Zidovi drugog sprata galerije Buća u Tivtu sinoć su zablistali nizom raskošnih, ekskluzivnih, otmenih eksponata koji su nam stigli iz Hrvatske, donoseći dah njene tradicije bogatog kulturnog naslijedja ukrašavanja. Žene različitih profesija i životnog doba Zadruge “Etnoraj oGrlice” prikazale su izvanredne replike etno nakita koji ostavljaju bez daha sve ljubitelje lijepog i vrijednog. Jer njihov nakit priča priču o filigranskom strpljenju, predanosti, umjetničkom izrazu i osjećaju za lijepo koje traje kroz vijekove. Priču o osavremenjenoj estetici tradicionalnog.
Jadranka Barlati , predsjednica Zadruge Etnoraj, je sinoć srdačno i spontano pozdravila prisutne i upoznala ih sa izložbom :
“Nas 12 koje činimo ovu Zadrugu smo najprije 10 godina učile izradjivati etno nakit Hrvatske na Sveučilitu a nakon toga smo počele da obilazimo muzeje Hrvatske, posebno etnološki muzej grada Zagreba, pa smo mnoge ogrlice prema njihovim predlošcima napravile u originalu ali i svom dizajnu. Često smo bile i u muzeju Samobor koji čuva jednu od najpoznatijih ogrlica u Evropi – krauš, koji se izradjivao od 16 niti konjske dlake, dužih od 3 metra. Jednu repliku smo i mi napravile i ovdje izložile.
Sa našim eksponatima smo obišle skoro skoro cijelu Evrupu, bile smo u Beču,Pećuhu, Mohaču a našu posljednju izložbu u Briselu vidjelo je hiljadu i po ljudi koji su prosto bili oduševljeni onim što su vidjeli. Naše ogrlice se dugo izradjuju, to nisu sati, već dani i dani rada. Uglavnom ih izradjujemo od češkog stakla-precioze, korala, staklenih perlica i naše ogrlice ne mijenjaju svoju boju, uvjek su ovako lijepe i blistave. Naši eksponati imaju trdicionalnu osnovu i predložak, ali bojama i formama im dajemo naš lični pečat i savremeni dizajn.Učestvovale smo u evropskom projektu “Leonardo da Vinči” u kojem smo obišle Madjarsku, Rumunsku, Bugarsku i Češku i upoznale se sa njihovim nakitom a njima prenjele našu tradiciju. Za taj projekat smo izradili po tri ogrlice iz tih zemalja ali jedino su hrvatske ogrlice te koje se rade i na flaksu i sa koncem. Istražile smo sve oblasti Hrvatske i šta se sve tamo nosilo od nakita, ali zanima nas i tradicija drugih naroda pa se i time bavimo. Večerašnju izložbu smo realizovale uz pomoć vaših Tivćana, Ksenije i Zvonimira Dekovića, kojima se zahvaljujemo kao i Zoranu Kruti i Mariji Saičić , koji su nam svesrdno pomogli i učinili da naš nakit u vašem gradu zablista u punom sjaju”.