matijević pozivam da se u ovom slullaju drži Zakona jer ovo ne ide u dorbom pravcu“, istakao je Abović.
„Čudnovato je da uz predlog za razrješenje nema teksta ostavke tih ljudi. da mi vidimo zbog čega su dali ostavke. Hoću da vidim iz kog razloga su to uradili i na koja mjesta će biti postavljeni sad zbog ovoga. Tražim od odbornika da ne podrže njihovo razrješenje kako se u funkcionisanju Radio Tivta ne bi stvorio vakuu. Neka povuku svoje ostavke i neka ovo riješe, pa neka onda daju ostavke“, rekao je Budimir Cupara iz grupe birača „Arsenal za Tivat“.
Razrješenje Rajka Bulatovića i Aleksandre Radojević podržalo je svojim glasovima 17 odbornika DPS, 4 odbornika HGI i SD su bili uzdržani, a protiv je bilo 5 odbornika tivatskih opozicionih stranaka.
U Savjet Fakulteta za mediteranske studije, ispred Opštine Tivat, imenovan je Milentije Mandić.
Predlog odluke o ustanovljavanju službenosti nužnog prolaza preko kat.parcele 109 k.o. Tivat u korist kat.parcela 190 i 191 k.o. Tivat usvojen je na današnjem zasijedanju jednoglasno i bez rasprave.
XI skupštinsko zasjedanje završeno je odborničkim pitanjima i odgovorima. Odborniku Budimiru Cupari dostavljeni su odgovori od organa lokalne uprave, doo Vodovod i kanalizacija, TO Tivat, Centar za kulturu, doo Komunalno i doo Radio Tivat o novozaposlenim radnicima. Zamolio je da se neki podaci dopune i rezimirao da je ukupno 125 novozaposlenih, od čega 42 stalno u organima lokalne uprave, 38 u preduzećima čiji je osnivač opština i 45 lica za koje nije dobio zvaničan odgovor. Predsjednici opštine dr Snežani Matijević pitanje je postavio odbornik Miomir Abović i zatražio odgovor odmah – da jasno saopšti svoj stav u odnosu na mišljenje Vlade o naplati komunalne naknade za novi objekat u Porto Montenegru i stav o nastavku radova na šetalištu Belane.
„Vama, svim odbornicima i građanima Tivta sa ovog mjesta poručujem da odgovor danas neću da dam. Odgovor ćete dobiti u pismenoj formi. Građani Tivta i vi ćete biti obaviješteni šta će biti sa šetalištem Belane i komunalijama za Porto Montenegro. Nadam se da ćete odgovorom biti zadovoljni“, odgovorila je predsjednica opštine Tivat. Nakon toga, odbornik Mirko Kovačević je konstatovao da predsjednica nema stav a da je za odgovor potreban čitav konzilijum. Kovačević je pitao da li predsjednica stoji iza nakaradnog pokušaja konstituisanja MZ Lastva Seljanovo ili će potraditi na tome da se dovede nova, kvalitetnija odluka o mjesnim zajednicama. Pitao je i dokle se stiglo sa procedurama kada je u pitanju procedura oko realizacije puta u luci Lepetane. Odgovor o putu dala je Rita Mitrović direktorica direkcije za imovinu.