Prva ovogodišnja produkcija tivatskog CZK, predstava „Jami distrikt“, zajednički projekat Centra za kulturu i Bitef teatra iz Beograda, Tink tank studija iz Novog Sada i Festivala Mask Segedin, je pozorišna priča koja se bavi pojmom nacije i pitanjima nacionalnog identiteta u savremenom društvu, čulo se na današnjoj konferenciji za novinare. Premijera predstave zakazana je za sjutra u 20 sati, a repriza u srijedu, 12.aprila u velikoj sali Centra za kulturu. Predstava je rađena po tekstu Milene Bogavac, u režiji Kokana Mladenovića. Muziku u predstavi potpisuje Marko Grubić, dok je kostime uradila Ivana Nestorović. U predstavi igraju Isidora Simijanović, Jelena Graovac i Nina Nešković, a muziku izvodi Vroom.
„Radi se o prvoj pozorišnoj dokumentarnoj predstavi, a što se produkcije Centra za kulturu tiče riječ o iskoraku u odnosu na dosadašnji rad“, rekao je direktor Neven Staničić ističući da po prvi put Centar za kulturu postaje više nego aktuelan. „Aktuelizujemo našu produkciju pa će i april biti mjesec aktuelnog pozorišta u Centru“, rekao je Staničić. Predstava je rađena po tekstu Milene Bogavac, u režiji Kokana Mladenovića. Muziku potpisuje Marko Grubić, a muziku izvodi grupa Vroom sa kojom je Centar sarađživao tokom rada na predstavi „Koštana“. Kostime je uradila Ivana Nestorović.
Navodeći da je sa Markom Grubićem prije godinu dana započela jednu vrstu istraživačkog rada, autorka teksta Milena Bogavac je istakla da se nakon jednog performansa sa grupom „Vroom“, u projekat i pravljenje predstave uključio i Kokan Mladenović s idejom da se sve ideje svedu na jedan događaj. Ona je istakla da su željeli da naprave predstavu koja će postaviti niz pitanja. „To je lažni dokumentarac, što na filmu zovu šaljivi dokumentarac i tako smo i pošli od izmišljenog događaja. Došli smo do nevjerovatnog naučnog otkrića u selu Jamena i do forme koja je sociološki utemeljena. To jeste par ekselans politička tema, političko pozorište a ono što nije očekivano u ovakvoj vrsti pozorišta je snažan element apsurdnog humora. U neku ruku ovo je tragična farsa jer pokazujemo kako se nacija konstituiše oko jednog izmišljenog termina što donosi mnogo humora“, istakla je Bogavac. Ona ističe da je cilj bio da napravi predstava koja će postaviti mnogo pitanja o tome šta je nacija i zbog čega nam je ona toliko bitna. „Idejni, filozofski i sociološki konstrukt nastao u 19. vijeku i zanimljivo je pitanje koje se postavlja da li se još nešto danas radi isto kao u 19. vijeku“, rekla je autorka teksta objasnivši da je predstava paradoks – vrlo potresan, ali istovremeno i mnogo duhovit.
„Istraživački rad autorke teksta i autor muzike su započeli s ciljem da se bave fenomenom nacije, odnosno kako nacije svakodnevno utiču na živote ljudi, a da se vrlo malo zna šta je nacija, koji elementi čine jednu naciju i u kojoj je mjeri je taj pojam apstraktna stvar.
Muzika je žustra i ide zajedno sa radnjom i glumom. Preovlađuije savremeni elektronik rok, rekao je Marko Grbić koji postpisuje muziku. „Naš pristup predstavi je nekako montipajtonovski. Čini mi se da imamo oštricu koja je opasna i sugeriše gorki ukus komedije. Počelo je od toga da postiji ideja koja je nastala početkom 19.vijeka a i dan danas je osnova za organizaciju većine društava na čitavoj planeti. To je nacionalna država“, istakao je Grbić.
„U predstavi se smjenjuje galerija različitih likova koji učestvuju u mehaničkoj proizvodnji nasilja i koje proizvodi potrebu za nacijom i sve to dovodi do iracionalnog“, kazala Jelena Graovac koja u predstavi igra Hrvaticu.
Navodeći da je trovanje nacijom i nacinalnim na svim našim prostorima Bosna, Hrvataska i Srbija isto, Isidora Simijanović, koja igra Srpkinju kaže da je bilo improvizacija i da su mnogo toga stvarali kroz improvizaciju. Složile su se da je bilo zanimljivo raditi na predstavi kroz koju su, uz muziku, iskazivali kreativnost.