Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV) u Krtolima, zbog nepostizanja dogovora kotorske sa susjednom tivatskom opštinom, još uvijek nije dobilo upravljačku strukturu niti riješilo problem odlaganja čvrstog otpada.
Predsjednika Opštine Kotor Vladimir Jokića je u razgovoru za Radio Kotor rekao da je kotorska uprava spremna da odmah oformi zajedničko preduzeće sa Tivćanima, ali i da pri tom “neće ni za milimetar popustiti u čuvanju onoga što su njeni direktni interesi”.
U osnovi problema je, navodi Jokić, zahtjev da Opština Kotor solidarno učestvuje u troškovima naknade za eksproprisano zemljište na prostoru gdje je izgrađeno postrojenje, iako je ono preneseno Opštini Tivat od strane Vlade Crne Gore 2014. godine.
Podsjećamo, bivši predsjednik Opštine Kotor Aleksandar Stjepčević i predsjednica opštine Tivat Snežana Matijević, sa tadašnjim ministrom održvog razvoja i turizma Branimirom Gvozdenovićem, predstavnicima KFW banke i njemačke kompanije WTE početkom jula 2016. godine presjekli su crvenu vrpcu čime je ozvaničen početak rada PPOV-a u Krtolima.
“Opštine Kotor i Tivat su bile pripremile kompletan proces koji je došao do tačke usvajanja osnivačkih akata na skupštini. Na dnevnom redu su bila osnivačka akta. Nakon poziva predsjednice opštine Tivat Snežane Matijević da se ta akta, zbog razgovora o još nekim pitanjima, pomjere sa dnevnog reda i odlože, a računajući na dobru volju ja sam kao njihov predlagač to i uradio. Tog momenta se ispostavlja zahtjev koji je inače već bio prema opštini Kotor u prethodnim godinama i koji je jednako bio odbijen. Zahtjev da Opština Kotor solidarnmo učestvuje u troškovima naknade za eksproprisano zemljište na prostoru gdje je izgrađeno postrojenje, iako je to zemljište preneseno Opštini Tivat od strane Vlade Crne Gore 2014. godine. Predsjednik opštine Tivat Ivan Novosel je 2014. potprisao taj Ugovor o prenosu vlasništva.. Članom 4 Ugovora, Opština Tivat preuzela je na sebe sve obaveze. Dakle, ako je Opština Tivat preuzela na sebe sve obaveze u svom ugovoronom odnosu sa Vladom Crne Gore, kakve veze sa tim ima Opština Kotor? Zbog čega bi mi preuzimali nečije obaveze milionske vrijednosti? Zbog čega niko nikad nije preuzeo obaveze vezano za Lovanju?”, upitao je Jokić.
Na pitanje kojom se logikom vode u Opštini Tivat, ukazuje da je u njenoj osnovi „zajedničko postrojenje na zajedničkom zemljištu”.
„Ako oni imaju problem sa zemljištem neka vide sa onima od kojih su ga preuzeli – sa Vladom CG. Mi smo spremni da u predviđenom omjeru ujutro formiramo to preduzeće na način na koji je to dogovoreno. Da ujutro usvojimo osnivačke akte. To smo jasno stavili do znanja Opštini Tivat. Imali smo i niz razgovora i sa predsatvnicima KFW banke i Vodakoma kao preduzeća koje koordinira između opštjina i KFW banke. Činjencia je i da su i predstavnici KFW banke i Vodakoma na istom stanovištu kao i Opština Kotor”, kazao je Jokić.
Jokić kaže i da je Opština Tivat dala neku vrstu novog predloga ankesa sporazuma na koji će se odgovoriti i gdje se bude smatralo da postoji mogućnost za dalje dogovaranje o imovini budućeg preduzeća.
„Ono što je sigurno jeste da Opština Kotor neće ni za milimetar popustiti u čuvanju onoga što su njeni direktni interesi, jer ne možemo ni na koji način preuzimati tuđe obaveze. To je nemoguiće. Milionske obaveze koje nismo dogovarali nećemo preuzeti”, kazao je Jokić.
Potpisivanje Ugovora između izvođača za projektovanje i izgradnju zajedničkog PPOVa za opštine Kotor i Tivat, kompanije WTE Wassertechnik, i lokalnih vodovodnih preduzeća Tivta i Kotora obavljeno je 14 . februara 2014. godine.
Ugovor su potpisali: Ksenija Simunović u ime WTE Wassertechnik, menadžer projekta, Čedomir Lukić, direktor JP „Vodovod i kanalizacija” Tivat i Dragan Roganović, direktor JP „Vodovod i kanalizacija” Kotor.
Vrijednost kapitalnog projekta za Kotor i Tivat iznosila je 10.247 miliona EUR a finansijska sredstva su obezbijeđena iz kredita Njemačke razvojne banke KfW”.
Obaveza vraćanja duga je u omjeru 58 procenata Opština Tivat i 42 procenta Opština Kotor
Postrojenje je planirano da zadovolji potrebe preko 70.000 stanovnika i turista, a iz njega u more, na kanalizacioni ispust Oblatno, izlazi voda čistoće oko 90 – 95 posto.
(Radio Kotor)