Crveni palmin surlaš na području tivatske opštine pojavio se sredinom 2015.godine i od tada je zaražen značajan broj palmi vrste fenix canariensis
Zbog njegovog djelovanja u Tivtu je bez krošnji ostalo na desetine palmi što je uticalo na vizuelni izgled dijelova grada koje su krasile palme stare više destina godina.
To se posebno odnosi na šetalište Pine gdje do sada na ukupno šest palmi obavljena dendrohirurgija i koje su zbog toga ostale „obezglavljene“ pa je šetalište samim tim dobilo nove „krnje“ vizure.
Na području Tivta evidentirano je ukupno 256 palmi na javnim površinama, a u posljednje dvije godine ukupno 43 palme su ostale bez krošnji primjenom dendrohirurgije i čišćenjem od štetočina. Prošle godine dendrohirurgija je obavljena na 15, a ove je 28 palmi ostalo bez krošnji. U periodu od dvije pretkodne godine uklonjeno je ukupno 17 palmi, 10 prošle i 7 ove godine jer nisu mogle da se oporave nakon svih tretiranja i dendrohirurgije.
Tokom proljeća bilo je manje napada štetočina zbog niskih temperatura protekle zime, ali se surlaš razvio tokom ljeta pa sada ima više slučajeva zaraženih palmi, kazala je savjetnica za poljoprivredu u opštinskom Sekretarijatu za ekonomski razvoj i preduzetništvo, Radmila Kilibarda.
Tretiranje palmi insekticidima sprovodi se pet puta godišnje na javnim površinama u Tivtu, rekla je Kilibarda navodeći da je i prošle i ove godine postupano u skladu sa Akcionim planom odnosno uputstvima Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. u ovoj godini sprovedena su četiri tretiranja, a do kraja godine obaviće se još jedno.
Ona je istakla da rezultati nisu na očekivanom nivou jer se isti intenzitet tretiranja ne sprovodi na privatnim posjedima. „To značajno umanjuje dejstvo jer vlasnici palmi na svojim posjedima nisu sproveli propisane mjere“, objasnila je Kilibarda navodeći da je dendrohirurgiju protekle godine vršilo tivatsko Komunalno, a ove godine taj posao obavlja firma „Ekoplant“, koja se javila na javni poziv za obavljanje tog posla.
Dendrohirurgija, koja podrazumijeva uklanjanje krošnji i čišćenje palmi od štetočina, košta od 250- 290 eura. Tokom ove godine obavljena su četiri tretiranja, a do kraja je preostalo još jedno i ta tretiranja će biti nastavljena i tokom naredne godine.
Savjetnica za poljoprivredu je rekla da se za narednu godinu planira uvođenje biološkog tretiranja, odnosno ekoloških sredstava. Međutim, to će zavisiti od Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove koji treba da daju uputstva za način korišćenja i nabavku bioloških sredstava kojih nema na tržištu Crne Gore.
U Opštini razmišljaju da se uništene palme zamjene nekom drugom vrstom otpornih palmi na štetočine, ali to iziskuje znčajna sredstva koja bi trebalo da se opredjele u budžetu za narednu godinu jer palme visoke od 5-7 metara koštaju i po nekoliko hiljada eura.