Razvojom i realizacijom velikih projekata na teritoriji opštine Tivat, privrednici su postali itekako zaintresovani za razvoj svojih djelatnosti i to im je dalo povoda da više ulažu u svoj privatni biznis, kazala je ministarka ekonomije Dragica Sekulić
Na sastanku sa predsjednicom Opštine Tivat Snežane Matijević i privrednicima predstavljeno je 9 programa podrške privredi koje sprovodi Ministarstvo ekonomije. „Tivćanima su poznati naši programi podrške. Mi već imamo dva projekta koja su finansirana u opštini Tivat u okviru naših programa“, kazala je ministarka Sekulić.
Na sastanku je bilo riječi i o tome koje su to buduće aktivnosti koje bi se mogle realizovati, a koje bi olakšale poslovanje preduzeća. „Ministarstvo ekonomije je ministarstvo koje je posvećeno privredi i privrednici treba da znaju da u svakom trenutku imaju svoju kontakt osobu sa kojom mogu da razgovaraju u vezi sa svojim poslovanjem“, istakla je ministarka Sekulić.
Većina programa koje sprovodi ministarstvo zasniva na finansijskoj podršci investitorima, odnosno preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima, koja se realizuje po principu subvencija, refundacije dijela sredstava ili oslobađanja, odnosno smanjenja naknada i poreza – u zavisnosti od samog programa.
Osnovni cilj projekta je da se, kroz unapređenje poslovnog ambijenta, aktiviranje sektora malih i srednjih preduzeća, privlačenje novih investitora i povećanje stope zaposlenosti naročito u manje razvijenim područjima zemlje, utiče na povećanje konkurentnosti privrede i prevazilaženje regionalnih socio-ekonomskih razlika.
Predsjednica Opštine Tivat Snežana Matijević je rekla da Opština ima razumijevanja za privrednike, što pokazuje osnivanje Sekretarijata za ekonomski razvoj i preduzetništvo u avgustu prošle godine.
„Mi se kao Opština sa resornim Sekretarijatom trudimo da izađemo u susret privredniicma i uključimo ih u mnoge aktivnosti koje se dešavaju u našem gradu. Kao Opština smo učestvovali u smanjenju nekih poreza i uvođenju olakšica da bi omogućili neke blagodeti njihovog rada“, kazala je Matijević i dodala da Sekretarijat stoji na usluzi privrednicima 24 časa.
Pored širokog spektra nadležnosti koje pokriva ovaj Sekretarijat, poput poljoprivrede, vodoprivrede, turizma, pisanje i implementacija IPA projekata, redovnu djelatnost Sekretarijata obuhvata i održavanje obuka, seminara i radionica sa ciljem unapređenja biznis ambijenta, ekonomskog osnaživanja i podsticanja prvenstveno nezaposlenih lica i teže zaposlivih kategorija, a zatim i samih zaposlenih da uđu u privatni biznis. Ovim tragom u Opština Tivat organizovane su brojne radionice, studijska putovanja I edukativne tribine, istakla je Matijević ističući da Opština pridaje poseban značaj intenziviranju saradnje sa Udruženjem preduzetnika, Udruženjem ugostitelja i hotelijera, Udruženjem taksista i nezaposlenim licima sa Biroa rada kroz organizaciju okruglih stolova i otvorenih diskusija, a sve sa idejom transparentnog isticanja barijera u poslovanju i iznalaženjem načina za njihovo prevazilaženje.
S obzirom da nije bilo mnogo pitanja ocjenjeno je da u Tivtu nema nejasnoća i većih problema, a sastanku je prisustvovalo oko tridesetak tivatskih privrednika.
U opštini Tivat preduzete su mjere u cilju uklanjanja biznis barijera u poslovanju privrednih subjekata oslabađanje 100% komunalija za hotele sa četiri i više zvjezdica, a 70% za garni hotele, smanjenje opštinskih taksi od 50% za objekte koji izlaze na javne površine i puteve, kao i za izvođenje muzičkog programa; oslobađanje komunalija u iznosu od 100% za objekte namijenjene proizvodnji, preradi i skladištenju; plaćanje komunalnih naknada u ratama, umanjenje komunalija za iznos od 200 €/m2 solarnog kolektora, odnosno panela, za investitore koji grade objekte koji sisteme sa sunčevom energijom koriste za grijanje sanitarne vode, grijanje prostora i hlađenje prostora; za izgradnju podzemnih i nadzemnih garaža, komunalije se takođe umanjuju za 50%.
Matijević je istakla i dva projekta, Izbor opštine Tivat, da kao jedina opština sa primorja uz 5 ostalih opština iz centralnog I sjevernog dijela Crne Gore uđe u pilot projekat Ministarstva finansija za dobijanje međunarodno priznatog standarda za povoljan poslovni ambijent u Jugoistočnoj Evropi; kao i Konkretan projekat povezivanja naših poljoprivrednih proizvođača sa područja opštine Tivat sa Hotelom Regent Porto Montenegro, gdje im je omogućeno plasiranje svojih proizvoda i usluga.
Sekretar Sekretarijata za ekonomski razvoj i preduzetništvo, Petar Vujović je istakao da u Seketarijatu konstantno preduzimaju mjere u cilju pomoći kako privrednicima tako i nezaposlenim licima. Tako su za nezaposlene visokoškolce koji su završili pripravnički organizovali radionicu s ciljem da ih animiraju da pokrenu svoj biznis, ali nije bilo interesovanja. Od 120 koje su kontaktirali na kraju je pohađalo radionicu njih šestoro od kojih se ni jedno nije odlučilo za pokretanje sopstvenog biznisa.
Ministartsvo ekonomije je, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), pokrenulo je Biznis karavan – karavan dobrih poslovnih prilika, kako bi obišli sve opštine u Crnoj Gori i u direktnoj komunikaciji upoznali privrednike sa svim programima podrške razvoju biznisa koje Ministarstvo ekonomije sprovodi. Osim Tivta, do sada je Biznis karavan posjetio Bijelo Polje, Berane, Mojkovac, Kolašin, Pljevlja, Šavnik, Žabljak, Cetinje, Danilovgrad, Nikšić, Plužine i Budvu.