Sedamnaesta radionica za duvačke instrumente koju u saradnji sa Muzičkom školom organizuje NVO Ars Praesentia Boke Kotorske, počeće 5. avgusta.
„Radionice koje se održavaju u kontinuitetu toliko godina svakako su doprinijele uspjehu učenika. I to je i odgovor onima koji i danas pitaju čemu nam to služi“, rekla je direktorka škole i predsjednica NVO Ars Praesentia, Pina Bubanja.
U prvom dijelu radionice, od 5-10. avgusta održaće se Radionica saksofona, koju će i ove godine voditi profesr Bojan Vukelić iz Beograda, a drugi, od 18-23. rezervisan je za flautu, klarinet, obou, hornu i fagot. U odnosu na ranije godine manje je zastupljeno instrumenata, kao i profesora, ističe Bubanja i navodi da imaju sponzore ali sredstva nisu dovoljna za veći obim radionice.
„Mi smo možda jedna od NVO, koja iza svih projekata ima popriličan broj donatora, ali nedovoljno da bismo zaokružili veliku priču koju smo imali. I uvijek je to jedna velika borba kad je u pitanju obezbjeđene sredstava za organizaciju radionica i neizvjesnost do samog kraja, istakla je direktorka škole.
Zahvaljujući austrijskoj ambasadi u Crnoj Gori i ove godine će na Radionici saksofona biti prisutan Peter Gastajger profesor sa Fakulteta iz Salcburga koji je na radionici boravio i porošle godine. „Biće akcenat na kemrnom sviranju tako će publika imati priluku da čuje različite ansamble sastavljene od različitih saksofona“.
Bubanja je kazala da ove godine kreću u nešto malo drugačiju priču koja će biti posvećena mlađoj populaciji. „Duvački kvintet Beogradske filharmonije, koji će biti prisutan u drugom dijelu, pored radionice imaće svoj koncerte, a jedan od njih je simfonijksa bajka Prokofijev Peća i vuk. To je priča u koju će se uključiti đaci škole pod maskama. Oni će igrati likove određenih životinja…., biće to zanimljiva priča, istakla je Bubanja.
Koncerti se organizuju sa Centrom za kulturu u sklopu program Festivala Purgatorije.
U drugom dijelu radionice sa polaznicima će raditi profesori, Marina Nenadović – flauta, Bojan Pešić – oboa, Veljko Klenkovski klarinet, Nenad Janković – fagot i Nenad Vasić – horna.
Za radionicu, prema riječima Bubanje, ima interesovanja i to su polaznici koji stižu iz zemalja regiona, posebno iz država okruženja, s tim da su prioritet učenici škole. I sve što se bude radilo u radionici biće predstavljeno Tivćanima i njihovim gostima na trgovima i ulica u gradu, zaključila je Bubanja.