Povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja, koji se svake godine obilježava 10. septembra, važno je osvijestiti potrebu brige o mentalnom zdravlju, od kojeg, po brojinim istraživanjima savremene medicine, primarno zavisi naše sveukupno zdravlje.
Mentalno zdravlje je stanje u kojem osoba ostvaruje svoje sposobnosti, može se nositi sa stresom svakodnevnog života, raditi produktivno i plodno, te doprinosi svojoj zajednici. Zdravlje je stanje potpunog fizičkog, psihičkog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti, te u tom smislu većina bolesti savremenog čovjeka ima psihosomatsko uporište. Psihološkinja Maruška Drašković objašnjava:
“Ljudsko biće se sastoji od svoja četiri osnovna elemanta. Imamo svoju misao, mozak- racionalni dio, imamo dušu, osjećanja- emotivni dio, imamo tijelo, i imamo jedan ogrtač, omotač duhovni, koji svako od nas ima. Svi smo svjesni da postojimo i kao duhovna bića. Kada je nesklad u tim elemantima, onda dolazi do poteškoća. Naravno, svaki čovjek ima nekakav svoj nesklad u tom odnosu. Osvještavanje tog nesklada je briga o mentalnom zdravlju. Briga o sebi nije sebičnost, to je odnos poštovanje prema sebi samom. A što znači poštovanje prema sebi- da znam šta radim, šta mislim, zašto to radim, da preuzimam odgovornost za svoje postupke”.
Iako u našoj kulturi još uvijek postoji velika stigma kada su u pitanju problemi sa mentalnim zdravljem i odluka da se potraži stručna pomoć, po riječima psihološkinje Drašković, ipak se sve veći broj ljudi odlučuje da se obrati phihologu, psihijatru ili počne da praktikuje neku od alternativnih ili komplementarnih metoda liječenja.
“U suštini, od mentalnog zdravlja polazi sve. Čitav naš odnos prema životu, odnos prema okolini, prema okruženju. Odnos prema istoriji, prema budućnosti, prema sadašnjosti, prema vaspitanju djece, prema stvaranju kulture. To je nekako odnos prema mentalnom zdravlju”- zaključuje Maruška Drašković.