U pripremi požarne sezone, pripadnici Službe zaštite i spašavanja opštine Tivat su u saradnji sa doo Vodovod uradili atest i provjeru hidrantske mreže, a formirane su i 4 jedinice nadzemnih hidranata u svakom dijelu grada koji su do sada bili usko grlo, kazao je komandir Službe Zoran Barbić istakavši da će grad od sada biti piokriven kompletnom hidranstkom mrežom.
Međutim, po saznanjima iz Vododvoda neki od hidranata se zloupotrebljavaju i koriste u druge svrhe. Barbić je istakao da je to poseban sistem koji mora da ima određeni pritisak i zamolio građane da te hidrante ne koriste za zalivanje bašta, pranje auta ili u druge svrhe.
Na području Tivta sa renoviranom mrežom ima 15 hidranata, a uključujući benzinske pumpe ukupno ih je dvadesetak. Pritisak vode je zadovoljavajući pa će se na njima moći puniti vozila, ali i samostalno gasiti u slučaju potrebe. Komandir Službe je naveo da, izuzev dijelova iznad magistarle – Gornji Kalimanj, Tripovići i Marići, svaki dio grada ima svoju hidrantsku mrežu. Međutim, u Službi su još prošle godine napravili plan na osnovu koga su riješili problem uskih ulica, prolaska vozila i snabdijevanja vodom u slučaju potrebe.
S obzirom na razvoj nautičkog turizma i veliki broj marina i plovila na području Tivatskog zaliva, Služba zaštite ima dodatnu obavezu na njihovoj zaštiti. U Zalivu se van sezone nalazi oko 600 plovila što usidrenih što na remontu, dok u sezoni taj broj prelazi preko dvije hiljade, istakao je Barbić. Zbog toga pripadnici Službe, ali i povećanog broja posjetilaca i turista moraju biti spremni da reaguju u akcdinetnim situacijama.
U pripremi sezone, a u saradnji sa kompanijom „Adriatic Marinas- Porto Montengro“ , krenulo se u nabavku određene količine pjenila za gašenje, a do izgradnje manjeg vatrogasnog broda, koji gradi firma „Navar“ a finansira Porto Montenegro, pripadnici Službe su se za djelovanje sa obale usavršili i pripremili. Zbog veoma visoke temperature u tim situacijama oko zapaljivog broda patentiran je monitor za gašenje sa obale. „Produkti sagorjevanja su štetni za zdravlje tako da na taj način gašenja smanjujemo rizik od povređivanja, a efekat gašenja je mnogo bolji“, naveo je Barbić navodeći da se, u saradnji sa kompanijom „Adriatic Marinas- Porto Montengro“ , krenulo u nabavku određene količine pjenila za gašenje.
Pripremajući se za požarnu sezonu završeno je srevisiranje i popravka vozila tako da Služba raspolaže sa 8 operativnih vozila plus još dva u Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Krtoli. U opštinskoj Službi ima 26 operativnih vatrogasaca, a u DVD Krtoli jedan zaposleni, dok je dobrovoljnih članova preko 30, a radi se na tome da se organizuje i 24 časovno dežurstvo.