Centar za demokratsku tranziciju (CDT) organizovao je danas u zgradi Opštine Tivat, panel diskusiju u okviru projekta „Prevencija i reagovanje – uloga lokalnih zajednica u prevenciji nasilnog ekstremizma“ sa ciljem da otvori prostor za dijalog između različitih aktera iz lokalnih i državne vlasti, institucija, medija i nevladinih organizacija za razmjenu informacija, diskusiju o ulogama i obavezama u cilju ranog prepoznavanja i sprječavanja nasilnog ekstremizma.
Ovaj skup je dio novog projekta CDT-a “Aktivnosti na povećanju učešća zajednice u prevenciji ekstremizma koja vodi terorizmu”, u sklopu kojeg je uradjeno par istraživanja, sa mladima se prošao proces učenja a sada su aktuelne javne aktivnosti kao i rad sa medijima . Crna Gora je definisala Strategiju borbe protiv terorizma i Strategiju za suzbijanje nasilnog ekstremizma 2016.-2018. a Milica Kovačević, predsjednica CDT-a naglašava da je njihovo istraživanje pokazalo da se obe strategije loše implementiraju u svim slojevima našeg društva:
“ MUP, Uprava policije, ANB, Ministarstvo odbrane, tužilaštva i sudovi su dosta radili na ovim pitanjima ali ono što nedostaje je uključivanje onih sektora koji su prepoznati strategijom i dio su državnog i lokalnog sistema a bave se zdravstvenom zaštitom, radom i socijalnim staranjem, obrazovanjem , kulturom, NVO, religijske organizacije, porodice , susjedstva, a poseban akcenat je na aktivnosti lokalne uprave.”
“Tivat je lokalna zajednica koja gaji multikulturalizam i prevenciju svake vrste ekstremizma, pa i nasilnog ekstremizma, smatra Darka Ognjanović, sekretarka Sekretarijata za mlade, sport i socijalna pitanja. Po njenom mišljenju nasilni ekstremizam je negiranje demokratije i ljudskih prava a zadatak lokalne zajednice je da to prepozna. Opština Tivat u servisu gradjana prema poštovanju ljudskih i manjinskih prava već ima sistematizovano radno mjesto savjetnika za ovu oblast ali akcenat je ipak na mladima koji o govoru mržnje i borbi za ljudska prava govore na neposredan način , na radionicama, debatama kao i jednom svojom pozorišnom predstavom, dok je prevencija kroz proces obrazovanje, ipak najvažnija.
Psihološkinja, Branka Nenezić Ćalasan, je ukazala na razumjevanje psihioloških i socijalnih motiva radikalizacije i ekstremizma kao i na zanimljive akcente istraživanja :
“Profil teroriste ne postoji ali postoje uslovi koji radjaju radikalizam i uslovi koji će u individualnim pričama medju pojedincima stvoriti nešto što je osnova za politički ili vjerski radikalizam, kao što će stvoriti i osnovu za potkrijepljivanje zdravog razvoja ličnosti, omogućiti zdrav razvoj identiteta i kada se neće javiti želja za radikalizmom. Mladi su umjereno otvoreni, umjereno radikalni , a politički radikalizam se javlja onda kada se oni osjećaju nebezbjedno u svojoj zemlji”.
Andjelija Kovačević koja vodi projekte CDT -a o stigmatizaciji, radikalizaciji i ekstremizmu kod mladih, je govorila o rezultatima istraživanja medju ovom populacijom iz 4 zemlje Zapadog Balkana i 4 zemlje EU, na temu stigmatizacije imigranata, islamofobije, sklonosti radikalnim ideologijama:
“Nema previše razlike izmedju stavova mladih po ovim temama, negativni stavovi prema imigrantima imaju osnovu u negativnoj percepciji islamske religije a rješenje se vidi u pravovremenoj i kvalitetnoj edukaciji, kritičkom mišljenju i direktnim kontaktima sa imigrantima. Istraživanje je pokazalo da mladi u ovom regionu imaju umjerenu sklonost ka ekstremnom političkom ponašanju u zavisnosti od zabrinutosti za sigurnost svoje zemlje a ono što najviše brine mlade Balkana je organizovani kriminal, terorizam i imigracije”.
Na današnjoj panel diskuji su učestvovali predstavnici Opštine Tivat, NVO, Centra za socijalni rad, obrazovnih institucija, omladinskih udruženja.