Nakon maratonske rasprave o potrebi stavljanja na dnevni red, glasovima odbornika DPS na 14.sjednici SO Tivat odbačen je predlog tivatske opozicije o stavu opštine Tivat o statutarnim i drugim promjenama na Aerodromu Tivat. Predsjednik SO Ivan Novosel je dao u jednom trenutku i pauzu kako bi se tumačio predlog opozicije koja je po Poslovniku tražila da se zbog važnosti sprovede pojedinačno izjašnjavanje i da svaki odbornik imenom i prezimenom se izjasni da li je ili nije da se o ovom pitanju raspravlja u tivatskom parlamentu.
Sjednica je trebalo da se održi 20.septembra, ali je predsjednik SO Ivan Novosel odložio njeno zasijedanje zbog kako je odbrazložio odusustva dijela odbornika DPS. Iako je tada bilo kvoruma odbornici DPS napustili su sjednicu.
Predlog opzicionih stranaka juče su podržali svojim glasovima odbornici SD i HGI, pa je prvi put i zvanično došlo do razmimiolaženja koalicije na vlasti povodom nekog pitanja. Opozicija je tri ipo sata tražila da se o njihovoj inicijativi raspravlja u parlamentu, potpredsjednik opštine i predsjednik OO DPS Siniša Kusovac, glavna administratorka Marija Sijerković i predsjednik SO Ivan Novosel to odbijali, da bi tek nakon što je zeleno svijetlo na tu mogućnost dala predsjednica opštine Snežana Matijević ta tačka bila uvrštena u dnevni red. Da je pitanje budućnosti Aerodroma Tivat duboko podijelilo vladajuću koaliciju, potvrdilo je i izlaganje odbornika SD Igora Petkovića koji je poručio da će u slučaju da se o ovom pitanju ne raspravlja na sjednici biti pokrenuto pitanje opstanka koalicije sa DPS i na državnom nivou. „Stav SD je uvijek po pitanju budućnostu Aerodroma bio jasan. Imamo i podršku predsjednika naše partije Ivana Brajovića, ukoliko pitanje privatizacije Aerodroma dođe na dnevni red ministri SD napustiće Vladu. Ista situacija biće i u opštini Tivat“, poručio je Petković. On je kao i predstavnici tivatske opozicije više puta pozivao odbornike DPS da razmišljaju o sudbini 300 porodica zaposlenih na tivatskom Aerodromu kojima bi u slučaju promjene vlasništva bila ugrožena egzistencija. Podsjetio je i na elaborat Evropske banke za razvoj koja je spremna da da 30 miliona eura za modernizaciju tivatske vazdušne luke uz jedini uslov da je Vlada Crne Gore potvrdi da u narednih deset godina Aerodrom neće mijenjati svoj vlasnički status.„Stvoreni su svi uslovi za vanredne izbore. Neka DPS onda na tim izborima izađe sa plaftormom davanja Aerodroma pod zakup. Mi iz opozicije došli smo sada u situaciju da branimo prodaju Aerodroma, a time i Tivat i Boku. Kako je krenulo nećemo moći više biti Tivćani i Bokelji, već Podgoričani jer će se tamo donositi odluke“, rekao je Dejan Risančić odbornik DSS. Odbornica SNP, Darinka Kašćelan više puta je ponovila da je predsjednica opština dobila mišljenje iz Podgorice u kome se navodi da je Aerodrom Tivat u državnom a ne opštinskom vlasništvu i da nije du nadležnosti lokalnog parlamenta da raspravlja o njegovoj budućnosti. Odbornica SDP Bernarda Moškov podsjetila je na stav Snežane Matijević iskazana na sjednici SO 7.juna u kome je izarzaila spremnost da se na sjednici SO raspravlja o pitanju najavljenog davanja u zakup Aerodroma i čak određivanja termina za posebnu sjednicu sa samo tom tačkom dnevnog reda. „Podsjećam da je SO Bar raspravljala o Luci Bar. Koja je to razlika u odnosu na opštinu Tivat i naš predlog da se razmatra o budućnosti Aerodroma Tivat i svojini opštine.
Andrija Petković iz Bokeškog Foruma je poručio da je autonomija Boke jedino rješenje za probleme Tivćana i neviđenu centralizaciju. On je pitao šta se desilo sa dokumentacijom o imovini na području Aerodroma Tivat i gdje je ona nestala. On je poručio da ako se vlast doluči da privatuzuje Aerodrom „imaće narod na ulicama i jogur revoluciju“. U ime tivatske opozicije predlog je obrazložio Budimir Cupara iz grupe birača Arsenal za Tivat. „Opština je vlasnik 1/1 jedne petine zemljišta unutar ograde Aerodroma i parkinga. Da je vlasnik potvrđuje i činjenica da za 2,2 hektara koje da je pod zakup ACG prihoduje godišnje oko 50.000 eura. Za kredite evropske banke treba samo saglasnost a ne garancija Vlade, jer je Aerodrom profitabilna firma koja bez problema može da vrati kredit za modernizaciju. Najavljenim davanjem u zakup, profit bi bio usmjeren van Crne Gore“, rekao je Cupara.
Mirko Kovačević iz Tivatske akcije je poručio da nijedan sistem osim ovogga ne bi prodavao „zlatnu koku“ kakav je Aerodrom Tivat. On je rekao da se privatizacija u skladu sa najavama premijera Duška Markovića ide tragom poznatih pljačkaških privatizacija poput KAP-a, Telekoma u kojoj nije bilo koristi za građane već za tajkune. „Vrh režima želi sebe ovom privatizacijom da nagradi za „državni udar“ i da se obezbijedi za nove izbore, a tivatski DPS je najspremniji da učestvuje u otimačini aerodroma“, poručio je Kovačević. On je poručio da je svrha opozicione inicijative da SO Tivat pošalje vladi svoj stav da ne preuzima ništa oko privatizacije Aerodroma dok se oko toga na lokalnom rerefendumu ne izjasne sami Tivćani. Njegov stranački kolega Miomir Abović je rekao da slučaj davanja u zakup Aerodroma ne treba gledati izolovano već u sklopu prodaje bivšeg Arsenala na čijim temeljima je nikao Porto Montenegro.“Taj koji bi preuzeo Aerodrom, on bi ga i prenamijenio. Promijenila bi se struktura letova, a ukinuo bi se veliki broj radnih mjesta“, rekao je Abović dodajući da je poznato da je nekad SDP a danas SD zapošljavao radnike. „To aerodrom može da trpi jer su sve to ipak naši sugrađani koji žive od tih plata“, rekao je Abović.
Odbornik SDP Ivo Marić rekao je da su razlozi za opozicionu inicijativu isključivo ekonomski, da ova vazdušna luka ostvaruje profit od 5 miliona eura i da su ove godine opslužili milionitog putnika. On je rekao da je skupljen više nego dovoljan broj potpisa za peticiju za pokretanje lokalnog referenduma koji je po njegovim riječima potpisao i veliki broj glasača DPS.
Na stavove opozicije Siniša Kusovac, predsjednik tivatskog DPS je odgovorio riječima da je u pitanju državna a ne opštinska imovina. „I da je Aerodrom u našem vlasništvu morali bi ga bez naknade predati državi po Zakonu o državnoj svojini. Ovdje je riječ o biznisu, poslu a ne o politici. Sačekajmo da vidimo koji je to biznis model najbolji pa da se onda o tome odredimo“, rekao je Kusovac. On je rekao da opštinska imovina na Aerodromu ima terete, i poručio da pored elaborata Evropske banke postoji i elaborat Svjetske banke. „DPS brine o brinuće o građanima. Bićemo uključeni u zaštitu interesa Tivta“, rekao je Kusovac.