Iako su bivši predsjednik opštine Kotor Aleksandar Stjepčević i gradonačelnica Tivta Snežana Matijević sa tadašnjim ministrom održvog razvoja i turizma Branimirom Gvozdenovićem, predstavnicima KFW banke i njemačke kompanije WTE početkom jula 2016. godine presjekli crvenu vrpcu, Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda u Krtolima još uvijek nije dobilo upravljačku strukturu niti riješilo problem odlaganja čvrstog otpada.
Predsjednik opštine Kotor, Vladimir Jokić ističe da do formiranja preduzeća za upravljanje zajedničkim Postrojenjem nije došlo, jer opština Tivat suprotno obavezama koje je preuzela oko eksproprijacije zemljišta, traži da u troškovima učestvuje Kotor.
On ističe da je čak SO Kotor u dnevni red uvrstila dokumenta za osnivanje preduzeća, ali su na zahtjev iz Tivta te tačke povukli. Ukoliko se opštine ne dogovore postoji mogućnost da upravljanje preduzećem preuzme Vlada Crne Gore.
„Preduzeće za upravljanje Postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda nije formirano zbog neslaganja između dvije opštine. Naime, dvije opštine su imale sve elemente dogovorene pa su i dokumenta potrebna za osnivanje bila na dnevnom redu SO Kotor. Tom prilikom smo zamoljeni od strane tivatskog rukovodstva da ista povučemo kako bi se dodatno usaglasili neki elementi, što smo i uradili. Nakon toga sa tivatske strane je otvoreno pitanje imovine na način da Kotor preuzme dio obaveza vezanih za zemljište na kojem se postrojenje nalazi. Ovaj zahtjev je za Kotor neprihvatljiv, jer su te obaveze nastale u pravnom poslu između opštine Tivat i Vlade 2014. godine, pa se na tim adresama i treba riješiti“, kaže Jokić.
On dodaje da je Opština Tivat uputila predlog aneksa Ugovora koji će u Kotoru razmotriti i dati sugestije, kako bi izašli iz ovog problema. „Vjerujem da ukoliko sa strane opštine Tivat bude dobre volje možemo izaći iz ove situacije. Nismo saglasni sa time da Vlada da bilo koji način preuzme ovo preduzeće jer bi na taj način izgubili autonomiju da odlučujemo o cijenama usluga“, ističe predsjednik opštine Kotor.
Jokić naglašava da će do formiranja zajedničkog preduzeća, ViK Tivat i Kotor koordinirati rad aktivnosti na odlaganja mulja iz PPOV dok će se rješenje za problem mulja tražiti na nivou cijele regije.