Još jedan veoma štetan insekat koji se pojavio na našem tlu, pored palminog surlaša, je azijska strižibuba (Anoplophora glabripennis) a iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove su u Boki Kotorskoj nedavno postavili obavještenja i bilborde radi informisanja stanovništva o ovom organizmu, njegovom izgledu i simptomima koje prouzrokuje na biljkama domaćinima. To su, najčešće, višegodišnja listopadna stabla: javor, divlji kesten, breza, dud, bukva, brijest, jabuka, trešnja, kruška i dr.
O štetnosti azijske strižibube, simptomima i mjerama koje treba preduzeti u odbrani od nje, govori Tamara Popović, načelnica Odsjeka za zdravlje bilja Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove:
“Jako je opasna i kada napadne drvo ona ga potpuno uništi, jer polaže jaja iz kojih se izlijegu larve koje provode čitav svoj životni ciklus unutar stabla . Ukoliko uoče pravilne kružne otvorena na granama i na stablu ili ukoliko primjete piljevinu na stablu, jako je važno da o tome informišu Upravu za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove ili fitosanitarnu inspekciju, kako bi mi sa našim ekspertima došli na lice mjesta i obavili pregled. Jedina mjera koja je propisana i koja postoji je, na žalost, kompletno uništavanje cijele biljke i to se mora uraditi na propisan način, pod nadzorom fitosanitarne inspekcije”.
Nalaz azijske strižibube u Crnoj Gori potvrđen je u oktobru 2015. na jednoj vrbi u Lastvi Grbaljskoj, u blizini puta od Jaza prema Tivtu. Stablo je uništeno, a u skladu sa zakonskom legislativom i još desetak biljaka u prečniku od 100 m. Ova štetočina je porijeklom iz Kine i Koreje a unosi se drvenim meterijalom za pakovanje, objašnjava Tamara Popović:
“Pakovanje je sada pod kontrolom fitosanitarne inspekcije, mora se pregledati i u to je uključena i Uprava carina. Moramo informisati i naše uvoznike, bilo da uvoze bilje ili druge pošiljke, da obrate pažnju na njihov drveni materijal za pakovanje, kako paleta i sanduka tako i drugog potpornog materijala koji služi za bezbjedan transport.”
Poseban značaj za sprečavanje širenja azijske strižibube, koja bi mogla da pričini ogromne štete naročito u crnogorskim šumama, jeste kvalitetan i intenzivan nadzor koji bi omogućio blagovremeno sprovođenje mjera u slučaju novih otkrića. U skladu sa odlukom EK iz 2015., Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja donijelo je pravilnik kojim su propisane fitosanitarne mjere. Kampanja podizanja svijesti o važnosti zajedničke akcije i saradnje u borbi protiv ovog štetnog organizma sprovodi se kroz EU projekat “Razvoj bezbjednosti hrane i fitosanitarnih službi u Crnoj Gori”, konkretno kroz aktuelni projekat uvođenja sistema biljnih pasoša u Crnoj Gori.