Evropski dom Tivat proslavio je po treći put Dan osoba sa poremećajima iz autističnog spektra, koji se od 2008. obilježava 2. aprila širom svijeta. Šetnji djece sa smetnjama u razvoju iz ove NVO, u pratnji mama i stručnjaka pridružili su se i učenici I4 OŠ “Drago Milović” sa mamama, učiteljicom i vaspitačicom. Od Sidra kroz Njegoševu, pa preko gumna i Pina prošetali su u plavim majicama, haljinama, pantalonama, sa balonima u istoj boji, plavoj boji prijateljstva, koja je simbol podrške djeci i odraslima sa tom dijagnozom.
Sa podacima o tome šta je autistični spektar i koliko je važno takvim drugarima pružiti ruku, mališane je upoznala Marija Cimbaljević, defektolog-oligofrenolog, koja radi u Evropskom domu sa djecom sa smetnjama, od kojih neka imaju i ovaj poremećaj.
Druženje u plavom nastavilo se u prostoriji Evropskom doma, gdje su se mali i veliki aktivisti počastili sokovima, grickalicama i slatkišima. Fizioterapeutkinja Snježana Radonjić i predsjednica Evropskog doma Tivat, Marijana Mišić Škanata, pored ostalog su sa djecom i roditeljima razgovarale o ljubaznim riječima i sreći, u čemu im se pridružila i učiteljica Nevenka Saveljić.
Za naš program defektolog Marija Cimbaljević je istakla važnost ovakvih događaja.
”Prethodne dvije godine organizovali smo tribine na temu života osoba sa ovim stanjem, iz domena defektologije i obrazovanja, a danas smo organizovali šetnju i radionicu, simbolično svi u plavim majicama i sa takvim balonima. Posebno je dobro što su se našoj djeci i roditeljima iz Evropskog doma pridružili đaci iz osnovne škole sa učiteljicom Nevenkom. Danas smo opet zaključili da treba još više da se trudimo da pomognemo djeci i odraslima iz autističnog spektra i omogućimo im bolje funkcionisanje u našoj društvenoj zajednici. S obzirom da su kod njih karakteristični problemi i u čulnom opažanju i u komunikaciji, mišljenju, te u razumijevanju socijalne situacije, naša podrška mora biti sveobuhvatna. Mi u Evropskom domu imamo nekoliko slučajeva djece sa ovim poremećajem, a inače je poznato da je u porastu njihov broj u svijetu. U našoj organizaciji radimo individualne tretmane sa njima i praktikujemo ranu intervenciju, koja je od presudnog značaja. Korisnici naših usluga su uključeni u obrazovni sistem, a mi često organizujemo i radionice, u skladu sa njihovim sposobnostima. Jedan od metoda je socijalna priča. Pored rane dijagnostike, tretmana i uključivanja u obrazovni proces, pokazivanje empatije i ljubav su više nego važni da bi njihov život bio kvalitetniji i prosto da bi oni bili ravnopravni članovi naše zajednice”, kazala je Cimbaljević.
Tačan broj osoba sa poremećajem iz spektra autizma u našoj zemlji nije poznat, osim podatka da je kroz Centar za autizam u poslednje dvije godine prošlo 75 djece kojima je postavljena ta dijagnoza. Medicinski stručnjaci, međutim, smatraju da je taj broj znatno veći, jer autizam kod većine mališana nije još otkriven.
U pitanju je razvojni poremećaj od djetinjstva, a svaki slučaj zahtjeva i drugi tretman, odnosno nema dvije iste autistične osobe.