U veoma dobroj atmosferi, uz pozitivne reakcije posjetilaca, protekla je tribina “Evropskog doma Tivat” na temu “Djeca i spektar autizma” u galeriji Buća. Defektolog-oligofrenolog Marija Cimbaljević objasnila je u uvodnom izlaganju osnovne pojmove o ovoj dijagnozi, koja je u stalnom porastu kod djece. Posjetioci, među kojima su bili predstavnici tivatskog zdravstva, opštine, te roditelji djece sa smetnjama u razvoju iz tivatskog udruženja, upotpunili su veče svojim pitanjima i zapažanjima, a imali su priliku i da pogledaju crteže djece sa ovom vrstom poremećaja.
“Rušimo zajedno barijere autizma – izgradimo pristupačno društvo” bio je moto ovogodišnjeg Svjetskog dana svjesnosti o autizmu, koji je obilježen 2. aprila, što je bio povod za ovaj skup.
Sugrađane koji su došli na tribinu pozdravila je predsjednica “Evropskog doma”, Marijana Mišić Škanata, naglasivši da je svako dijete, pogođeno ovim spektrom, jedinstveno. “Naravno da možemo da kažemo za svako dijete, kao i za svakog čovjeka da je jedinstven i da svakome treba odgovarajuća pažnja i ljubav.” Ona je istakla da u našem društvu nevladine organizacije, posebno roditeljska udruženja za ovu, kao i uopšte djecu sa smetnjama u razvoju često obezjeđuju neophodne servise, koje država nije obezbijedila.
“Prvo što nam padne na pamet kada zamislimo dijete iz autističnog spektra (AS) je najčešće nezainteresovani dječak, koji je povučen i isključen iz događaja svakodnevice. Svi nekad poželimo da se isključimo, ali to radimo svjesno. Osobe iz ovog spektra to ne rade ni svjesno, ni voljno, već je njihovo ponašanje rezultat određenih bioloških nedostataka… Autistični spektar je odnedavno zvanični izraz za ove poremećaje, jer obuhvata nekoliko zajedničkih simptoma, koji karakterišu sve njih. Zajedničko im je da se dijagnostifikuju do treće godine života, karakterišu ih problemi u socijalnom ponašanju, komunikacijski, motorički i problemi senzorne percepcije. Statistika govori da pogađaju 4,3 dječaka prema 1 u odnosu na djevojčice, a na 100 novorođenih jedna beba rađa se sa ovim problemom” istakla je Cimbaljević u svom izlaganju.
Jedna od najvećih kontroverzi vezano za ovaj spektar poremećaja je tvrdnja da postoji veza između njega i nekih dječjih vakcina, za što je Cimbaljević kazala da uprkos obimnim istraživanjima, nema pouzdanih studija koje pokazuju tu vezu.
Ona je takođe naglasila da u Crnoj Gori još nije otvoren Centar za autizam, ali da je u pripremi. Otvaranje ove specijalizovane multidisciplinarne institucije bilo je najavljeno za početak ove godine u Podgorici.