Neopozive ostavke članova Savjeta Javnog servisa i generalnog direktora Radio televizije Crne Gore Božidara Šundića, zahtjev je kojeg su uputili organizatori građanskog protesta “97.000 – odupri se”, koji je održan u Podgorici – kaže se u saopštenju dostavljenom našoj redakciji.
Na današnjem, trećem skupu “97.000 – odupri se”, i pored izuzetno loših vremenskih uslova, učestvovalo je preko 9700 građana iz svih crnogorskih gradova.
Navodeći razloge za hitne ostavke odgovornih u Javnom servisu, Omer Šarkić iz organizacionog odbora protesta kazao je da je javni nacionalni emiter danas jednak onom iz 90-tih.
“To nije Javni već partijsko-propagandni servis. On nas 30 godina dezinformiše, svađa, dijeli, umjesto da nas informiše, edukuje, spaja. Danas smo tu da se zajedno i najzad odlučno odupremo tome. Zato tražimo da Savjet RTCG i generalni direktor RTCG odmah podnesu neopozive ostavke. Dosta je bilo njihove buke i bruke. Naša buka za vrijeme njihovog dnevnika neka bude odgovor na njihovu premanentu bruku.”, kazao je Šarkić.
Dramaturškinja Jelena Lela Milošević je okupljenim građanima poručila da sloboda nije bezuslovna i da su građani slobodni dok ne prekrše neki od zakona društva i države u kojoj žive.
“Kad to prekršimo sloboda bi morala da nam se oduzima. A da li smo mi prekršili zakone društva i države u kojoj živimo? Nismo! A da li se slobode lišavaju svi prekršioci zakona u Crnoj Gori? Ne! Zato cijenu njihove slobode mi dobro plaćamo i osjećamo na sopstvenoj koži, ni krivi ni dužni”, rekla je ona.
Milošević je dodala i da je razlog izlaska na ulicu taj što su crnogorskim građanima “slobode uskraćene i nisu jednake za sve”.
“Zato smo odlučili da mirnim, demokratskim protestima tražimo oslobođenje svih državnih institucija, pravosudnog sistema, svih državnih resursa, kako bi bili u funkciji države i naroda, a ne u službi bogaćenja pojedinaca na vlasti. Da tražimo oslobođenje zarobljene vlade, kako bi u nju ušli oni ljudi koji će zastupati interese građana i države, a ne lične i kumovsko-rođačke interese”, rekla je ona.
Onima koji proteste građana nazivaju neprijateljskim i antidržavnim, Milošević je poručila da građani koji su izašli na ulicu nisu neprijatelji i rušitelji tekovina države.
“Poručiću im njihovim vokabularom kako bi shvatili: ‘Polakote! To su teške optužbe! Mogli biste ubrzo i da odgovarate za njih. Neprijatelji i rušitelji su među vama, oni bahati koji poskupljuju struju, znamo dobro zašto. Oni koji isključivo rade za lični interes, a protiv interesa sopstvenog naroda i države. To su neprijatelji, a ne mi”, rekla je ona.
Na navode medija da različite domaće i inostrane službe stoje iza organizacije protesta, glumac Slaviša Grubiša je poručio da “iza ovih protesta stoji Demokratska partija socijalista”.
“Oni su nas izveli na ulicu. Oni su se potrudili da se građani ove države osjećaju kao građani drugog reda. Oni među sobom razmjenjuju stotine hiljada u kešu, a nama daju minimalce da njima plaćamo nove sve veće i veće račune za struju! E pa ne pristajem na to. Mi smo prva linija odbrane Crne Gore”, kazao je Grubiša.
Podsjetio je i da su građani upravo protestima nedavno dobili jednu bitku u Baru.
“Ali oni su toliko pokvareni da i tu pobjedu svojim nakaradnim odlukama i dalje žele da pokvare. Nećemo im dozvoliti da Bar ostane bez prijeko potrebnog vrtića, a neko će uz to odgovarati za sada očigledno potpuno bespotrebnu sječu stabala… Nema odustajanja slobodni narode Crne Gore! Promjena je u nama. Strpljivo i istrajno, do kraja! Oduprimo se”, poručio je Grubiša.
Onima koji se još nisu odlučili za izlazak na ulicu, Mara Šćepanović, profesorica na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta Crne Gore, uputila je riječi pjesnika Sergeja Jesenjina: “Ne dozvoli da ti bude svejedno, od toga se čovjek nikad ne oporavi”.
I na prethodna dva protesta “97.000 – odupri se”, organizovana 2. i 16. februara, broj okupljenih građana višestruko je premašio očekivanja organizatora. Za prvi protest pripremljeno je 97, a za drugi 970 koverti, međutim u oba slučaja na ulicu je izašlo deset puta više građana.
Sa protesta su ranije zatražene neopozive ostavke predsjednika Mila Đukanovića, predsjednika Vlade Duška Markovića, vrhovnog i specijalnog tužioca Ivice Stankovića i Milivoja Katnića, kao i ostavka direktora Agencije za sprečavanje korupcije Sretena Radonjića – saopštili su organizatori protesta.