Četiri panela sa vrlo važnim temama iz oblasti poštovanja ljudskih prava i njihove zaštite obilježili su prvi dan Regionalne konferencije Zapadnog Balkana koja se održava danas i sjutra u hotelu Centre Ville u Podgorici. Do 5 sati predstavnici međunarodnih organizacija, diplomatskih misija u Crnoj Gori i regionu, predstavnici relevantnih institucija, medija i civilnog društva pažljivo su pratili izlaganja 22 panelista kojima su u fokusu bili: zaštita djece od štetnih medijskih sadržaja, zaštita privatnosti djece i porodičnog života, zloupotreba djece u političkom oglašavanju i važnost medijske pismenosti za spriječavanje štetnih efekata medija na djecu. Uvodna obraćanja imali su ambasadorka Maryse Daviet – šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, v.d. direktora Direktorata za građansko zakonodavstvo i nadzor, Ibrahim Smailović, Milena Šćekić iz Misije OEBS-a u Crnoj Gori, zatim zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore Šućko Baković, direktor Agencije za elekronske medije Crne Gore Abaz Džafić te predstavnik UNICEF-a za Crnu Goru Osama Makkawi Khogali. Usljedio je prvi panel koji se bavio bezbjednošću na internetu i društvenim medijima kao i zaštitom djece od štetnih medijskih sadržaja. Asja Rokša Zubčević, rukovoditeljica sektora za audiovizuelne usluge i međunarodnu saradnju u emitovanju govorila je o «Zaštiti maloljetnika u kontekstu regulatornog okvira i prakse u BiH». Sunčica Bakić, zamjenica direktora Agencije za elektronske medije – Podgorica izlagala je «O djeci i medijima u Crnoj Gori». O «Značaju medija u savremenom društvu i životu djece» pričale su dvije srednjoškolke Bojana Šolaja i Maša Vučinić, tzv Djeca «Zlatni savjetnici» crnogorskog Ombudsmana. Dr. Đurađ Stakić, licencirani psiholog, profesor emeritus na Penn State University ukazao je na negativne uticaje medija i videoigara, ali i na pozitivne efekte o kojima govore neka američka istraživanja.
«Prava djece krše u medijima najviše pri izvještavanju o njihovom socijalnom stanju, otkrivanjem njihovog identiteta, objavljivanjem slika, senzacionalističkim pisanjem o njima i to vrlo često u negativnom kontekstu.» čulo se na prvom panelu. «U kršenju prava na privatnost često učestvuju i sama djeca. Mediji i obrazovni sistem imaju veliku odgovornost pri izvještavanju o djeci i moraju praviti razliku između javnog interesa i interesovanja javnosti. Pravo javnosti na informaciju ne može biti bitnije od prava djeteta na privatnost. Medije moraju prepoznati odgovornost koju imaju, služiti za promovisanje prava djeteta, a ne da ih neadekvatnim izvještavanjem upravo oni krše.»
Čuli su se podaci da je u Crnoj Gori ima preko 200.000 korisnika kablovske televizije, da 70% domačinstava ima internet priključak, pravih dječijih programa na crnogorskoj televiziji ima samo 2,4%, da 91% djece od 9 do 17 godina koriste internet, što samo govori da nove tehnologije dovode do povećanja količine sadržaja koji su lako dostupni mladima za nekontrolisano korišćenje. Djeca lako sadržaje iz virtuelnog prenose u realni svijet, a takođe televizija često zamjenjuje fizičku prisutnost roditelja, postaje «digitalna dadilja», «treči roditelj». «Djeca su ekran u kojem možemo vidjeti sebe. I kao roditelje, i kao medije, i kao društvo.», slikovita je misao jednog od učesnika ovog skupa.
Većina panelista se slaže da se rješenje nalazi u dobroj samoregulaciji medija i koregulaciji sa državom kroz zakonska rješenja, s tim da se primjena osigura. Vrlo je važno podići nivo medijske pismenosti na svim nivoima obrazovanja, ne samo djece nego i odraslih, kao i koordinisanje sistemskih aktivnosti. Važno je unaprijediti znanje o zaštiti maloljetnika, stalno podsječati na prava djeteta kao i podsticati roditelje na proaktivni odnos.
Drugi panel je za temu imao «Zaštitu privatnosti djece i porodičnog života» a učesnici su bili: Ahmed Pjano, koordinator programa Save the children, Sarajevo; Aleksa Ivanović, ekspert za zaštitu privatnosti i ličnih podataka, Podgorica; Kristina Mihailović, predsjednica udruženja «Roditelji»; Gordana Vilović sa fakulteta političkih nauka u Zagrebu i Mirjana Bojanić, direktorica TV Vijesti.
Nakon toga razgovaralo se o «Praksi eksploatacije djece u političkom oglašavanju» sa panelistima Snežanom Mijušković, zamjenicom Zaštitnika ljudskih prava i sloboda; Darkom Ivanovićem, članom Savjeta Agencije za elektronske medije; Davorom Glavašom, međunarodnim ekspertom iz Zagreba i Labinot Leposhtica iz Balkan Investigative Reporting Network – Priština.
Završni panel imao je za temu «Ulogu medijske pismenosti u sprečavanju štetnih efekata medijskih sadržaja na djecu i maloljetnike». Učestvovali su dr. Alban Tartari, direktor Odsjeka za medije i komunikacije Univerziteta u Tirani; Željko Rutović, direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture; Snežana Trpevska, profesorica Škole novinarstva i odnosa sa javnošću – Skoplje i Aneta Spaić, profesorica medijskog prava iz Podgorice.
Konferenciju organizuje Misija OEBS-a u Crnoj Gori u saradnji sa Kancelarijom zaštitnika ljudskih prava Crne Gore i Agencijom za elektronske medije, a njen rad se nastavlja sjutra od 10 sati sa još 3 nove teme i 15 govornika.