Kako je školska godina već počela, polako počinje i priča o SuanPan mentalnoj aritmetici, odnosno obrazovno razvojnom programu za djecu. Ovaj program se odnosi na mentalni i psihološki razvoj, ali i obrazovni jer se tiče primjene aritmetičkih operacija kroz ovaj vid obrazovanja.
„ SuanPan traži zahtjeva ozbiljnost samih polaznika, jer se nije dovoljno samo upisati, nego je potrebno biti disciplinovan i redovno raditi. Naravno da to ne zahtjeva trening svakog dana sat vremena, već zahtjeva aktivnost kroz proračune, otprilike od 15 minuta, ali da ima kontinuitet i kao svaka ozbiljna stvar traži i ozbiljan pristup. Nakon tri godine rada smo uočili da postoji mali nedostatak za djecu uzrasta od 5-7 godina, iz prostog razloga što sva djeca nisu emocijalno i grafomotorički spremna za školu“- rekla je za naš Radio učiteljica i vlasnica Obrazovnog centra „Ineska“, Borislavka Golović Kažić.
Ona ističe da su uočili da neka djeca u prva dva mjeseca imaju malih poteškoća sa savladavanjem osnovnih elemenata, kao što je držanje olovke, motorike pisanja i slično, pa su u saradnji sa Obrazovnim centrom „Baltazar“ iz Podgorice uključili priznate učitelje iz Crne Gore i napravili dva programa koji su za niži uzrast djece.
„ Program „Vijugica“ se odnosi na uzrast od 4-5 godina, i program „Da nam škola bude laka“ za uzrast 5+. Znači, ako djeca nisu spremna još za školu a žele da rade na tim razvojnim procesima, grafomotoričkim, emocijalnim i socijološkim, onda ulaze u taj program „Da nam škola bude laka“. To je napravljeno i za potrebe SuanPana ali i redovne škole“- kazala je Golović Kažić.
Programi imaju zajednički cilj da kroz razvoj fine motorike, socijalne i emocionalne zrelosti, omoguće djeci lakši i uspješniji prelazak iz vrtića u osnovnu školu.
„ Program se sprovodi kroz razne grafomotoričke vježbe, koncentracije, pažnje i opažanja i percepcije, vježbe pamćenja, matematičko-logičke vježbe i naravno poligoni spretnosti“- objasnila je Golović Kažić.
Oba programa se izvode kroz radinice i interaktivne aktivnosti, koje uključuju timski rad, saradnju i individualno osamostaljivanje djeteta.