U svijetu tišine, oči su i sluh. U svijetu teatra, “Equal Voices Arts”, sa trenutnim sjedištem na Novom Zelandu, ovog proljeća donosi multilingvalnu predstavu “Salonica / Solun”, koja je sinoć dospjela i do tivatskog CZK, djelujući na publiku veoma snažno i izazivajući njen dugotrajan gromki aplauz. Po prvi put na internacionalnoj turneji, predstava se igra na 3 jezika, novozelandskom znakovnom jeziku, te na engleskom i srpskom, što je čini posebno zanimljivom.
Mihailo Lađevac i Sean Fahey (Šon Fahi), glumci na sceni, Alec za klavirom, perkusijama i melodikom i Bil na svjetlu dočarali su priču o prijateljstvu između srpskog i novozelandskog vojnika, koji su se sreli u solunskoj poljskoj bolnici u jeku Prvog svjetskog rata. Šon, profesionalni gluvi glumac i čujući Mihailo, glumac beogradskog Narodnog pozorišta dio su internacinalnog tima rediteljke i umjetničke direktorke “Equal Voices Arts”, Laure Haughey (Lora Hohi) na evropskoj turneji.
Mihailo Lađevac, koji je tivatskoj publici dobro poznat i po ulogama u domaćim predstavama “Nenagrađeni ljubavni trud” i “Don Kihot” nakon sinoćnjeg igranja u Tivtu za Radio kaže:
“Ovo je drugi projekat, koji sam uradio sa ovom trupom, a oba su rađena po principu “devised theatre”, što bi se na našem prevelo kao “osmišljeno pozorište”. To je pozorište, koje počinje bez ikakvog teksta, bez ideje, bez teme. Nađemo se svikoji želimo da učestujemo i govorimo šta nas trenutno zanima, o čemu razmišljamo, šta nas dira i onda nađemo neku zajedničku temu. To se čak ne nađe ni svesno, nego iz tih razgovora, pa kroz razne igre, radionice i improvizacije počinjemo da sklapamo tu predstavu i ona na kraju nastaje kao jedna velika celina, tako da su i glumci i reditelji autori predstave podjednako. Reditelj tu pomaže da sklopi priču sa strane oka koje posmatra. Meni je bilo zanimljivo, jer se tim konceptom nisam bavio u Narodnom pozorištu. Radio sam po tom principu pre 13 godina sa rediteljem Materićem, koji je došao iz teatra “De la ville” iz Pariza, a sad sam imao sreće da to ponovo radim sa Lorom. “Equal Voices Arts” je britansko pozorište, ali se Lora preselila na Novi Zeland da predaje na jednom univerzitetu, pa mu je sada tamo sedište. Pošto i ja predajem jedan predmet na tom univerzitetu, zajedno smo to počeli da radimo. Prošle godine smo od Ministarstva kulture Novog Zelanda dobili nagradu za najbolju predstavu i oni sun am rekli- E,sad vam dajemo pare da napravite predstavu i da idete u Evropu, tako da smo mi prvo novozelandsko pozorište u istoriji, koje je došlo i u Srbiju i u Crnu Goru, a bogami i u mnoge druge zemlje u Evropi”.
Predstavu su gledali i učenici oštećenog sluha iz Resurnog centra “Dr Peruta Ivanović”, koji su sa radošću na kraju izvođenja “Salonica/Solun”-a razgovarali sa glumcima.