Ambasada Republike Hrvatske u Crnoj Gori i Generalni konzulat Republike Hrvatske u Kotoru u saradnji s Ministarstvom kulture Republike Hrvatske i organizovanom hrvatskom zajednicom u Crnoj Gori u četvrtak u 19 sati u multimedijalnoj dvorani crkve Svetog Pavla organizuje, otvarenje izložbe „Hrvatska nematerijalna kulturna baština na UNESCO-voj listi”.
“Izložba je nastala na inicijativu Ministarstva kulture Republike Hrvatske 2011. godine. Realizirali su je djelatnici Etnografskog muzeja, a rezultat je dugogodišnjeg rada i nastojanja Republike Hrvatske i Ministarstva , kao vodećeg tijela zaduženog za čuvanje i zaštitu kulturnih dobara, i lokalnih zajednica, u suradnji sa stručnjacima i nositeljima dobara, na upisu hrvatskih kulturnih dobara na Svjetsku listu.
Na izložbenim panoima je uz tekst i fotografije o svakom dobru, prikazana i karta lokaliteta kao i prostor Hrvatske iz kojeg kulturno dobro dolazi. Izložbu prati i kratki film o trinaest fenomena, a sada i najnoviji film iz posljednje kandidature. Gdje je moguće, publika može čuti i zvukovne zapise. Uz pojedina dobra izloženi su i predmeti koji ih karakteriziraju. Ovom izložbom i UNESCO-vim priznanjem prikazan je samo jedan mali djelić bogate kulturne baštine s područja Hrvatske” – saopšteno je iz Hrvatskog nacionalnog vijeća.
Autorica izložbe je dr.sc. Iris Biškupić Bašić, viša kustosica.

