Danas se brojnim aktivnostima u svijetu obilježava Dan osoba sa Daunovim sindromom, koji je ustanovljen 2006. godine. Nije 21. mart izabran slučajno, već simbolično, jer je u osnovi tog stanja prisutnost 3 umjesto 2 hromozoma na 21. hromozomskom paru.
Građani širom svijeta danas se pozivaju da obuvanjem različitih čarapa pokažu svoju različitost i tako pruže podršku osobama sa Daun sindromom -“Dan različitih čarapa”. Pored toga, smatra se da ove osobe na mogu same da upare čarape.
Ovaj dan obilježen je danas i u OŠ Drago Milović, o čemu nam je pomoćnik direktora, Tomislav Goranović rekao:
”Prije svega pozdravljam sve drugare sa ovim sindromom u Crnoj Gori i svijetu. Naša koleginica, učiteljica Nevenka Saveljić već četvrti put sa svojim đacima obilježava ovaj dan nekim malim događajem kroz školu. Danas su i nastavnica i cijelo I4 došli u školu u šarenim, različitim čarapama i sve vrijeme tako proveli na nastavi. Njima se pridružila ove godine i profesorica likovnog, Hana Mirkov, koja je sa svojim učenicima, starijim drugarima takođe napravila mali performans, događaj sa otiscima na jednom panou. Fotografije tih dešavanja biće objavljene na školskom sajtu, a nadam se i na sajtu Radio Tivta. Profesorica Nevenka je sa svojim odjeljenjem napravila malu šetnju kroz školu i fotografije te aktivnosti poslaće u Podgoricu centru, koji vodi brigu o djeci sa ovim stanjem.”
U školi trenutno nema učenika sa ovim sindromom, ali to nije razlog da se ovakva vrsta podrške ne pruži, rekao je Goranović.
U našem gradu NVO Evropski dom Tivat, koja brine o djeci sa smetnjama u razvoju, već po tradiciji, obilježila je ovaj dan šetnjom Pinama u šarenim čarapama. Oni su istakli da prijateljstvo ne broji hromozome.
“Svjetski dan osoba sa Daun sindromom 2019. godine obilježava se pod sloganom ‘Nikog ne zapostavljamo’, sa ciljem da ukaže da sve osobe sa Daunovim sindromom moraju da imaju prilike da žive ispunjene živote potpuno ravnopravno sa svima drugima i u svim aspektima društva. Cilj će biti ispunjen prevazilaženjem negativnih stavova, niskih očekivanja, diskriminacije i socijalnog isključivanja, koji su nažalost i dalje prisutni u društvu. Svaka ličnost djeteta je drugačija, pa je veoma važno ne stvarati stereotipe o osobama koje imaju Daunov sindrom. Ljudi koji imaju ovaj sindrom teže ka toploj, ljubaznoj, veseloj ličnosti.