Otvarajući izložbu slika kineskog slikara Džanga Runšija „Sve nijanse plave boje Mediterana“ u galeriji Gayo u Porto Montenegru, ministar kulture Janko Ljumović je večeras istakao da se u njegovoj interpretaciji kriju njegove duhovne i metafizičke implikacije. „Riječ je o autoru upečatljivog senzibiliteta, čiji su radovi već nekoliko puta predstavljeni crnogorskoj stručnoj javnosti. Treba spomenuti da večerašnja izložba posjetiocima nudi poseban ugođaj, zahvaljujući jedinstvenom ambijentu Porto Montenegra, koji je u saradnji sa galerijom Gayo domaćin ove po mnogo čemu značajne izložbe. Ova izložba predstavlja još jedan doprinos u sve sadržajnijoj saradnji između Narodne republike Kine i države Crne Gore Jedan od važnijih procesa u toj međudržavnoj saradnji odvija se upravo na polju kulture, na kom se kroz kompleksna umjetnička traganja pokreće dijalog, osnažuju integracioni procesi i podstiče otvorenost i socijalna kohezija“, istakao je Ljumović.
Govoreći o postmodernističkom izrazu poznatog kineskog slikara, ambasador NR Kine u Crnoj Gori, Cui Zhiwei je naglasio da je umjetnik inspirisan crnogorskim pejzažima. „On je dobio veliku inspiraciju prirodnom ljepotom Crne Gore, plavim morem, plavim nebom i savršenim prirodnim uslovima. Možemo reći da mu je Crna Gora dala snagu i postala izvor stvaralaštva. To se može osjetiti kroz boje koje je koristio u svojim slikama“, rekao je Zhiwei ističući da između Kine i Crne Gore vlada dugotrajno prijateljstvo. „Posebno u zadnje dvije godine postigli smo velike rezultate u saradnji. Imamo autoput kao reprezentativni projekat, vjetroelektrane na Možuri itd. Postiglo smo dosta i na polju kulture. Zajedno smo osnovali Konfučijev institut i „Kinametiku“, a imamo i sve veći broj izložbi i bogatu kulturnu razmjenu. Sledećeg mjeseca će delegacija za kreativnu industriju iz Crne Gore posjetiti Kinu, a u Crnoj Gori biće organizovana izložba kineske arhitekture sela“, najavio je kineski ambasador.
U svojim uljima na platnu, koja su pod jakim uticajem post impresionističkog stila u slikarstvu, Džang Runši u velikoj mjeri usvaja zapadnjačku tradiciju uljanog slikarstva i razvija je u svoj sopstveni likovni izraz. U svojim umjetničkim djelima on niže slikovite boje u naizgled stvarne pejzaže, koji zatim formiraju novi krajolik koji je svojstven njemu i koji posmatrača uvlači u njegov šaroliki svijet.
Umjetnički opus ovog slikara izlagan je ne samo u Kini, već i u inostranstvu, u Japanu, Kanadi, Francuskoj, itd. Njegovi radovi bili su izabrani za izložbe u Kineskom nacionalnom muzeju umjetnosti, kao i u Pariskom umjetničkom salonu, te Pekinškom umjetničkom salonu.
Izložbu koju je najavila PR asistent u Porto Montenegru, Kristina Škanata muzički su obojile Bruna Matijević na flauti i Nevila Klakor na violini. Otvaranju izložbe prisustvovala je predsjednica opštine Snežana Matijević i glavna administratorka Marija Sijerković.