U nautičkom naselju Porto Montenegro, rezidencijalnom apartmanu njegovog osnivača Pitera Manka, imali smo priliku da razgovaramo sa italijanskom princezom Marijom Grabrijelom Savojskom, unukom Kraljice Jelene i praunukom Kralja Nikole. Visoka i otmena, aristokratskog držanja, sedamdesetsedmogodišnja princeza Marija Gabrijela je oličenje danas zaborovljene evropske aristokratije. Objavila je više istorijskih radova o kraljevskoj kući Savoja i veliki je poštovalac i promoter nasljeđa svoje bake Kraljice Jelene u čiju čast naredne godine priređuje izložbu u Porto Montenegru. Crnu Goru je prvi put posjetila 1988. godine, nakon toga je dolazila nekoliko puta i kaže da se svaki put vraća sa velikom radošću.
„Uvijek sam srećna da dođem u ovu prelijepu zemlju, voljela bih da je poznajem bolje. Bila sam u primorskim gradovima, voljela bih da upoznam i gradove u unutrašnjosti. Moja baka kraljica Jelena Savojska, znam da je omiljena u Crnoj Gori, ali je bila voljena i u Italiji. Voljela je ljude, bila je puna milosrđa i nesebična, upamćena kao kraljica velikog srca. Žena koja je znala da radi po kući a bila je i velika dama. U jednom od manastira rekla je opaticama – „Ovo je prljavo, sad ću da vam pokažem kako se čisti“, i uzela metlu u ruke. One su bile zaprepašćene. Malo se zna da je imala moć da liječi energijom dlanova. Znala je da stavi ruku na bolno mjesto i da vam bol prođe. Umjela je da priprema ljekovite napitke od biljaka i tako da pomaže ljudima“, sjeća se princeza De Savoja dodajući da je Jelena Savojska u Italiji poznata kao „Kraljica Srce“. „Bila je vrlo popularna i velikodušna što se nekad Kralju Vitoriju Emanuelu i nije sviđalo. Preminula je od raka i država Italija je čak povodom njene smrti nedavno objavila i poštansku marku sa njenim likom. Tokom strašnogg zemljotresa u Mesini 1908. godine sama je otišla tamo i spašavala ljude. Svojim rukama je vadila ljude iz ruševina. Ispred Mesine je tada bio usidren ruski ratni brod, a kraljica Jelena je saominicijativno otišla do kapetana broda i na tečnom ruskom jeziku tražila od njega da učestvuje u spasilačkoj misiji i da povrijeđene preveze do bolnice u Ćivatavekiji“, kaže praunuka Kraljice Jelene.
Nasljednica italijanske kraljevske kuće došla je u Porto Montenegro ove godine sa namjerom da dogodine priredi poseban događaj kako bi javnosti približila lik svoje bake Jelene Savojske. Ona ističe da je glavni razlog njenog dolaska, pregovori o toj izložbi koja bi prikazala život italijanske kraljice i crnogorske princeze.
„Želim da prikažem kakva je bila, kakav je bio njen životni put. Takođe želim da ispričam priču i o lozi Petrovića, njenim sestrama – Kseniji, Zorki, Ani, Milici, Anastaziji koje su bile udate u evropskim kraljevskim kućama. Naravno, počevši od velikog poete Njegoša o kome bi željeli više da kažemo cijelom svijetu. Ideja je da predstavim kako život moje bake, tako i život njene familije“, ističe naša sagovornica. Nasljednica kraljevske loze Savoja kaže da fondacija koja nosi ime njenih roditelja poslednjeg italijanskog Kralja Umberta II Savojskog i Marije Hoze posjeduje dosta ličnih stvari Kraljice Jelene. „Ideja je da na toj izložbi povežem sve nasljednike Kralja Nikole kako bi zajedno našli šta sve treba da se prikaže. Posjedujemo vrijednu keramiku Kraljice Jelene, umjetničke radove, skupocjen četiri metra dugačak plašt koji bi za tu priliku donijeli u Crnu Goru, porodične fotografije, kao i čitav niz drugih artefakata. Nažalost nemam slike Kralja Nikole i Kraljice Milene. Srela sam se i sa predstavnicima Fondacije Petrović Njegoš i Muzejom sa Cetinja kako bi zajedničkim snagama upriličili tu izložbu“, kaže Marija Gabrijela Savojska. Ona poziva sve one koji u svom posjedu imaju artefakte kraljevske porodice Petrović da donesu suvenire kako bi upotpunili izložbu. Želi da izložbu vide i školska djeca kako bi se upoznali sa likom Kraljice Jelene i tim dijelom nacionalne istorije.
Princeza Marija Gabrijela Savojska je članica Kluba Lidera sa sjedištem u Ženevi, a jedna od njenih i ideja njenog prijatelja Đovanija Rondaninija, osnivača i potrpedsjednika ove asocijacije je da u Porto Montenegro i Boku dovedu uticajne članove. „Tu je mladi čovjek, Žan Sebastijan Robin i gospodin Rondanini koji su osnivači Kluba čija je misija da okupi uticajne ljude iz sfere javnog, društvenog i političkog života i svijeta biznisa. Oni vole da se sastaju, razgovaraju i druže na tim sastancima i žele da dođu u Crnu Goru i prirede jedan takav skup“, kaže Marija Gabrijela Savojska objašnjavajući da su takvi skupovi do sada bili organizovani u Beogradu, Istanbulu, Lisabonu, Veneciji, Milanu. Među članovima su poznati evropski biznismeni, industrijalci, pisci, predstavnici porodice Rotšild, „Da So aviejšn“ grupe. Kako ističe Rondanini, ideja je da oko 450 članova te elitne mreže prisustvuje otvaranju izložbe o Jeleni Savojskoj i da tokom tri dana obiđu Porto Montenegro, Kotor, Sveti Stefan, Cetinje.