Kineska Nova godina 2020. obilježava se danas, čime je započela godina pacova, koja će se završiti 11. februara 2021. Ovaj praznik nema fiksiran datum, već varira svake godine, jer nova godina najčešće počinje dolaskom mladog mjeseca krajem januara, a završava se krajem februara, pri punom mjesecu. U Kini je to najvažniji praznik u godini, jer ima tradicuju koja je duga skoro četiri hiljade godina, a običaje su zadržali do danas.
Kineski stručjnaci za astrologiju vjeruju da je godina pacova 2020. dobra za rođenje. U drevnoj Kini se smatralo da su pacovi povezani sa duhovima jer mogu da predosjete prirodne katastrofe i na vrijeme se sklone. Iako nije plivač, pacov može da prepliva baru ako je u opasnosti, te se smatra da i one rođene u ovom znaku krase ovakve osobine. Zbog mogućnosti ostvarivanja brojnog potomstva, pacov se smatra izuzetno plodnom životinjom. U toku jedne godine ženka pacova može da okoti i do 5000 mladih, zbog čeda je pacov i simbol plodnosti.
Kineska Nova godina se smatra državnim piraznikom, a njime se obilježava kraj zime i početak proljeća. Kineski kalendar je podijeljen u 12 mjeseci po 29 ili 30 dana. Podešen je po dužini solarne godine sa dodatkom dodatnih mjeseci u redovnim intervalima. Godine su poređane u ciklusu od 60 godina. Ovaj dvanaestogodišnji ciklus se redovno ponavlja. Svaka godina je nazvana po jednoj od dvanaest životinja: pacov, bivo, tigar, zec, zmaj, zmija,konj, koza, majmun, pijetao, pas i svinja.
Sam doček u kineskoj tradiciji traje čak 15 dana i počinje Prolećnim festivalom, jednim od najradosnijih tamošnjih praznika. Sem u Kini lunarna Nova godina slavi se u drugim zemljama Dalekog Istoka kao što su Malezija, Indonezija i Vijetnam. U danima pred proslavu milioni Kineza raseljenih širom sveta vraćaju se u zemlju maticu kako bi sa porodicom i prijateljima dočekali Novu godinu. Taj period predstavlja najveće godišnje pomjeranje stanovništva u Kini i u svijetu, a poznat je kao “Velika migracija”.
Drevni ples Zmaja, prepoznatljiv u cijelom svijetu, masovno se izvodi na ulicama, a značajna uloga pridaje se vatrometu i petardama. Ples, muzika razne boje opravdavaju naziv praznika, Festival proljeća.
U Kini tada preovladava crvena boja, jer se vjeruje da donosi radost i mir. Mnoge kineske porodice tada vrata farbaju u crveno, da bi im ušla sreća u dom. Vjeruje se takođe da se na dan Proljećnog festivala ljudi mire i da se nesloga zaboravlja. Poslednji dan je Festival lampiona kada se pale i puštaju papirne crvene kese i time se proslava završava.
Srećan praznik našim sugrađanima iz Kine!
Foto: Internet