Jedna zanimljive izložba u Porto Montenegru i tri u kompleksu Ljetnjikovca Buća obilježili su manifestaciju Noć muzeja u Tivtu. Na radost ljubitelja fotografije u Zbirci pomorskog nasljeđa Porto Montenegra zamjenica ambasadora Italije u Crnoj Gori Antonela Fontana otvorila je izložbu poznate italijanske fotografkinje Tine Modoti. „Tina Modoti je zaista istorijski primjer slobode duha. Na taj način je u određenim istorijskim segmentima njena umjetnost bila vezana za politiku“, rekla je Fontana.
Kolekcija u najvećoj mjeri obuhvata radove koji su nastajali u Meksiku, zatim nekoliko ostvarenja iz Berlina, kao i aktove i portrete Tine Modoti, koje su radili njen životni pratilac, čuveni fotograf Edvard Veston i anonimni fotografi. Crno-bijeli opus fotografija sadrži prikaze arhitekture, predmeta, meksičkog stanovništva i svakidašnjice, radničkih protesta i parada, kao i istaknutnih umjetnika, intelektualaca i političara vremena u kojem je živjela. Veliki broj radova ove umjetnice i političke aktivistkinje spada u ikone svjetske fotografije. O njenim ostvarenja govorio je Luiđino Smiroldo potpredsjednik NVO Most kulture koja je u saradnji sa italijanskom ambasadom iz Podgorice i podršku kompanije Terna organizovala ovu izložbu. „U inicijalnoj fazi njenog stvaralaštva uočljiv je formalni uticaj Edvarda Vestona. Međutim, od učlanjenja u Komunističku partiju Meksika, Modoti kreće drugačijim putem. Iz fotografskog studija seli se na meksičke ulice i svoju umjetnost stavlja u službu dokumentovanja socijalnih promjena i revolucionarnog duha vremena u kojem je živjela“, rekao je Smiroldo.
Noć muzeja nastavljena je u Ljetnjikovcu Buća u kojoj su sinoć priređene tri izložbe Arheološka nalazišta na području opštine Tivat, Gvozdeno doba Crne Gore – doba Ilira i Stradioti – vojnici, lokalitet, ostrvo. Izložbe su propraćene posebno štampanim brošurama, brojnim gostima među kojima je bio i potpredsjednik opštine Ilija Janović, nastupom učenika i profesora tivatske Muzičke škole i koktelom Organizacije žena.
Izložbu Arheološka nalazišta na području opštine Tivat, nastala na osnovu Elaborata o valorizaciji arheoloških lokaliteta na području opštine, koji je realizovan tokom godine u saradnji sa Sekretarijatom za društvene djelatnosti otvorila je Dubravka Nikčević koja je bila koordinator radne grupe. Pored nje autori Elaborata su i arheolog Vilma Kovačević, konzervator Dušica Kovačević i zaljubljenik u istoriju Tivta, Dragan Rajčević. „Primarni zadatak radnog tima je bio da prilikom obilaska terena i terenskog rekognisticiranja, osim stanja koje smo tu zatekli ukažemo na režim zaštite tih lokaliteta“, rekla je Nikčevićeva.
Arheolog Predrag Lutovac otvorio je izložbu Gvozdeno doba Crne Gore – doba Ilira koja je u Tivat iz raznih muzejskih postavki objedinila artefakte ovog istorijskog perioda. Izložba je nastavak ciklusa izložbi Praistorija Crne Gore i Bronzano doba koje je realizovao tim koji su pored Lutovca činili ikonzervatori Magdalena Radunović i Lidija Ljesar. „Zahvalni smo Centru za kulturu što nam je omogućio da dio pokretnog kulturnog nasljeđa iznesemo iz muzeja i depoa u kojima se čuvaju. Nemate uvijek priliku da vidite materijal skoncentrisan na jednom mjestu kao sada u Tivtu“, rekao je Lutovac.
Ovogodišnja manifestacija Noć muzeja biće upamćena po sjajnoj izložbi o Stradiotima, ostrvu u tivatskom zalivu koje je dobilo ime po srednjovjekovnoj lakoj konjici, legionarima sa prostora Grčke i Balkana koji su bili stacionirani na ostrvu koje je danas poznato pod nazivom Sveti Marko. Izložbu o legionarima koji su dominirali bojištima Sredozemlja od 16. do 18.vijeka ispratile su replike oružja koje izradio kotorski oružar Andrija Ramadanović, uniformi koje je kreirala kostimograf Jelena Stokuća iz Beograda kao i uspješna brošura čiji su autori mladi Tivćani, istoričarka umjetnosti Maja Marović i etnolog Igor Lazaravić, otvorio je idejni tvorac projekta v.d. direktora tivatskog CZK Neven Staničić. „O stradiotima čitava Evropa zna mnogo više nego mi. Ono što mi prepričavamo i znamo o stradiotima je uglavnom na granici pogrešnog ili makar brkamo dvije – tri teme u vezi njih. Vrijeme je da skinemo zavjesu sa tih zaista zanimljivih i nesvakidašnjih ljudi“, rekao Staničić dodajući da su se stradioti našli u poemama Torkvata Tasa i Marina Držića.
Predsjednica Organizacije žena Tivta, Blaženka Vučurović je na kraju naglasila da su se i tivatske žene potrudile da koktel upriliče sa jelima koja su se jela u vrijeme stradiota.