Gostujući u Mixeru, direktor CZK Tivat, Neven Staničić upoznao nas je sa programom i planovima Centra u ovoj godini. Teško će biti ponoviti 2019, koja je za ovu ustanovu bila uspješna, pa su njom jako zadovoljni, rekao je Staničić, ističući da je 2020. pak godina jubileja: 20 godina pozorišne produkcije i 15 godina Purgatorija… U planu je nekoliko novitada, a dobra stvar je što imaju obezbijeđena sredstva za novu pozorišnu produkciju. Iz budžeta Opštine opredijeljeno je 100 hiljada eura za kompletnu produkciju Centra u ovoj godini:
“I do sada smo imali neke premijere, bez obzira na sredstva, ali sad je puno lakše kad se raspolaže nekim parama, a konkurisali smo i u Ministarstvu kulture za više projekata. Kad je Centar u pitanju, velika priča je aktuelna i zbog Elaborata za pripremu osnivanja pozorišta u Tivtu. Nekoliko sastanaka je održano u Ministarstvu, tako da će vjerovatno tokom ove godine i na tu temu biti određenih novosti. Moram da priznam da nismo mi iz Centra ti koji tu ideju toliko forsiramo, ali je na fonu nekih zakonskih potreba, prije svega izdvajanja biblioteke kao posebne javne ustanove – osam godina je na snazi zakon, koji mi uporno ne poštujemo… Onda se postavlja pitanje šta ostaje i šta je to Centar za kulturu Tivat – da li je to pozorište, ili je samo Centar. Produkcijsko pozorište zapravo jesmo, ali vidim da u državi i Ministarstvu kulture postoji izraženi interes i gurkanje ka tome da se u Tivtu zaista osnuje profesionalno pozorište. Radi se elaborat, biće još sesija, ali u svakom slučaju, u drugom dijelu godine bismo mogli očekivati vijesti i na tu temu.
U okvirima onoga što je uobičajeno za rad kuće, biće priređeno naših pet festivala i radićemo pozorišnu produkciju. U pitanju je Ćelava pjevačica Ežena Joneskua, a Jagoš Marković bi trebalo da bude režiser. Veoma značajna biće i izdavačka djelatnost Centra, koja je uglavnom posvećena tivatskim autorima, a novosti se očekuju i u filmskoj, ne više produkciji, nego kod bioskopskih projekcija.”
O pozorišnom projektu Joneskuove “Ćelave pjevačice” smještene u Boki već se šuška oko dvije godine, a realizacija je sada na pragu:
“To je bio jedan od mojih predloga kada sam imenovan za direktora. Slušaoci znaju da je riječ o jednom od antologijskih djela dramske literature. Iščašena drama, komedija, a da bi bila još iščašenija, palo nam je na pamet da je izmjestimo iz Londona i dovedemo u Boku, a to je izgledalo svima nemoguće! Uspjeli smo da tekst prevedemo na bokeški dijalekat i mislim da bi to trebalo da bude interesantno i za rad, a i za gledanje! Sem otvorenih apetita, koji se rađaju prema toj predstavi, u ovom trenutku ne bih govorio mnogo više. Jagoš je zainteresovan, ostaje da vidimo podjelu i vrijeme kad bismo to radili, ali u svakom slučaju bi premijera bila na ljeto.”
Kada je riječ o ljetu i o XV Festivalu Mediteranskog teatra Purgatorije, konačna selekcija predstava u takmičarskoj konkurenciji, na kojoj radi rediteljka Tanja Mandić Rigonat, znaće se (kao i obično) do kraja aprila. Pored tivatske predstave “Ćelava pjevačica”, očekuje se učešće predstave “Ko se boji Virdžinije Vulf” u režiji Lenke Udovički Beogradskog dramskog pozorišta i teatra “Ulisses” sa Brijuna, “Hadersfilda” zagrebačkog Kazališta mladih u režiji Svena Medvešeka, kao i predstave JDP, te Narodnog pozorišta iz Beograda i izbor iz produkcije crnogorskih pozorišta.
Guitar fest, Harmonika fest, Mediteranske note i Festival plesa takođe nastavljaju svoja poglavlja, a Staničić najavljuje: “Dosta veliki pomak dobijamo u Mediteranskim notama, gde ćemo dobiti još poznatije i značajnije soliste. Poslije Lakatoša prošle godine, ove godine nam je tu sigurno Stefan Milenković sa dva koncerta sa Simfonijskim orkestrom Crne Gore, kao i čuveni Nigel Kennedy. Baiba Skride nam se već podrazumijeva od početka, a festival će trajati dvije nedjelje. Što se tiče Guitar festa, on naravno ima i takmičarski i koncertni dio, koji nastojimo da još više otvorimo prema tivatskoj publici. Ove godine ćemo sve to začiniti i ljudima, koji nastupaju uz gitariste, pa će, po svemu sudeći, biti jedan koncert Amire Medunjanin u klavirskoj pratnji. Ista stvar se očekuje i kad je Harmonika fest u pitanju. Prošle godine smo, nakon nastupa orkestra harmonika iz Kragujevca, kao jednog od najboljih na ovim prostorima, zaključili da bi njihov nastup u Tivtu trebalo da bude redovan, odnosno da budu stalni gosti festivala.”
Priča nas na kraju opet vraća pozorištu. April, u kome je prije dvadeset godina (7.IV 2000.) održana premijera pozorišnog prvijenca CZK, Bokeškog d mola, biće i 2020. posvećen pozorištu, pa je tog mjeseca u planu izvođenje nekoliko komada u produkciji Centra. Tada će posebno biti obilježeno i 100. igranje “Jami distrikta”, jednog od najnagrađenijih komada poslednjih godina u ovom dijelu kontinenta.