U radu 41. redovnog zasijedanja Generalne komisije za ribarstvo koje je počelo danas u Bečićima učestvuje blizu 120 naučnika i istraživača iz 25 zemalja. Crnu Goru predstavljaju stručnjaci Instituta za biologiju mora Kotor. Jedan od njih, dr Aleksandar Joksimović za Radio Tivat kaže da je za našu zemlju ribarstvo od izuzetnog značaja:
“Prije svega, velika je čast za našu državu da ugosti toliko zemalja članica Generalne komisije za ribarstvo Mediterana. U narednih pet dana očekujem dosta aktivnosti. Sve ono što je rađeno prošle godine kroz različite radne grupe u kojima su bile zemlje Mediterana, očekujemo diskusije, prije svega o stanju resursa, uvođenju nekih novih pravila i mjera za očuvanje ribljeg fonda kao i preporuke za donošenje najvjerovatnije jednog velikog, zajedničkog menadžment plana za upravljanje ovim resursima i na mediteranu i u Jadranskom moru”, kazao je dr Joksimović.
Joksimović je ponovo potencirao značaj ribarstva za Crnu Goru. U odnosu na druge zemlje Mediterana, posebno Italiju i Hrvatsku koje imaju ogromnu ribarsku flotu, Crna Gora sa svojom malom i zastarjelom, ne može uticati na stanje resursa. Oni su djeljivi a ribe ne poznaju granice, posebno plava riba koja spade u visikomigratornu vrstu:
“Očekujemo da u narednom periodu uradimo neke konkretne stvari i naravno, ono što je najvažnije, dobijemo nekakvu korist odnosno mogućnost da održivo kao i sve duge zemlje Mediterana, posebno Jadrana, razvijemo našu flotu koja je za sada slaba i stara, stavimo na viši nivo operativnosti i tada aktivno uključimo u održivo i dugoročno korištenje naših resursa. Naš ulov na Jadranu je manji od jedan posto ali mi želimo biti ozbiljan partner a ne kolateralna šteta tim prije što nismo krivi za stanje resursa generalno na Mediteranu i Jadranu. Vrlo čvrsto želimo iskazati stav da želimo biti dio priče, odgovorne, naučne, političke i administrativne ali želimo da zaštitimo naše, još uvijek nedovoljno razvijeno ribarstvo i nedovoljno razvijenu flotu, posebno za ulov male plave ribe”, zaključio je Joksimović.