II međunarodni sastanak Mreže agencija i institucija Evrope i Mediterana koje upravljaju obalnim područjima- EMCA 2020, počela je jutros u Budvi. Organizaciju sastanka potpisuju francuska agencija Conservatoire du littoral i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore.
Tokom uvodnog obraćanja, direktor za međunarodnu saradnju u agenciji Conservatoire du littoral Fabrice Bernard istakao je nalaze Evropske agencije za životnu sredinu o posljedicama i rizicima za evropske zemlje zbog klimatskih promjena. Po njihovim analizama, nivo mora bi u narednih 50 godina mogao porasti čitav metar, što bi izazvalo katastrofalne posljedice po obalno područje.
“Svi veći gradovi blizu mora mogli bi biti poplavljeni veći dio godine. Zato smo se sastali ovdje sa partnerima iz Morskog dobra i drugih zemalja – Francuske, Britanije, Tunisa, Španije, Maroka, Senegala i drugih, da raspravljamo o podizanju nivoa mora i klimatskim promjenama i šta svi zajedno možemo da uradimo kako bismo se borili protiv posljedica klimatskih promjena”, kazao je Bernard.
Zajednički projekat Mreže agencija i institucija koje upravljaju obalnim područjima Mediterana započeo je 2015. godine, što je od velikog značaja za aktivnosti Morskog dobra, kazao je direktor tog javnog preduzeća, Predrag Jelušić:
“U naredna dva dana imaćemo priliku da dobijemo neke odgovore koji opterećuju svaku agenciju koja upravlja obalom. Činjenica je da je obala Mediterana podložna prekomjernoj eksploataciji i urbanizaciji prostora, pogotovo u posljednje dvije decenije, uz vrlo izražene klimatske promjene, koje posljednjih par godina dodatno komplikuju upravljanje obalom Mediterana. Bićemo u prilici da čujemo neka dodatna rješenja koja mogu pomoći boljem pristupu nekima od problema koji nas u posljednje vrijeme opterećuju”, kazao je Jelušić.
U ovom kontektu, u fokusu Morskog dobra je prostor Velike plaže, konkretno Ade Bojane, koja trpi ozbiljnu eroziju:
“Pokušaćemo kroz ovaj projekat i memorandum koji će danas bit potpisan sa francuskom agencijom da dođemo do ekspertskih znanja, kako bi taj problem počeli da rješavamo na sistematičan i održiv način. Moraćemo biti veoma pažljivi kada je riječ o izgradnji obalne infrastrukture i objekata na crnogorskoj obali, u cilju da se ta čuvena linija odmakne od mora. Ova je tema danas aktuelnija nego ikada, jer je prošle godine izmjeren najveći plimni talas u visini od 11 metara”, zaključio je Jelušić.
Učesnici skupa govoriće o tehničkim rješenjima zasnovanim na upravljanju prirodom, kako bi našli nove mogućnosti za očuvanje obale.