U skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave Javno preduzeće Morsko dobro svoj prihod dijeli sa šest primorskih opština na čijoj teritoriji se prihod ostvaruje.
Od 2012. godine opštinama je ukupno prenešeno 16,7 miliona eura, sa namjenom održavanja komunalnog reda, hortikulturalnog uređenja i javne rasvjete u zoni morskog dobra, kazao je direktor Predrag Jelušić istakavši da neke od opština nisu u stanju da obavljaju ugovorne obaveze.
Upravo zbog toga Morsko dobro je pokrenulo postupak izmjene zakonskih rješenja sa predlogom da se od 50 odsto sredstava koja se prenose lokalnim upravama Herceg Novog, Kotora, Tivta, Budve, Bara i Ulcinja, 20 odsto prenesu direktno komunalnim društvima u tim opštinama, istakao je direktor preduzeća.
Cilj je da se efikasnije obavljaju poslovi održavanja čistoće, zelenih površina i bujičnih kanala u zoni morskog dobra, objasnio je Jelušić navodeći da je do kraja prošle godine Morsko dobro zaključilo 1.349 ugovora i ostvarilo prihod od naknade za korišćenje morskog dobra od 6.646.140 eura.
Prema Planu korišćenja sredstava za ovu godinu kojim je planira prihod u iznosu od 7.050.000 eura, od čega će, nakon usmjeravanja 50 odsto prihoda primorskim opštinama, Javno preduzeće raspolagati prihodom u iznosu od 3.500.000 eura.
U slopu Plana, među više važnijih projekata duž obale, je i šetalište u Krašićima dugo 420 metara, kao i uređenje šetališta na plaži Belane za koju u toku tender čiji je nosilac Opština Tivat. Morsko dobro finanisjski učestvuje u njihovoj realizaciji.
U ovoj godini, ističe direktor Morskog dobra, očekuju i izgradnju pristaništa u Kamenarima. Cilj je bezbjednije, funkcionalnije i brže odvijanje saobraćaja na trajektnoj liniji Lepetane – Kamenari – Lepetane .
Krajem prošle godine završena je Studija prirodnih uslova za formiranje nautičkih sidrišta u zoni tivatskog i budvanskog zaliva, koja je ponudila modele za postavljanje vezova na sedam lokacija u Tivtu i dvije lokacije u Budvanskom zalivu.
Plan Javnog preduzeća je da naredne godine započne proceduru za realizaciju tog posla, koje će za rezultat imati uvođenje reda kada je riječ o sidrenju i vezivanju malih i srednjih plovila na pomenutim lokacijama , istakao je Jelušić. Morsko dobro je prvi put ove godine objavilo tendere za sezonsko ustupanje pristaništa i privezišta na Primorju, a kako ističe Jelušić, cilj je da se obezbijede preduslovi za regularno funkcionisanje privezišta i pristaništa što čini osnov za odvijanje priobalnog pomorskog saobraćaja, samom tim i razvoj nautičkog turizma. Tu je evidentan problem funkcionisanja nekoliko pristaništa, posebno privezišta, za koje ne postoje ugovori o korišćenju niti jasni pravni osnov korišćenja, tj. obavljanja djelatnosti.
Takve slučajeve smo uredno prijavljivali nadležnim institucijama na dalje postupanje, naglasio je Jelušić i dodao da su učinjeni značajni napori da se uvede red u upravljanju, radu i nadzoru nad tim objektima, da je stanje osjetno bolje, ali da treba dodatno raditi na unapređenju te oblasti.
Tim povodom preduzeće je uputilo inicijativu za izmjenu Zakona o lukama radi stvaranja zakonskih okvira za njen dalji razvoj. U tom smislu predložili smo širu akciju na unapređenju regulatornog okvira, organizacionog modela upravljanja i pojačane kontrole , rekao je Jelušić
Bojana Prema njegovim riječima, od početka 2016. godine za područje Bojane postignut je napredak u regulisanju odnosa sa zakupcima objekata na obalama rijeke gdje je prvi put raspisan tender.
Izvor: Portal analitika