Tokom osam mjeseci ove godine Služba zaštite i spašavanja Tivat imala je ukupno 90 intervencija od čega 20 šumskih požara, 8 na objektima, 3 na vozilima, 3 na plovilima, kao i 29 tehničkih intervencija, kazao je komandir Službe zaštite i spašavanja, Zoran Barbić istakavši da je glavni razglog šumskih požara sušni period. Barbić je naveo da od 15.maja do 5.septembra nije bilo kiše, a vatrogasci su u gašenju vatre ovog ljeta proveli preko 1 400 sati i utrošili preko 6 hiljada kubika vode.
Prvi požar koji je i „otvorio“ požarnu sezonu desio se 3 .jula na području Plavog horizonta, a tokom dva mjeseca na teritoriji Opštine Tivat požarima je bila zahvaćena površina od oko 400 hektara. Uz pauzu od sedam dana nakon požara na Plavom horizontu 3. jula, tivatski vatrogasci su od 15.jula na gašenju vatre proveli dva mjeseca, od izbijanja požatra kod Solila, izvorišta Plavda i iznad Krašića. Vatra se svakodnevno gasila sve do prvih kiša početkom ovog mjeseca. Međutim, najveći i najteži požar bio je u Mrčevcu i Vrijesu koji je izbio 26. avgusta zaprijetivši da zahvati stotinjak kuća, kazao je komandir Službe istakavši da je to bila najteža i najznačajnija intrvencija u istoriji Službe.
Zahvaljujući danonoćnim intervencijama pripadnika Službe zaštite i spašavanja i članovima Dobrovoljnog vatrogasnog društva „Krtoli“ iz Radovića, uz koje su uvijek bili i mještani, a često i kolege iz susjednih gradova, požari nisu zahvatili ni jedan objekat. Gorela je šuma od visoke i srednje makije, a vatra je uništila oko 60 satabala masline i oko stotinjak borova.
Pored problema koje su stvarali meteo uslovi, ali što se tiče obučenosti vatrogasaca i tehnike sve je funkcionisalo besprekorno, istakao je Barbić navodeći da je zabilježen porast kod paljenja kontejnera tokom večernjih sati. Ta pojava je bila izražena ovog ljeta i to je neophodno suzbiti. Uz to bilo je i pozadonskih intrvencija, ali je grad u svakom momentu bio obezbjeđen jer je uvijek jedna ekipa dežurala u Tivtu jer grad bio pun turista i to se moralo adekvatno ispratiti.
U toku su analize požara i pravljenje nekin novih taktičkih zahvata do kojih se došlo na terenu tokom gašenja. Na tom iskustvu će se bazirati taktika i strategija u odbrani zelenih površina, objasnio je Barbić.
Procjena štete još nije urađena, ali su iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine u cilju sanacije opožarenih područja u okviru Evropske nedelje mobilnosti septembra krenuti sa saniranjem opožarenih područja. U okviru obilježavanja Evropske nedelje mobilnosti na Luštici je organizovana akcija pošumljavanja kada je zasađeno oko 50 setak sadnica divljeg šipka.