U ovim danima se naša životna rutina drastično promijenila. Ne odlazimo na posao, radimo kod kuće, djeca ne idu u vrtiće ili škole, kretanje je ograničeno, samoizolacija je svakodnevnica. Kako je to krizna i visoko stresna situacija za svakog čovjeka, jako je važno prihvatiti, zabrinutost, uznemirenost, strah, tugu pa čak i ljunju jer su svojstveni svima, kako djeci i mladima tako i odraslima, kazala je za Radio Tivat psihološkinja Dijana Milošević:
“Važno je da prhvatimo i dozvolimo sebi te emocije koje se javljaju u ovakvim, kriznim situacijama jer su one normalna reakcija na naglu promjenu redovnog toka života koji zahtjeva i određena prilagođavanja. U vrijeme ove epidemije COVID-a koliko je važna briga o fizičkom zdravlju, mogu da kažem da je isto tako važna i briga o mentalnom zdravlju”.
Sada je najvažnije je pridržavati se uputa Instituta za javno zdravlje a psiholozi savjetuju razvijanju kolektivne i socijalne odgovornosti jer podiže samopoštovanje i prevenira stigmu koja se vezuje za izolaciju, izbjegava anksioznost, bijes ili depresivnost. Milošević naglašava važnost uspostavljanja dnevne rutine i komunikacije kao njenog dijela.
“Vrlo je važno da naglasimo – moramo ograničiti izloženost vijestima odnosno odrediti kada ćemo se, u toku dana, informisati o aktuelnostima vezanim za virus. Jer, pretjerana konzumacija medija i konstanto praćenje dešavanja može da dovede do toga da se poveća uznemirenost i strah. Savjetuje se odabir kredibilnih izvora informacija a najprije slušaju savjeti koje upućuju stručnjaci Instituta za javno zdravlje”.
Biti socijalno izolovan svakome teško pada pa ako osjetite bilo kakvu psihičku tegobu, potražite stručnu pomoć. Klinički centar Crne Gore je uspostavio besplatnu liniju za psihološku podršku. Svakog dana od 10 do 19 časova, pozivom na broj 1555 možete razgovarati sa licima koja se bave tom problematikom. Nije sramota.