Na početku XV sjednice SO Tivat, predsjednik Skupštine Ivan Novosel je informisao odbornike da je došlo do promjene u odborničkom klubu DPS-a. Odbornik Vlado Đukić je podnio ostavku na mjesto odbornika zbog nespojivosti funkcija, odnosno konflikta interesa koji je nastao njegovim imenovanjem na dužnost VD direktora Komunalnog preduzeća. Opštinski odbor DPS-a je predložio popunu upražnjenog odborničkog mjesta i na njegovo mjesto predložio Vladana Biočanina.
Predsjednik Skupštine Ivan Novosel je sve to dostavio OIK koja je napravila izvještaj a zamjenica predsjednika komisije Ana Matijević je sa njime upoznala odbornike. Pozvala se na Zakon o izboru odbornika i poslanika, član104, kojim je utvrđeno da u slučaju kada je odborniku prestao mandat, mandat dobija novi odbornik, sledeći na izbornoj listi uz pisanu saglasnost da prihvata kandidaturu. U skladu sa tim OIK je SO podnijela prijedlog da se Vladanu Biočaninu sa liste DPS verifikuje mandat odbornika u SO Tivat.
Predsjednik SO Ivan Novosel je zahvalio za rad dosadašnjem odborniku a budućem čestitao na izboru poželio uspjeh u obavljanju odborničke funkcije.
Prozivkom je konstatovano da Skupština sa 29 prisutnih odbornika ima kvorum pa je nastavljen rad. Sa 27 glasova Za i bez primjedbi, usvojen je zapisnik sa prethodne sjednice nakon čega se prešlo na utvrđivanje Dnevnog reda. Da se 15. tačka, Prijedlog odluke o prodaji suvlasničkog dijela na katastarskoj parceli 3358 k.o. Tivat radi kompletiranja UP 391 u zahvatu DUP-a Mažina, skine sa Dnevnog reda predložila je predsjednica Opštine Snežana Matijević što su odbornici prihvatili sa 16 glasova za i 7 uzdržanih.
Pred odbornicima su bila tri prijedloga za dopunu Dnevnog reda: Prijedlog odluke o utvrđivanju uvećanja na zaradu zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja, Prijedlog Odluke o razrješenju i imenovanju jednog člana Odbora za finansije, privredu i razvoj i Prijedlog odluke o razrješenju i imenovanju jednog člana Odbora za planiranje i uređenje prostora. Na prijedlog sekretarke Sekretarijata za finansije Rajke Jovićević, a nakon konsultacija sa Odborom za finansije i Odborom za statut i propise, kada je utvrđeno da ima određene nedostatke, sa 18 glasova za, 4 protiv i dva uzdržana, Prijedlog odluke o utvrđivanju uvećanja na zaradu zaposlenih u Službi zaštite i spašavanja nije uvršten u Dnevni red.
Potpredsjednik opštine Ilija Janović smatra da je riječ trebao dobiti prije glasanja da bi se odbornici HGI mogli odrediti potom pitanju obzirom da nisu upoznati sa razlozima skidanja dvije tačke sa Dnevnog reda, te kao koalicioni partner izrazio nezadovoljstvo.
Prije usvajanja Dnevnog reda, za riječ se javio odbornik Andija Petković rekavši da je očekivao da će na Skupštini biti zauzet neki stav ili dato uputstvo što bi odbornicima i građanima Tivta ukazalo na stanje oko postrojenja za preradu otpadnih voda i citirao novinsku izjavu na tu temu predsjednice opštine Tivat. Presjednik Skupštine Ivan Novosel je podsjetio Petkovića da je u toku rasprava o Dnevnom redu a ne pretres i da je tu Odluku kao odbornik, mogao predložiti ranije ili postaviti Odborničko pitanje.
Sa 24 glasa za, jednim protiv i dva uzdržana Usvojen je Dnevni red XV sjednice SO Tivat.
U uvodnom izlaganju sekretarka Sekretarijata za finansije i ekonomski razvoj Rajka Jovićević je istakla da je za devet mjeseci ove godine ostvaren prihod od 13,9 miliona eura, ili 65% od ukunpih prihoda, odnosno 7,5 odsto manje u odnosu na isti period prošle godine:
“Prihodi od komunalne naknade su smanjeni jer nije usovjena Olduka o komunalnoj naknadi. Smanjeni su I prihodi Sportske dvorane za 32 odsto. Ukupni rashodi u ovom period su 9,2 miliona eura ili 49,54 plasniranih rashoda za ovu godinu, odnosno 13,5% više nego istom period prošle godine.
Bruto zarade su približno na isotm nivou kao za devet mjesei prošle godine.
Rashodi za službena putovanja su veći za 20%, za reprezentaciju 49%, za meidjske I promotivne usluge 20%.
Mi uredno izmirujemo sve obaveze. Nemamo nikakvih problema i do kraja godine ćemo izmiriti sve obaveze” rekla je Rajka Jovićević.
Miomir Abović iz Tivatske akcije je naglaiso da se prihodi smanjuju a rashodi povećavaju:
“To je suština priče”. Naknada za komunalno opremanje je ostavrena u iznosu od million eura a planirano je 2,5 miliona. To je direktan proizvod vašeg kukavičluka. Usvojili ste Odluku o oslobađanju naknada kondo hotela i sad imamo problem. I imaćemo problem I narednih godina.
Uvećana su sredstva za službena putovanja. Mnogo putujete a efekti su vam mali. Kakvi su efekti od šetnji gradonačelnice? Ali, Tivćani su je glasali a nek im je alal.
Kapitalni budžet je loš. Možda malo bolji nego ranijih godina. Pitam I glanvu admin istratorku kakvi su ovo troškovi od 13 hiljada za radnu odjeću?
Svi ovi podaci govore da ste vi nesposobna vlast! “ – poručio je Abović.
Odbornik Bokeškog foruma dr Andrija Petković kaže da je ova Informaicja dobra samo sa tehničke strane:
“Pričamo već dvije godine. Vi ste jedna bezidejna vlast koja ne realizuje kapitalne investicije. Mene interesuje šta odbornici DPSa misle o tome. Recimo, šta vi gospodine Ćosoviću, misliote o kapitalnim investicijama? Ili vi gospođice Čupić o rashodima u budžetu Sekretarijata za kulturu i društvene djelatnosti? – upitao je Petković.
Glavna administratorka Marija Sijerković kaže da su sredstva za radnu odjeću utrošena za kupovinu uniformi Komunalnoj policiji:
“Ja nisam kupovala nikakvu odjeću. A mogli ste, možda, i da iskoristite priliku da prokomentarišete podatke o utrošenim sredstvima za reprezentaicju u mom resoru” – kazala je Marija Sijerković.
Replicirao je Miomir Abović pozivajući glavnu administratorku da ne komentariše njegove komentare.
Predsjednik Skupštine Ivan Novosel je kazao da je ovo povreda Poslovnika, jer to nije bila replika u skladu sa skupštinskim Poslovnikom.
Budimir Cupara sa liste Arsenal za Tivat tvrdi da će morati doći do rebalansa budžeta opštine:
“Uočava se slabost u punjenu budžeta.Prihodi su mali i zato mora doći do rebalansa budžeta. Prihodi od naknada su smanjeni, a posebno zabrinjava što je veoma niska naplata naknade za komunalno opremanje. Umanjeni su prihodi od organa koji vrše svoju djelatnost. A posebno se bilježi drastičan pad prihoda Sportske dvorane. To je veoma zabrinjavajuće.
Troškovi za plate su znatno porasli i to dosta opterećuje budžet.
Malo je potrošeno za potrebe poljoprivrede, ali su zato znatno uvećana sredstva za reprezentaciju, službena putovanja i komunikacione usluge. Interesuje me koliko je sredstava utrošeno za privremene i povremene poslove i zašto su smanjena sredstva za obezbjeđenje objekata? Kapitalni izdaci su nešto bolji, ali i dalje veoma slabi. Primjetio sam i neke razlike u ciframa, pa očekujem odgovore od Direkcije za investicije – zaključio je Cupara.
Ivan Starčević iz NVO”Matica Boke” je ocjenio da se pod hitno mora izvršiti izmjena Poslovnika o radu Skupštine:
“Malo smo inkasirali od naknade za uređenje i komunalno opremanje, a to je zbog toga što je Skupština donijela odluku o smanjenju naknade kondo i drugim hotelima. To je ozbiljan udarac na budžet a posljedica je da ćete na kraju posegnuti u džep korisnika.
Enormno su povećani zaposleni u Sportskoj dvorani a prihodi su smanjeni, dakle zapošljavanje se nije odrazilo na radne rezultate.
Od planiranih 9 miliona eura poreza na imovinu realizovano je nešto više od 5 miliona. Da li ćemo to uspjeti da nadoknadimo do kraja godine? – upitao je Starčević.
On je istakao da je deponija Graborac zvanično zatvorena, uz džentlmenski sporazum da se na njoj može deponovati zeleni otpad.
“Sad se deponuje sve i svašta. Pohvaljujem Komunalnu inspekciju koja je odgovorila na zahtjev mještana Krtola.
Pitam se šta će nama dotacije Vodakomu? To je jedna parazitska firma i ne znam šta su to oni uradili.
S druge strane mora se rješiti pitanje statusa DVD”Krtoli”. Da njih nije bilo proteklog ljeta bilo bi velikog belaja. Zašto u budžetu nisu planirana serdstava za ovo Društvo? Zato predlažem da se u izradi Odluke o zaradama vatrogascima uključii i predstavnik NVO.
Bodu oči kapitalni izdaci. To je prava mjera realizacije budžeta, a vama se realizuje kroz povećanje plata i službenih putovanja. Hajde da budžet razmotrimo na domaćinski način” – pozvao je Starčević.
Mirko Kovačević iz TIvatske akcije je pozvao potpredsjednika opštine dr Sinišu Kusovca da mu iskreno odgovori koliko je zadovoljan rezultatima lokalne vlasti nakon godinu ipo dana.
“Mi ne vidimo nikakve rezultate osim povećanja potrošnje. Šta je radilo 70 novih zaposlenih kad prihodi padaju a kapitalne investicije se ne realizuju?
Kada realno pogledamo prihodi su oko 6,7 miliona eura a rashodi na nivou 5,2 miliona. Da li ćemo do kraja godine prihode prebaciti do recmo, 2,5 miliona eura? Da je iole odgovorne vlasti prihod ne bi smio biti manje od 4 miliona, ,a mislim da bi 5 milioan bilo normalno” – zaključio je Kovačević istakavši da će novi Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata potpuno uništiti prostor na nivou čitave Crne Gore.
“Šta ste preduzeli da zaštitite grad od eksplozije nelegalne gradnje? Hodate li vi ulivama ovog grada? Da li iko kontroliše gradnju u Tivtu? U centru grada diže se ilegalni sprat a gradi vaš čovjek. I nikom ništa. Kao da je danas sramota da kad nešto gradite da ne izgradite i sprat više. A na ilegalne spratove se plaćaju se komunalije. Odoše nam milioni iz budžeta!
Čudan je i podatak da porez na dohodak fizičkih lica nije zantno uvećan a hvalite se uspješpnom turističkom sezonom. Da li to Vlada nezakonito obračunava prihode, u šta mi vjerujemo, a vi ne smijete ni da pitate. Revizor vas je već dva puta opomenuo, ali što vama Duško pošalje, vi ste zadovoljni” – rekao je Kovačević.
Odbornik HGI Adrijan Vuksanović je podsjetio da je u Skupštini Crne Gore, kao poslanik, glasao za novi Zakon o uređenju prostora i izgradnji objekata.
“Svi se slažemo da aktuelna situacija u našem urbanizmu nije dobra. Ja sam bio aktivno uključen u donošenje novog Zakona, što smo i uradili da popravimo stvari o kojima govori gospodin Kovačević. U medijima se potencira početna verzija Zakona a ne finalna. A to je velika razlika. I tiče se ovlašćenja lokalnih samouprava koje donose urbanističke projekte. To dosad nije bilo moguće” – rekao je Vuksanović.
Tamara Furtula, sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora I izgradnju objekata je kratko rekla da je veoma zadovoljna radom zaposlenih u ovom Sekretarijatu.
Potpredsjendik opštine dr Siniša Kusovac je istakao da je taćno da je za devet mjeseci od naknade za opremanje zemljišta prihodovano 984 hiljade eura,a ostalo je da “visi” još 1,5 miliona eura.
“U međuvremenu uspjeli smo da dođemo do sume od 1,2 ,iliona eura, a ima još 38 zahtjevaza izdavanje građevinskih dozvola. Ubjeđen sam da ćemo se do kraja godine približiti sumi od 2 miliona.
Za sve kapitalne investicije raspisali smo tendere, za neke čak I 2 I 3 puta. Nije to izovor, ali sad se učesnici na tender žale i na zareze. To iziskuje dodatno vrijeme. A mi poštujemo sve pravne procedure.
Gospodin Andrija Petković i ja imamo različite percepcije. Njegovo je pravo da priča iste priče, ali za dvije godine dolaze izbori” – rekao je Kusovac I istakao da opština Tivat redovno izmiruje sve kreditne obaveze:
“Nema rebalansa budžeta ni ove, ni naredne dvije godine. Naše obaveze ćemo I dalje redovno izvršavati. I mi želimo da povećamo procenat naplate. Nije to samo želja opozicije. To je srce kucavica.
Što se tiče prihoda Sportske dvorane, ona ima svog direktora I on treba da odgovori na to.
Vodakom je preduzeće koje su formirale opštine uz participaciju Vlade. To je preduzeće koje egzistira. Radi, funkcioniše. Nisam kod njih uočio neke problem.
Što se tiče deponije ispoštovali smo sve što treba u budžetu.
Predsjednica opštine ja zajedno sa Lušticom Bay pokrenula inicijativu da oni preuzmu jedan broj vatrogasaca, kao što je to uradio I Porto Montenegro.
Inače, ja sam posljednji koji se odriče svojih ljudi. Imam povjerenja u opštinski tim I istrajaću do kraja.
Što se tiče prihoda od dohotka za fizička lica, trenutno nemam podatke. Treba mi vremena, ali provjeriću” – kazao je Kusovac.
Replicirajući dr Andrija Petković je kazao da ova priča traje već dvije godine:
“Vi biste željeli da i dalje ja pitam a vi odgovarate. A ja želim da čujem mišljenje odbornika vašeg Kluba Tačno je da za dvije godine idu izbori, ali mi izgleda imamo različita istraživanja javnog mnjenja. Ja obećavam da Andrija Petković neće imati ljude oko sebe koji će ćutati. Vi odgovarate na sva pitanja, vi ste Katica za sve. A ja hoću da čujem I druge” – naglasio je Petković.
Miomir Abović je ponovio da je razlog slabijeg punjenja budžeta oslobađanje od plaćanja naknada kondo hotela:
“To je izglasala vaša partija. Što se tiče tendera zašto DPS ne pokrene pitanje izmjene Zakona. Ako je loš zakon – mijenjajmo ga. Ali, čekaju kapitalne investicije u Tivtu. A ja očekujem odgovor i od gardonačelnice” – kazao je Abović.
Reagovao je predsjednik Parlamenta Ivan Novosel tvrdnjom da je Abović zloupotrebio Poslovnik:
“Ubuduće zloupotrebe Poslovnika neću tolerisati” – poručio je Novosel.
Potpredsjednik opštine dr Siniša Kusovac je rekao da on dogvora na pitanja jer je zadužen za investicije:
“Razlika između nas je što se vi bavite šminkom I kozmetikom, a mi suštinom. Za sad se bavimo statistikom. Imamo kad i za to” – poručio je Kusovac.
Budimir Cupara je ponovio pitanje o razlozima smanjenja prihoda Sportske dvorane:
“Čime se opravdava pad prihoda pri enormnom zaposlenju. Ne vidim opravdanje za onaj usvojeni Elaborat o Sportskoj dvorani.
Imamo i velike dužnike. Šta smo sa tim učinili?” – upitao je Cupara.
Mirko Kovačević je ustvrdio da se replike ne daju samo znog pominjanja u negativnom konktekstu, nego nego I zbog razjašnjenja ili traženje dogovora koji su zaobiđeni:
“Imamo urbanistički haos. Zato ponovo pitam da li mislite nešto preduzeti po tom pitanju? Donekle je gospodin Kusovac odgovorio kad je rekao da ima povjerenja u opštinski tim. Znam da ponekad ima problema sa tenderima. Ali, nije to smao uzrok. Sjetite se Vatrogasnog doma. Mi vas upozoravamo sa rashodima. Ovo je posljednja godina kad još možete da povućete ručnu. 2019. Stiže na otplatu rata velikog kredita- Očekujem i odgovor od Rite Mitrović koliko će nas koštati sudski sporovi. Imamo li izgubljenih sporova sa zahtjevom za veću odštetu“ – upitao je Kovačević.
Peđa Obradović, direktor Direkcije za investicije podsjetio je da je za bazen Belani raspisan tender I potpisan ugovor sa izvođačem, ali I napracvljen Sporazum o raskidu radova:
“Trenutno je projekat u fazi raspisivanja novog tendera. Za izgradnju kanalizaicje u Donjoj Lastvi raspislai smo tender I do kraja godine očekujemo da ćemo završiti primarni kolektor. O vatrogasnom domu sam više puta govorio. Izmještanje dalekovoda pa uvođenje u posao izvođača radova.
Što se tiče izgradnje objekta Crvenog krsta na Seljanovu, bilo je dosta problema. Predsjednica opštine je uvažila mišljenje građana koji su imali svoje primjedbe.
Popravka cjevovoda na kružnom toku – potpisan je Ugovor, uskoro slijedi I početak radova.
Ulica Cacovo radi se u dvije faze.
Što se tiče izgradnje Ljetnje pozornice u Donjoj Lastvi imamo problem imovinske prirode sa susjednom parcelom. Trenutno se vodi sudski process.
U narednom period očekujemo I sanaciju DTV Partizan – najavio je Obradović.
Direktorka Direkcije za imovinu Rita Mitrović je kazala da se protiv opštine vodi sudski spor. Odštetni zahtjev je 1,3 miliona eura:
“Mi smo uložili žallbu na odluku suda i naša žalba je na Višem sudu” – rekla je Rita Mitrović.
Sekretarka Rajka Jovićević je naglasila da nisu završena zaduženja za sva pravna lica:
“To ćemo uraditi do kraja godine. Za ostrvo Sveti Marko zaduženje će biti 1,1 milion eura. Tu je i zaduženje za Bokaprodukt Montepranzo od 330 hiljada euraiI još neka zaduženja. Radimo sve što možemo” – zaključila je Rajka Jovićević.
Predlog odluke o izmjeni i dopuni odluke o rješavanju stambenih potreba lica koja bira ili imenuje Skupština opštine i Predsjednik opštine i drugih lica čiji je rad od posebnog interesa za opštinu je, sa izmjenama i dopunama, usvojen sa 20 glasova za i 2 protiv, ali je izazvao najdužu raspravu na današnjem zasjedanju.
U ime predlagača Sekretarijata za lokalnu samoupravu, Jadranka Joksimović je objasnila da se ova Odluka bazira na pravnim principima: vladavine prava , poštovanja zabrane diskriminacije, zabrane povratnog dejstva primjene prava i pravo zaposlenog lica na ostvarivanje prava na rješavanje stambenog pitanja kao i na Zakonu o lokalnoj samoupravi i Zakonu o održavanju stambenih zgrada koji je Lex specialis. Odluka je pretrpjela tehničke izmjene i da se očekuje da Skupština kao najviši zakonodavni organ, treba da se o ovom izjasni dodavši da je pred sjednicu stigao e-meil od sekretara SO gdje se insistira da se u članu 12. brišu riječi predsjednika Skupštine a da stoji Skupština Opštine jer prema Zakonu o lokalnoj samoupravi i Statutu Opštine , organi opštine su predsjednik i SO i da samo Skupština može raspolagati imovinom Opštine.
Jadranka Joksimović je predložila da se ovaj član izmjeni i da glasi da Komisija može, uz saglasnost Skupštine a na predlog predsjednika Opštine odn. predsjednika Skupštine , bez oglašavnja, rješavati stambene potrebe pojedinih lica neposrednim putem dodjelom stana u zakup ili dodjelom kredita.
Ana Matijević, sekretarka Skupštine, je mišljenja da predsjednik Skupštine ne može imati ovlašćenja da neposrednim putem rješava ova pitanja mimo saglasnosti Skupštine i da će potvrdu svog mišljenja tražiti kroz ocjenu zakonitosti odluke. Takodje je obavjestila odbornike da će razmisliti da li će u narednom periodu ostati na poziciji sekretara Skupštine. Njeno izlaganje su opozicioni odbornici pozdravili aplauzom.
Mirko Kovačević je u ime Tivatske akcije predložio da predlagač povuče ovu tačku dnevnog reda jer se ne može glasati sa ovim usmjenim izmjenama a pogotovo jer je član 12 protivzakonit , kao i 52 u važećoj odluci. Po njemu je Jdranka Joksimović pokušala da skrene pažnju sa suštine a to je da nije sporno da li mogu da prelažu predsjednik Opštine i predsjednik Skupštine nego to što Komisija, bez oglašavanja, može da rješava stambena pitanja. To je sporno i zato treba povući i doraditi Odluku.
Ističući da uvažava diskusiju i predloge odbornika Kovačevića i opozicije, Jadranka Joksimović je objasnila je da se ovom odlukom član 52 briše sa stavom da ne može ni jedan ni drugi predsjednik raditi bez mišljenja Skupštine kao zakonodavnog tijela Samo treba da se ubaci riječ saglasnost koja je greškom ispuštena .
Andrija Petković iz Bokeškog foruma je ponovio da ono što nije napisano kao da ne postoji i da zahtjeva da se sve stavi na papir i podjeli odbornicima, i da smatra da iako se ovlašćenja prenose na Skupštinu i odbornike to je samo prebacivanje odgovornosti , dodajući još i da Ivan Novosel ima duple aršine prema odbornicima i da se Petković zato osjeća ugroženo.
Miomiru Aboviću iz Tivatske akcije je čudno da je predlagač napravio takvu grešku i da je ispravlja na sjednici uz usmene amandmane i predlaže da se ova tačka skine sa dnevnog reda i da se doradi do iduće sjednice.
Predsjednik skupštine, Ivan Novosel, smatra da su se ovdje pobrkali organi i funkcije, da predsjednik Skupštine i predsjednik Opštine jesu funkcije ali su organi Opštine – Skupština i predsjednik Opštine. Predsjednik Skupštine nije organ, on je jedan od 32 odbornika i on nema pomenuta prava o rješavanju stambenih pitanja. Novosel je nakon toga dao pauzu kako bi odbornici dobili pismeno ovaj amandman.
Budimir Cupara je ukazao na nedostatke odluke u dijelu bodovanja , loše odredjenih kriterijuma oko kvadrature stana , broja članova domaćinstva, radnog staža, stepena srodnosti kao i vrednovanja za lica koja nemaju rješeno stambeno pitanje. On predlaže da se odluka bolje pripremi, da se konsultuju odbornici iz opozicije i unesu izmjene.
Jadranka Joksimović je još jednom istakla da uvažava komentare i stavove opozicije i često uči od njih. Odgovarajući na primjedbe Cupare, objasnila je da je kvadratura kao kriterijum izbačena da se ne bi desilo da se zbog par kvadrata ne može ostvariti stambeno pitanje, u dijelu prioriteta dat je značaj poslovima koji se obavljaju i oni su bodovani sa dopunskim kriterijumima, broj članova domaćinstva je promjenljiva kategorija, na stepen srodnosti je stavljeno ograničenje od dvije godine kontinuiteta zajedničkog boravka, nedostajuća kvadratura se ne odnosi na lica sa neriješenim stambenim pitanjem nego na one koja već imaju stan a nemaju neophodnu kvadraturu.
Budimir Cupara smatra da je ovo posljednje vrlo nedorečeno i da se i dalje ne zna koji je kriterijum po kojem nekom nedostaje odredjena kvadratura, i da su neophodni kvantitativni faktori koji definišu kvadraturu stana.
O pravilniku dodjele stanova nije potrebno diskutovati jer se stanovi funkcionerima ovako ne smiju dodjeljivati, smatra Andrija Petković, dodajući da vlast uzima sve što joj treba, da bi sebe zbrinula i udomila. Postavio je pitanje odravdanosti, kako kaže sramotnice, zgrade u centru grada koja je namjenjena funkcionerima i šta se dešava sa stanovima kada vlasnici prestaju biti funkcioneri. Oni će, smatra Petković, imati vremena da tu imovinu otudje i prepišu nekom svom i zato se mora taj rok produžiti najmanje na 10 godina, dodajući da je jasno zašto se broj članova porodice i uslovi života zajedno vrednuju sa 45 bodova a težna i značaj posla sa 50.
Ivana Starčević, ispred NVO „Matica Boke,“ ukazuje na diskriminaciju gradjana gdje su zaposleni u lokalnoj samoupravi povlašćeni u odnosu na druge kao da je opština privatna firma i primjećuje veliki upliv politike u trošenje para poreskih obveznike, uz podsjećanje da poreski dugovi iznose više od milion i po eura i da je to možda i važnije pitanje. On se takodje pita kako je moguće da se izmjene ove odluke rade po novom zakonu o održavanju zgrada a stara odluka je uradjena po starom zakonu.
Za Miomira Abovića su službenici državne administarcije povlašćeni jer su stubovi društva i nosioci desetak glasova a priča o pravilniku je suvišna jer je suština u izgradnji zgrade za funkcionere , u društvu bez vrednosnog sistemu i gramzivosti DPS-a. Dok mnogi po 20 godina ne mogu riješiti stambeno pitanje, funkcioneri olako dolaze do njega, vlast sa duplo većom administracijom mora da zbrine svoje u ovoj zgradi koju možemo nazvati poltronka, istakao je Abović.
I Mirko Kovačević smatra da nije vrijeme za raspravu o odluci i pravilniku jer nema moralne osnove za izgradnju zgrade namjenjene funkcionerima, pošto se prije godinu već udomio veliki broj službenika i namještenika od kojih su mnogi već imali riješeno stambeno pitanje. Po njemu se poseže za imovinom glasača i onih koji to nisu a to predstavlja ozbiljan grijeh i pita se šta je vlast uradila za obične radnike, za porodice ratnih izbjeglica na Miholjskoj prevlaci kao i šta znači termin lica čiji je rad od posebnog interesa za opštinu. Po Kovačeviću ovo je najstrašnija stvar koju vlast čini , vlast čiji su nas šefovi vratili u 1948. , da se ide ka regresiji i da možemo doći do 1945. koju su obilježile velike konfiskacije i nacionalizacije.
Andrija Petković je poručio da će opozicija pomno pratiti i provjeravati raspodjelu stanova u novoj zgradi, da je predlog odluke veoma podložan malverzaciji i da je ono što Tivtu treba zapravo stanovi za ljude kojima je smještaj zaista potreban.
Za Miomira Abovića izgradnja pomenute zgrada je posljedica gramzivosti, bezobzirnosti nakon 27 godina apsolutne vlasti, koja je proizvela društvo socijalne i drugih nepravdi i vodi u propast .
Dok je Budimir Cupara iz liste Arenal za Tivat je još jednom ukazao na to da se ova odluka mora doraditi da bi se spriječila zloupotreba, Mirko Kovačević je prozvao glavu administratorku Mirjanu Sijerković da odgovori da li je odluka pravno valjana na šta je ona rekla da ona to jeste, jer je u skladu sa odredbama novog zakona koji je usvojen i nije bilo potrebe da se donese nova odluka već se pristupilo izmjenama i dopunama. Pravni osnov odluke je sadržan u Zakonu o održavanju stambenih zgrada i članovima 28, 29 i 30 na kojima je ona bazirana, pojasnila je Jadranka Joksimović.
Podpredsjednik Opštine, Siniša Kusovac, je ukazao da se pomenutom zgradom rješavanju stambena pitanja funkcionera ali i direktora javnih preduzeća koji predhodnim konkursom u Švedskim barakama nisu imali pravo na stanove , zatim da se u ovom slučaju stanovi ne dodjeljuju već kupuju , kao i to da opština ne daje ni kvadrat izvodjaču radova. Po njegovim riječima pravni osnov će u potpunosti biti ispoštovan i neće se ogriješiti ni u jednom članu zakona, komisija mora biti kompetentna i validna, a opozicija može slobodno vršiti monitoring.
Miomir Abović je ponovio da je evidentna diskriminisanost onih koji nisu uz vlast i da se uskoro ne može kupiti ni kruh bez članske karte DPS-a, da je stvoreno društvo duboke podjeljenosti koje je eskaliralo do aparthejda i da nema zemlje u Evropi u kojoj se vode montirani procesi protiv opozicije, kao što je to u Crnoj Gori. Abović je takodje pojasnio da termin poltronka za zgradu koja treba da se gradi u centru, nije vulgarizam već socijalna kategorija.
Andrija Petković se pita kako važnost poslova nosi 55 a dijete u porodici samo 5 bodova, na šta je Siniša Kusovc odgovorio da su dijeca ovdje pomenuta samo u cilju rješavanja stambenih pitanja tih porodica i upravo te djece, kojih je po dvoje, troje i više. Dodao je i da OODPS ne stoji ni iza koga, već da pruža šansu ljudima za posao i stan ako ga zasluže na osnovu referentnosti i stručnosti, na osnovu konkursa i komisije, a za sve drugo se moraju pobrinuti institucije sistema.
Ivan Novosel nije dao Andriji Petkoviću pravo na repliku, jer smatra da nije bio pomenut u negativnom kontekstu pri izlaganju Siniše Kusovca, nakon čega je Petković insistirao da govori i nije htio da napusti govornicu. Nakon toga Novosel je dao desetominutnu pauzu.
Nakon pauze je Andrija Petković dobio pravo na repliku.
„I dalje mislim da Petković nema pravo na repliku. Ali, zamoljen sam od odborničkog kluba DPS i nekih druhih odbornika da mu dozvolm repliku“ – rekao je predsjednik Parlamenta.
Petković je ponovo pitao kako je moguće da radno mjesto donosi 55 bodova a dijete 5, što znači da treba imati 11 -oro djece da bi se imao isti broj bodova i dodao da zna da je ovo odluka Vlade i da po njemu neme pravilne mjere za važnost poslova.
Odbornici su sa 20 glasova za i dva uzdržana usvojili Predlog odluke o izmjeni Odluke o rješavanju stambenih potreba službenika I namještenika organa lokalne uprave.
Jadranka Joksimović u ime predlagača je rekla da je pravni osnov isti kao i za prethodnu odluku, uz tehničke izmjene.
Ljubo Popović iz DPS je pojasnio da se ne radi o dobijanju stana nego o kupovini po povlašćenim uslovima.
Budimir Cupara (Arsenal za Tivat) je upitao da li su samci obuhvaćeni pri bodovanju jer su isključujeni u članu 4. ove odluke o izmjeni i ne dozvoljava im se da dobiju ni jedan bod. Takodje se pita da li je umanjenje od 5 % cijene stana za svaku godinu radnog staža- previše i konstatuje da Ima dosta nejasnoća za utvrdjivanje osnovice za kupovinu stana.
Jadranka Joksimović je odgovorila da je pitanje samaca regulisano dodjeljivanjem garsonjera ili jednosobni stanova a svi ostali članovi domaćinstva ne ulaze sa njim, kao nosiocem stanarskog prava.
Odbornici su bez rasprave, sa 21 glasom za usvojili Predlog odluke o kućnom redu.
Kako stoji u obrazloženju Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj, usvajanjem Zakona o održavanju stambenih zgrada, bilo je nephodno pristupiti usklađivanju opštinskih materijalnih propisa, na način da se predmetna Odluka uskladi sa navedenim Zakonom.
Kako se pravni osnov za donošenje predmetne odluke izmjenio, tako u preambuli umjesto Zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada koji je kao materijalni propis prestao da postoji, treba da stoji Zakon o održavanju stambenih zgrada.
Iz razloga što je došlo do izmjene u organizaciji rada lokalnih organa Opštine Tivat, prema kojoj inspekcijski nadzor vrši Služba za inspekcijske poslove, u oblasti nadzora nad izvršenjem ove Odluke umjesto komunalne inspekcije treba da stoji komunalni inspector, navodi se u obrazloženju.
Kako se navodi u obrazloženju Sekretarijata za komunalne poslove i saobraćaj, usvajanjem Zakona o održavanju stambenih zgrada, , bilo je nephodno pristupiti usklađivanju opštinskih materijalnih propisa, na način da se predmetna Odluka uskladi sa navedenim Zakonom.
Kako se pravni osnov za donošenje predmetne odluke izmjenio, tako u preambuli umjesto Zakona o stanovanju i održavanju stambenih zgrada koji je kao materijalni propis prestao da postoji, treba da stoji Zakon o održavanju stambenih zgrada.
Iz razloga što je došlo do izmjene u organizaciji rada lokalnih organa Opštine Tivat, prema kojoj inspekcijski nadzor vrši Služba za inspekcijske poslove, u oblasti nadzora nad izvršenjem ove Odluke umjesto komunalne inspekcije treba da stoji komunalni inspektor, stoji u obrazloženju.
Predlog Odluke o izmjeni i dopuni Odluke o pravima i uslugama iz socijalne i dječje zaštite izglasana je bez rasprave sa 21 glasom za i 2 uzdržana.
Odluku o pravima i uslugama iz socijalne i dječje zaštite, koja propisuje vrste prava i usluga iz socijalne i dječje zaštite koje obezbjeđuje Opština Tivat, kao i uslove, način i postupak za njihovo ostvarivanje, Skupština je donijela 12. januara ove godine.
Pored ostalog, u članu 8 Odluke dodaje se alineja po kojoj pravo na korišćenje jednokratne novčanu pomoći ima i „- pojedinac, u slučaju smrti člana porodice, prema stvarnim potrebama.“ U članu 19 dodaje se da se „visina novčane naknade za četvrto, peto ili svako naredno dijete utvrđuje u visini dvostrukog iznosa vrijednosti koeficijenta za obračun osnovne zarade zaposlenih u javnom sektoru, u neto iznosu.“ U istom članu takođe se dodaje:„Pravo iz stava 3 ovog člana može se ostvariti pod uslovom da za to dijete nije ostvareno pravo iz stava 1 ovog člana.“
À
Skupština je sa 21 glasom za, te jednim protiv, donijela Odluku o osnivanju Javne ustanove Muzej i galerija Tivat. Pravni osnov za ovu odluku donosi Zakon o kulturi, koji predviđa mogućnost reorganizacije institucija kulture na lokalnom nivou. Ranije dostavljen tekst Odluke dopunjen je prijedlogom predsjednice opštine, Snežane Matijević, da se za VD direktora ove ustanove, do izbora direktora, imenuje Jelena Bujišić.
Odbornik Budimir Cupara, osvrćući se na činjenicu da prilikom imenovanja stalno insistira na dostavljanju biografija kandidata, što nije praksa Odbora za izbor i imenovanja, i ovoga puta je upitao: Šta je sa biografijom? Dokle ćemo predlagati određena lica bez biografije? Nešto ne štima ovdje? Da li ta osoba ispunjava sve uslove? Zar vi sumnjate u ljude koje predlažete? Dajte nam biografske podatke, pa ćemo relevantno odlučivati,”- rekao je odbornik Arsenala za Tivat.
U raspravu se uključio i korisnik instituta slobodne stolice, Đorđe Trajčevski iz NVO Pravi put, koji je istakao da kulturna politika mora da se zasniva na pozitivnom stavu prema sebi i prema drugima ted a kao takva ne smije da se udvara nikome, ni političkim strankama, ni kapitalu, već pravim i stalnim vrijednostima. Da bismo opravdali osnivanje muzeja, neophodno je pokrenuti projekte arheoloških i drugih istraživanja, zaključio je Trajčevski.
Odbornici tivatskog parlamenta sa 22 glasa za usvojili su Predlog odluke o nagrađivanju učenika osnovnih i srednjih škola i studenata postdiplomskih studija.
U obrazloženju koje potpisuje Sekretarijat za kulturu i društvene djelatnosti stoji da je Pravni osnov za donošenje ove Odluke sadržan u Zakonu o lokalnoj samoupravi koji propisuje poslove skupštine, da , izmedju ostalog, donosi propise i druge opšte akte; kojim je propisano da Opština u skladu sa mogućnostima, učestvuje u obezbjeđivanju uslova i unaprijeđenju djelatnosti ,između ostalog i obrazovanja, dok je istim Zakonom, propisano da Opština, u okviru sopstvenih nadležnosti ,vrši poslove, ustanovljava javna priznanja i nagrade.
Na osnovu navedenog predlaže se Skupštini opštine Tivat da usvoji Odluku o nagrađivanju učenika i studenata postdiplomskihstudija, čime se bliže uređuju kriterijumi, uslovi, način, i postupak dodjele studentske nagrade, nagrade za dobitnike priznanja “Luča”, nagrade za“Đaka generacije”, nagrade za učenike osnovnih i srednjih škola za osvojeno I,II,III mjesto na državnim takmičenjima, kao i nagrade za dobitnike Specijalne nagrade i nagrade Zlatna lira učenika osvnovne i srednje muzičke škole, kaže se u obrazloženju.
Odbornici su danas jednoglasno usvojili Lokalni plan za inkluziju Roma i Egipćana za period 2017-2021. godina. Uz manju izmjenu jednog člana, što je obrazložila Darka Ognjanović, sekretarka Sekretarijata za mlade, sport i socijalna pitanja,
Plan je pohvalio I magistar Radoš Gospić, predsjednik Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave:
“Kao Savjet mi smo učestvovali na javnoj raspravi i svoje primjedbe dostavili Sekretarijatu, koji ih je uvažio. Svesrdno podržavamo ovaj Plan. Međutim, javne rasprave su izuzetno slabo posjećenei to više nema ni svrhu, ni cilj. Obradjivači bi trebalo da animiraju sve subjekte da dođu na javnu raspravu” – rekao je Gospić.
Sa 22 glasa za SO Tivat prihvatila je Izvještaj o radu sa finansijskim izvještajem za 2016.godinu Javne ustanove Sportska dvorana. U prošloj godini ovo javno preduzeće prihodovalo je 49.306 eura, dok su ukupni rashodi iznosili 108.261 euro.
Sa 20 glasova za i jednim uzdržanim odbornici lokalnog parlamenta su usvojili Izvještaj o radu za 2016 godinu kompanije Brend New Tivat, koja je nastavila kreirati program u skladu sa postavljenom strategijom brendiranja grada Tivta. U tom kontekstu predviđeno je i da se prepoznatljivi segmenti logoa grada nađu na mapiranim lokacijama u gradu kao dio projekta uređenja javnih površina, dijela konkursa za njihovo uređenje. Kroz stalnu saradnju sa Sekretarijatom za uređenje prostora i zaštitu životne sredine došlo do konačnog rješenja da pobjednički projekat sa konkursa u razradi konačnog rješenja uključi u segmente logoa Tivta. Paralelno, kreativni tim radi na idejnim rješenjima za tipski brendirani mobilijar za javne površine.Pod sloganom „Mnogo svijetova u jednom“ ideja brendiranja grada prepoznala je aerodrom Tivat kao autentični ambijent i identitet grada. Ideja je postavljanje info pulta koji bi bio postavljen na zelenoj površini, izlazu dolaznih letova.Kompanija je u prošloj godini bila angažovana u održavanju nekoliko značajnih događaja. To su Svjetsko prvenstvo u sportskom ribolovu, jadranske Igre, Program dočeka Nove 2017 godine na otvorenom, Tivatska regata krstaša. Brend New Tivat brendirao je opremu Udruženja izviđača „Nikola Đurković“ i prezentovao različite, renomirane svjetske brendove poput vozila koje zastupa kompanija Aliance. Učestvovalo se u projektu izrade rješenja web platforme sa funkcijama koje su neophodne za efikasno djelovanje turističke destinacije.Kompanija će kreirati i upravljati ukupnom strateškom direkcijom, dizajnom, razvojem i implementacijom Web komunikacije. Projekat ima 5 glavnih faza a to su Planiranje, Dizajn, Razvoj i isporuka, Optimizacija i održavanja i na kraju Estimacija resursa. U izvještaju piše da su Prezentacija i objavljivanje web portala planirani u 2017 godini.Prema finansijskom izvještaju za 2016 godinu visina prihoda iznosi 84 825 eura a rashoda 80 598 pa je stanje na žiro računu firme poslednjeg dana prošle godine iznosilo 4 227 eura. Izvještaj o radu sa finansijskim izvještajem za 2016 godinu usvojio je i odbor direktora.
Odbornici su danas sa 21 glasom za jednim uzdržanim za predsjednicu Opštinske izborne komsiije imenovali Mariju Sijerković, glavnu administratorku opštine, a razriješili dosadašnjeg predsjednika Milentija Mandića. Nije bilo diskusija, a predsjednk Parlamenta se zahvalio Mandiću na dosadašnjem radu i poželio uspjeh novoj predsjendici OIKa.
Odbornici su Odluku o imenovanju Komisije za rješavanje stambenih pitanja lica koja bira ili imenuje Skupština opštine I Predsjednik opštine I drugih lica čiji je rad od posebnog interesa za opštinu, usvojil isa 20 glasova za, 1 protiv i 1 uzdržani.
Bernarda Moškov iz SDPa se javila za komentar I istakla:
“ Nimalo ne zavidim Komisiji. Kako će oni to birati zaslužne gradjane za ovu opštinu, uz dužno poštovanje svakoga u toj Komisiji, čiju mladost poštujem, ali naglašavam da nemaju niti radon niti životno iskustvo da bi oni birali ko je zaslužan u ovoj Opštini? Nisu navedeni kriterijumi kako neko može biti zaslužan gradjanin, zato me interesuje jeste li izabrali ovu Komisiju da joj napravite problem ili ste zaista kad ste birali Komisiju mislili da suoni ti ljudi u ovom gradu koji su toliko kompetentni da izaberu nekoga ko je zaslužan gradjanin za ovu Opštinu? Jer ovdje se ne radi o Opštini kao firmi, nego o opštini kao teritorijalnoj jednici lokalne samouprave”.
U Komisiju za rješavanje stambenih pitanja lica koja bira ili imenuje Skupština opštine I Predsjednik opštine I drugih lica čiji je rad od posebnog interesa za opštinu, imenuju se: iz reda starješina organa za Jadranka Joksimović, iz reda odbornika Alen Muminović, DejanSekulić (Predsjednik Komisije) i Elvis Brkan, te ispred Savjeta za razvoj I zaštitu lokalne samouprave LjiljanaTodorović.
Skupština je na današanjoj sjednici usvojila Odluku o prodaji katastvarske parcele 1047/2 k.o.Tivat radi kompletiranja UP 391 u zahvatu DUP-a „Mažina“, sa 21 glasom za.
Opština Tivat prodaje Franović Anđelki neposrednom pogodbom kat.parcelu 1047/2 k.o.Tivat površine 53m2, na kojoj je uknjižena kao nosilac prava raspolaganja shodno upisu u LN 264 k.o.Tivat , radi kompletiranja UP 391 u zahvatu DUP-a „Mažina“. Na ime naknade za zemljište iz člana 1 Franović Anđelka dužna je Opštini Tivat u roku od mjesec dana isplatiti naknadu u iznosu od 8.480 eura u skladu sa procjenom ovlašćenog procjenitelja. Ovlašćuje se Predsjednica opštine da u roku od trideset dana od dana stupanja na snagu ove Odluke , pod uslovom da je naknada isplaćena, sa imenovanom zaključi kupoprodajni ugovor kojim će biti regulisana prava i obaveze ugovornih strana.
Odborni su na današnjoj sjednici, sa 21 glasom za, izglasali Odluku o davanju saglasnosti za zaključenje poravnanja u predmetu Posl.br.P.826/16.
Odbornik Budumir Cupara, Arsenal za Tivat, je kazao:
„ U obrazloženju pomenuto je da je gradjevinskim vještačenjem predmetno zemljište procijenjeno na iznosu od 100,80e po m2, ali ne vidim procjenu, obično ste predlagali procjenu“.
Direktorica Direkcije za imovinu, Rita Mitrović rekla je da su procjene dostavljali kada se radi o otkupima zemljišta, ali ako je potrebno ubuduće će ih dostavljati.
Ovom Odlukom daje se saglasnost za zaključenje poravnanja u predmetu Posl.br.P.826/16 koji se vodi pred Osnovnim sudom u Kotoru po tužbi tužilaca Andrić Antuna, Mićunović Milovana, Andrić Nade, Andrić Iliji ,Petković Pine, Smolović Katice, Bauk Mirjane i Petković Marije na način što će Opština Tivat obavezati da na ime naknade za dio kat.parcele 1297 k.o.Mrčevac-u naravi lokalni put kroz naselje Gradiošnica ukupne površine 993m2, koji odgovara ranijim česticama zemlje 509/1 i 509/2 k.o.Mrčevac, isplati imenovanima za njihove suvlasničke djelove od ukupno 209/360 iznos od 48.954,oo€ i troškove postupka u iznosu od 5.590,oo€ , sve u roku od petnaest dana od dana zaključenja poravanja .
Odbornici su sa 20 glasova za i 1 uzdržanim, usvojili Odluku o stavljanju van snage Odluke br.0304-463-184 od 28.11.2014.godine.
Odluka se stavlja van snage iz razloga što nije realizovana odnosno po njoj nije zaključen kupoprodajni ugovor.
Odbor za izbor i imenovanja je sa 5 glasova za i dva uzdržana usvojio prijedlog i Skupštini predložio da se dužnosti člana Odbora za finansije, privredu i razvoj, radi odlaska na novu dužnost, razrješi Vlado Đukić a na njegovo mjesto imenuje Vladan Biočanin. Taj prijedlog odbornici su usvojili sa jednoglasno glasova za.Dužnosti člana Odbora za planiranje i uređenje prostora razrješen je Vlado Đukić a na njegovo mjesto imenovan Vladan Biočanin, što su odbornici takođe jednoglasno prihvatili.
Zasjedanje je završeno odborničkim pitanjima i odgovorima. Bernarda Moškov, odbornica SDP kazala je da građani, koji su tražili da postavi pitanja nisu zadovoljni odgovorima sekretarke Sekretarijata za uređenje prostora i izgradnju objekata, Tamare Furtule. Vezano za zabranu gradnje i izradu DUP Lepetane, nezadovoljni su jer smatraju da je gradnju trebalo vremenski ograničiti,
Furtula je odgovorila da su sve odluke na izradi DUP-a Lepetane u skladu sa Zakonom. ona je dala obrazloženje zašto su se opredijelili za zabranu gradnje koju definiše clan 34 Zakona, a sve iz razloga da u toku izrade Plana ne dodje do promjena stanja u prostoru, obzirom da je novim Planskim rješenjem povećan obuhvat planskog dokumenta a na odredjenim mjestima eventualno i veći stepen izgradjenosti. Istakla je da ce zavrsiti planski dokument na način da u užoj zoni vodoizvorista Plavda ne planira nova izgradnja I probijanje puteva da se ne bi poremetili slivni tokovi vodoizvorišta Plavde sa cijeg vodoizvorista se snadbijeva vodom veliki dio grada I iskazuje zaljenje jer su onemogucili izgradnju van zahvata sanitarne zastite.
“Elaborat slivnih tokova do izvorišta je odradjen ali smo od ViK-a Tivat upozoreni na njegovu nesveobuhvatnosti i oni će krajem godine raditi Elaborat zona sanitarne zaštite u skladu sa njihovim novim Zakonom koji će nama poslužiti za konačno opredjeljenje po pitanju gradnje.Tu će biti jasno odredjeno šta se smije a šta ne raditi u zonama sanitarne zaštite” – rekla je Furtula.
Drugo pitanje Bernarde Moškov je glasilo: Da li je tačno da Zakon predvidja da do svakog stambenog ili poslovnog objekta koji je legalan, mora postojati put za kolska vozila, tačnije interventna vozila i kada će to naša opština sprovesti u djelo? Građani koji su zamolili odbornicu Moškov da postavi to pitanje, smatraju da je to samo zbog toga što su pripadnici opozicije.
Sekretarka Furtula je kazala da nece komentarisati poslednju recenicu i pojasnila da je članom 58 Zakona definisano da se kroz planski document na UP mora obezbjediti pristup sa gradske saobraćajnice Ili javnog puta, a u starim gradskim I ambijentalnim jezgrima može se obezbjediti samo pješački pristup, da su svi planski dokumenti donešeni sa Zakonom a njihova realizacija se sprovodi u skladu sa programom uredjenja prostora opštine Tivat na početku svake kalendarske godine.
Moškov je postavila i 2 nova pitanja. Predsjednicu opštine i sekretarku Rajku Jovićević upitala je da li su u opštinskom budžetu za 2018. Predviđena sredstva za nabavku novih palmi, kako bi riva Pine i lastovska riva bile obezbijeđene palmama. Očigledno smo zakazali u borbi sa surlašem, pa smo dobili ruglo, umjesto motiva za razglednice, kazala je, zaključujući da je neophodno obezbijediti nove palme za slijedeću sezonu.
Predsjednicu Matijević Moškov je pitala i da li postoji opravdan razlog zbog kog preduzeće Parking servis, koje radi od početka jula nije počelo sa naplaćivanjem parking mjesta, osim na uređenim parkiralištima, tako da se auta parkiraju svugdje i na nedozvoljenim mjestima.
Odbornik Arsenala za Tivat, Budimir Cupara postavio je 3 pitanja. On je zatražio od nadležnih organa uprave da mu dostave podatke o svim ljudima, čiji je rad od posebnog interesa za opštinu i o opštinskim službenicima i namještenicima. Direkciju za imovinu upitao je za Pregled objekata u vlasništvu Opštine Tivat, odnosno tabelarni pregled sa svim nepokretnostima, a njegovo treće pitanje odnosi se na pregled otuđenih objekata u opštini Tivat za poslednjih 10 godina i nazive pravnih lica kojima je otuđena, kao i vrijednost imovine.
Sjednica Skupštine, koju je Radio Tivat direktno prenosio, završena je u 16 sati