Prezentacija na temu „Primarna selekcija otpada i kompostiranje na teritoriji opštine Tivat“, namjenjena učenicima VII, VIII i IX razreda OŠ “Drago Milović“ iz Tivta i OŠ “Branko Brinić” iz Radovića, kao i učenicima SMŠ “Mladost” iz Tivta, održana je danas u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat. Prezentaciju su organizovali opštinski Sekretarijat za zaštitu životne sredine i ekonomski razvoj zajedno sa d. o.o Komunalno.
Fokus prezentacije bio je na sticanju saznanja o značaju koji ima primarna selekcija otpada u sveukupnom tretiranju otpada na teritoriji opštine. Danšnja prezentacija je još jedna u nizu aktivnosti organizovanih u okviru kampanje“Mjesec april – mjesec Planete”, saopštili su iz opštine.
Tivastko Komunalno je u Tivtu od 2005.do 2016. godine za skoro četiri puta povećalo količine prikupljenog primarno selektovanog otpada, konkretno kartona i papira. „Pokušavamo da sa posebnim boksevima koji su označeni za odlaganje kartona i pet anmbalaže ukažemo sugrađanima da se otpad mora odvajati. Nije svrha samo odvojiti i reciklirati, nego smanjiti količinu tog otpada koja će se transportovati na deponiju“, objasnio je direktor Komunalnog, Tonko Lukšić istakavši da se sa zauzimanjem deponija neposredno uništava životna sredina.
Efekat odvajanja i primarne selekcije ubuduće će biti dvojak, smanjiće se količina prirodnih resursa i troškovi odlaganja otpada na deponiji istakao je Lukšić.
U cilju smanjenja količina za četiri primosrke opštine, Tivat, Kotor i Herceg Novi i Budvu, u okviru IPA projekta izgrađena je kompostana za selekciju otpada i smanjenja količina zelenog otpada. „Tokom prošle godine od 9 700 kubika zelenog otpada, 1 400 metara kubnih, preko 15 posto, od ukupne količine, predali su na kompostiranje“, naveo je direktor Komunalnpg istakvaši da u skladu sa svojim kadrovskim i tehničkim kapacitetima određeni „otpad“ bude ponovo upotrebljen.
Jedan od predavača na prezentaciji bio je Ivo Pean profesor geografije, je istakao da se ona primjenjuje jer se na taj naćčin štede sirovinski resursi. On je naveo da se korišćenjem jedne tone recikliranog papira uštedi 15- 17 stabala, zavisno od njihove starosti, kao i 7 hiljada vode potrebne za izradu novog papira. Na taj način, naglasio je Pean, štedi se i energija koja je veoma bitan faktor u očuvanju životne sredine. „U recikliranju limenki 95 posto energije se uštedi recikliranjem samo jedne limenke pa je to mnogo isplativije. Pomažemo i zaštiti životne sredine jer se povećanjem količina smanjuje i površine koje se mogu koristiti za poljoprivredu.
Deponije se u svijetu smanjujue pa ih danas zemlje Zapadne Evrope uglavnom i nemaju jer koriste reciklažu i na drugi način tretiraju otpad i štede novac“, istakao je Pean navodeći da tretiranje jedne tone otpada kod primarne selekcije, tranporta i reciklaže košta oko 80 eura, a spaljivanje na deponiji oko 100 eura. I kad se ta razlika pomnoži sa tonoma otpada koji se proizvodi značajne su uštede, kazao je Pean navodeći da se proizvodnja otpada po reginima u Crnoj Gori smanjuje i po stanovniku se kreće od 0, 6 do 0, 9 kg na Primorju. Tokom sezone jedan turista proizvede otpada do 1, 5 kg dnevno. Količine otpada se povećavaju i sa ekonomskom razvijenošću opština i regija.
Prema strategiji u Tivtu će se pet ambalaža i karton sakupljati u industrijskim zonama, školama, preduzećima, svim domaćinstvima, kontejnerskim mjestima i boksovima na svakom mjestu gdje je to predviđeno. Smatra se da bi se efikasnije moglo prikupljati sistemom od vrata do vrata, kao i sakupljanje određene vrste otpada u određenim danima, ali i primjenom sekundarne selekcije uvođenjem sistema dvije kante, objašnjeno je na prezentaciji.
Reciklaža organskog otpada predstavlja 20-30 posto otpada proizvedenog u domaćinstvima. To je tretiranje biološkog otpada u humus se dalje koristi u proizvodnji i tretiranju biljaka.
Istaknuto je da se u Tivtu poveaćava procenat količina skupljenog biorazgradivog otpada. U prošloj godini je zabilježen najveći skok sa tri na 10 hiljada metara kubnih i radi se o otpadu sakupljenog u parku i iz privatnih bašta i dvorišta.
Međutim, nglašeno je, problem predstvalja to što se i dalje na određena mjesta, namjenjena za jednu vrstu, baca otpad koji nije predviđen za ta mjesta, a to su plastika, papir, metal. U tom procesu najvažnija je promjena svijesti i poštovanje namjene postavljenih posuda za bacanje otpada, istaknuto je na prezentaciji.