U atrijumu ljetnjikovca Buća sinoć su promovisane “Drame Centra za kulturu”, čiji je izdavač Centar za kulturu Tivat. U trotomnom izdanju je objavljeno devet dramskih tekstova iz dvadesetogodišnje produkcije. Pored bokeške trilogije Stevana Koprivice, našli su se i Jelena Savojska, Kanjoš, Mediterano i Mali Pirat. Prisutnima se, na početku promocije obratio direktor Centra za kulturu Tivat Neven Staničić:
„Gledajući iz ugla nas koji se poslednjih dvadesetak godina bavimo kulturom i pozorištem u Tivtu veoma značajno veče. Značajno ne zbog toga što izdajemo po prvi put izvorne drame koje smo na neki način sami osmislili, naručili, uradili sa piscima jer nije lako to iako na prvi pogled izgleda da jeste, nego što smo poslije 21 godine, kao da su doživjele punoljetstvo, odlučili da ih „pustimo“ od Centra i da ih prepustimo drugima ukoliko žele da ih rade. Objavljene su, nisu više samo naše i tu su da žive neki svoj život“.
Staničić nije sa sigurnošću mogao reći da li je Centar napravio 24 ili 25 predstava a da su se za devet objavljenih odlučili jer su, kako je rekao, „izvorno naše“, dio našeg razmišljanja ili makar onoga što su ljudi ponudili a oni prihvatili. Izdanje je rijetko u izdavaštvu dramskih djela i značajno po tome što su svi tekstovi prvo izvedeni pa onda objavljeni. U praksi je obično drugačije. Produkcijski prvijenac „Bokeški D-mol“ Stevana Koprivice traje već 21 godinu, danas sa trećom glumačkom ekipom. Tadašnja direktorica Milena Radojević uz puno emocija se prisjetila početka pozorišne produkcije tog specifičnog, teškog vremena nakon devedesetih.
„Prosto smo osjećali da se mora i publici i svima nama ponuditi nešto novo, da se moramo okrenuti radosnijim i ljepšim stranama u životu. Obzirom na tradiciju koju je Tivat imao u kulturi i umjetnosti shvatila sam u jednom trenutku da nije dovoljno samo dovoditi gostujuće predstave, da je Boka i Tivat u kome ja živim od 1975-e godine, neiscrpna riznica kulture, umjetnosti, sudara civilizacija, svega onoga što čovjeka čini humanim, da je to jedna zapretena prošlost sa bezbroj priča i legendi koje se mogu postaviti na pozorišnu scenu. I tako smo odlučili da krenemo u pozorišnu produkciju. Tad je osnovno pitanje bilo Šta postaviti? Kralja Lira, Hamleta, zar mi to možemo uraditi bolje nego recimo nacionalni teatri po čitavom regionu? Možda i možemo ali sigurno publika neće biti impresionirana tim. I odlučili smo da to bude praizvedba, da bude tekst po našoj narudžbi, da bude tema iz Boke Kotorske i da to ponudimo publici“.
Video porukom prisutnima se obratila autorica teksta predstave Jelena Savojska, Nada Bukilić rekavši da je izuzetno ponosna što je dio tivatske teatarske priče i da je radila na poziv Milene Radojević i Nevena Staničića:
„Imala sam veliku tremu jer ja sam tada, bez obzira na prethodno dobijene nagrade za svoje dramske tekstove, ipak bila teatarski neafirmisn pisac i uvijek sam se pitala: „Hoće li biti dobro, hoće li biti dovoljno dobar taj moj tekst“? Međutim, kada sam čula Milenu Dravić, Borisa Isakovića i našu čudesnu Dubravku Vukotić Drakić, stekla sam neko samopouzdanje i čak sam se pitala: „Jeli moguće da sam ovo ja napisala“. Stoga sam izuzetno ponosna na tu prekrasnu predstavu jer tada sam bila neafirmisana i za mene je to bilo kao da vam neko otvori zlatnu kapiju kroz koju ćete ući u jedan posve drugačiji i ljepši svijet“.
U muzičkom dijelu promocije nastupila je violinistkinja Nevila Klakor.