Naučni skup „Demografske promjene i kulturna baština Hrvata Boke Kotorske” održan je juče u crkvi Sv. Duha u Kotoru.
Prisutni su bili u prilici da, između ostalog, čuju radove o Pomorskom kapetanu Vicku Bujoviću iz Perasta (Ružica Gelo, studentkinja HKS-a), o sezonskoj distribuciji vjenčanja u Kotoru početkom 19. vijeka (Tomislav Smolić, student HKS-A), Bokeljima u Mlecima od 15. do 18. vijeka (prof. dr Lovorka Čoralić), stanovništvu Kotora prema mletačkim popisima iz 18. vijeka (doc. dr Maja Katašić), a o Hrvatima u Boki u vrijeme osamostaljivanja Crne Gore govorio je prof. dr Roko Mišetić.
Pozdravnim govorima prisutnima su se na početku obratili biskup kotorski monsnjor Ilija Janjić, rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta prof. dr Željko Tanjić, predstavnik hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković, te predsjednik organizacijskog odbora ovog naučno-stručnog skupa, predstavnik hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori, profesor Roko Mišetić.
Biskup kotorski monsnjor Ilija Janjić obratio se prisutnima pozdravom i molitvom.
“Ovaj grad redovno je domaćin različitim, naučnim, kulturnim i zabavnim događajima. Međutim, prvi put ugošćava profesore i studente Hrvatskog katoličkog sveučilišta, što me posebno raduje. Posljednjih stotinu godina svijetske istorije ostaće upamćeno kao razdoblje brzih i nepredvidljivih promjena. Posljedice koje su ostavile dubok trag na lokalne i globalne zajednice širom svijeta. Ne treba ići puno dalje od digitalne revolucije koju proživljavamo zadnjih decenija. Svijet se mijenja i oblikuje prema neočekivanim obrascima. Politička i društvena previranja intenzivirana su sredinom prošlog i početkom ovog vijeka, a čije gorke plodove na ovom području i danas ubiremo”, rekao je Janjić.
Rektor prof. dr Željko Tanjić pojasnio je zašto se Hrvatsko katoličko sveučilište odlučilo da organizuje ovaj naučni skup.
„Hrvatsko katoličko sveučilište je mlada akademska institucija u visokoškolskom sistemu, osnovana prije više od 10 godina, a sa radom je počela prije 8. Imamo oko 1 200 studenata na 5 smjerova i to: sociologija, istorija, komunikologija, psihologija i sestrinjstvo. Spada u porodicu katoličkih univerziteta koji su poznati u svijetu po visokom kvalitetu obrazovanja i discipline, a predstavlja novost na ovim i prostorima u Hrvatskoj. Naš smjer za sociologiju bavi se našim vezama i odnosima, kao i proučavanjem svega što je vezano za Hrvate izvan republike Hrvatske. To je dio jednog šireg naučnog i stručnog interesa koji se ogleda u nizu različitih aktivnosti. Svake godine na našem sveučilištu barem 30 studenata se upoznaje sa istorijom Boke Kotorske”, pojasnio je Tanjić.
Predstavnik Hrvatskog nacionalnog vijeća Crne Gore Zvonimir Deković rekao je da mu je izuzetna čast što su potpora u ovom projektu i što će rezultat ovog skupa biti zbornik radova.
Predsjednik organizacijskog odbora ovog naučno-stručnog skupa, predstavnik hrvatske nacionalne manjine u Crnoj Gori, profesor Roko Mišetić objasnio je zašto su Boku odabrali za održavanje ovog skupa.
,,Ni jedna zemlja u kojoj žive Hrvati izvan republike Hrvatske nema toliku disproporciju između količine kulturne baštine i slabe demografske situacije. Na nejaka pleća Hrvata u Crnoj Gori leži obaveza o njegovanju kulturne baštine, pa smo zato prvi skup odlučili posvetiti Hrvatima u Crnoj Gori i Boki Kotorskoj”, zaključio je Mišetić.
Podsjetimo, organizatori ovog naučnog skupa bili su Hrvatsko katoličko sveučilište, u saradnji sa Hrvatskim nacionalnim vijećem Crne Gore.
(Radio Kotor)