Stanari lamele C1 u Zagrebačkoj ulici broj 15 pobunili su se jutros zbog namjere firme „Artek DOO“ da granice parcele na kojoj počinju radovi na izgradnji Dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju, pomjere za metar ipo ka ulazu stambenog objekta.
Radnici „Arteka“ sa prslucima firme „Erlang“ počeli su demontažu barake Crvenog Krsta bez prethodno obilježenih granica urbanističke parcele. Stanari lamele zbog toga su angažovali svog geometra, pa su u jednom trenutku dva geometra, jedan koji je angažovao izvođač i drugi koga su angažovali građani utvrđivala granice. Ispred bivše barake Crvenog krsta, bio je prisutan i pravni zastupnik stanara Spasoje Ljesar kao i glavni menadžer opštine Tivat, Marko Petričević.
Predstavnik stanara, Pero Ercegović je istakao da su angažovanjem geometra spriječili namjeru izvođača da pomjere linije placa ka zgradi i time ugroze uređeno dvorište i zeleni pojas oko zgrade koji je više puta nagrađivan u akciji Turistički cvijet.
„I ranije smo više puta rekli da nijesmo protiv izgradnje Dnevnog centra za djecu sa posebnim potrebama, ali smo protiv izgradnje višespratnice P+3 koja nam oduzima smisao za dalje življenje ispod nje. Mi smo ogorčeni na takvu odluku i tražimo da se izgradnja objekta obavi po revidiranom projektu koji predviđa manju spratnost maksimalne visine 6,30 metara u okviru katastarske parcele 29“, rekao je Ercegović.
On ističe da je „jedini krivac i glavni režiser“ za izgradnju četvorospratnice ispred samog ulaza u zgradu predsjednik opštine Siniša Kusovac.
„Mi ga ne doživljavamo kao našeg gradonačelnika, a mislimo da ga ni većina građana ne doživljava kao svog. Dosadašnjim radnjama je pokazao da ga ne treba doživljavati kao svoga. Primjer je otpisani dug Porto Montenegru od 5,6 miliona eura, afera sa zemljištem, stanovima, kreditima i apartmanima“, istakao je Ercegović dodajući da će se za svoja prava stanari boriti svim raspoloživim pravnim sredstvima. On je rekao da uprkos najavama iz opštine da će biti sačuvan za neku drugu namjenu, materijal sa bivše barake Crvenog krsta odnose privatna lica, te da su mu radnici na gradilištu rekli da su i prije godinu znali da će dobiti posao izgradnje Dnevnog centra.
Advokat Spasoje Ljesar kaže da pored toga što je angažovan kao pravni zastupnik stanara, brani i građanska prava obzirom da je odrastao u stanu u obližnjoj lameli pored bivšeg Crvenog krsta. On ističe da će ukoliko opština izgradi Centar „protivno svim osnovnim principima o izgradnji objekata“ biti početak potpune „budvanizacije Tivta“. „Ulaz u lamelu u Zagrebačkoj 15 potpuno će pasti u sjenku a stanarima će bitno biti promijenjeni uslovi života. Postojeći zeleni pojas se uništava, a objekat po postojećim UTU zeleni pojas neće imati, kao ni parkinge. Osnovna funkcija objekta neće biti kao što je predstavljena jer ovo ne može biti dnevni boravak djece sa posebnim potrebama jer će se bukvalno iz objekta izlaziti na put“, rekao je Ljesar. On je najavio da će tražiti najbolje pravno sredstvo za zaštitu prava stanara i da bi privremena mjera zabrane izvođenja građevinskih radova bila najdjelotvornija. „Ovdje će nastati velika šteta. Svi će biti na gubitku, a djeca sa smetnjama u razvoju neće biti na dobitku“, istakao je Ljesar.
Zorica Kuzman, majka djeteta sa smetnjom u razvoju koja je prisustvovala okupljanju stanara rekla je da Centar ne može da se gradi na lokaciji ispred najprometnije ulice na Seljanovu i da je po njenoj ocjeni opština donijela sramotnu odluku. „Nijedno takvo dijete ovim ništa neće dobiti. Željela sam da to kažem i gradonačelniku ali on me nije želio primiti. Jedan sam od osnivača Udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju i tvrdim da je za vježbe sa takvom djecom neophodna tišina, a ne buka. Ja ovdje svog sina neću da dovodim da ga uznemirava buka od automobila. Ovo je sramota koje u Crnoj Gori ravnoj nema“, rekla je Kuzman dodajući da je opština imala na raspolaganju mnogo bolje lokacije od ove.
Menadžer opštine Tivat, Marko Petričević rekao je novinarima da narušavanje granica urbanističke parcele na štetu stanara susjedne zgrade „nije ambicija opštine i nešto što može da se desi“. „Geometri će utvrditi tačne kote parcele i po tome će biti formirano gradilište. Nesporazum je došao zbog toga jer su radnici koji demontiraju baraku sami razmjeravali. Bez obzira koji geometar mjeri, kote će biti utvrđene i po njima će se staviti ograda oko gradilišta“, rekao je Petričević. On je rekao da nije upoznat sa namjerom da se sačuva građevinski materijal koji se demontira sa barake.