Povodom nedelje Crvenog krsta Crne Gore i 11 maja Dana dobrovoljnih davalaca krvi, danas je u OO CK Tivat izvršena podjela paketa pomoći sa hranom i higijenskim potrepštinama za 70 porodica koje se nalaze na spisku Centra za socijalni rad.
Prema aktuelnim podacima, za potrebe odnosno zalihe Opšte bolnice Kotor procenat davalaštva bi trebao da bude 4 posto a u cijeloj Crnoj Gori je 2,4. Govoreći o trenutnom stanju davalaštva krvi u Tivtu, sekretar OOCK Tivat Duško Božović je ustvrdio da je stanje alarmantno, ne samo u gradu nego i Crnoj Gori jer je davalaca sve manje a važeći zakon dobrovoljno davalaštvo ne tretira kao dio zdravstva.
“Niko se o tome ne zabrinjava. Mi smo kao nacija, generalno kao narod sve stariji, sve bolesniji i to se posebno odražava na ovu oblast. Posebno je katastrofalno zato što zakon to nije regulisao do kraja. Transfuzija je na neki način to sve preuzela, mi nemamo nikakve ingerencije. Narod nam se obraća i mi se trudimo da pomognemo jer ima ljudi koji žele dati krv ali često puta ne mogu. Zdravstvo to ne prati u generalnom smislu, nema ulaganja u dobrovoljno davalaštvo jer okolne države koje i lošije stoje od nas već imaju isve modern aparate za humano davanje”.
Prema riječima načelnice službe transfuziologije u Kotoru dr Snežane Filipović, davalac može biti svaka zdrava osoba od 18 do 64 godine života i pri tom prođe klinički pregled. Muškarci daju krv na svaka tri mjeseca a žene na četiri. O predrasudama prilikom davanja krvi dr Filipović kaže:
„Postoji veliki broj predrasuda, posebno kod toga da će dobrovoljni davaoci, ako daju krv zaraziti. To je naravno netačno jer sav pribor koji mi koristimo je za jednokratnu upotrebu i sterilan. Druga predrasuda je da će se stvoriti navika i da će morati stalno da daju krv što je takođe netačno. Svako mora da prima svoju krvnu grupu i jedino u nekim hitnim slučajevima može se dati neka druga krvna grupa koju procijeni klinički doktor“, pojasnila je Filipović.
Svakim davanjem krvi obnavlja se koštana srž davaoca, kaže dr Filipović, i dodaje da osjećaj da ste nekome dali krv i pomogli odnosno spasili život mnogo viši i značajniji. Više od 100 puta krv je dao naš sugrađanin Pavle Čelanović:
„Bilo je to davno, 75. u Meljinama i poslije sam krenuo sa tim, kontinuirano jedno za drugim. Od toga nisam imao nikakve koristi, samo humanu potrebu, nekako ljudskiu. Računao sam da nekako sa tim pomažem ljudima. To je glavni i osnovni motiv mojega davalaštva i ničim drugim se nikada nisam rukovodio“, kazao je Čelanović.
U OOCK Tivat uveliko traju pripreme za opštinsko takmičenje iz prve pomoći koje počinje u nedelju u 10 sati na lokalitetu Župa.