„Kad za prvo auto nemaš para, onda mora da kreneš od starog pa onda od tog starog izabereš nešto što ima dušu, što ima karakter. Takva je bila prva “buba“ a sad uz nju najbolje ide vespa. I jedno i drugo su vazduhom hlađeni motori, idu jedno uz drugo“.
To su riječi Tivćanina Zlatka Jankovća zaljubljenika u oldtajmere, posebno folkswagenovu „bubu“, „staru damu“ koja hrabro krstari tivatskim ulicama i usuđuje se uputiti stotinama kilometara dalje na susret sa vršnjacima.
„Od „bube“ sve kreće i na „bubi“ se sve završava. Njen oblik, duša, osjećaj dok se vozi, pogledi koji plijene i miluju te neopisivi su. Jednostavno, bez nje ne mogu da zamislim svoj dan ni život. Kad god se negdje krene sjedne se u „bubu“ nikako u neko drugo auto. Mnogo kilometara sam sa njom prešao, mnogo poznanstava napravio i to je to“, opisuje Janković.
Automobil je proizveden prije 50 godina pa se u njega moraju uložiti trud i vrijeme. Kroz proces restauracije svaki dio, svaki šaraf vam prođe kroz prste i vezujete se na neki nčin kaže Zlatko:
„Kroz moju garažu je prošlo nekoliko automobila, uglavnom mojih prijatelja. Ja nesebično dijelim znanje o tom automobilu, dijelove, usluge ne naplaćujem nego pomažem prijateljski. Do dijelova dolazimo najviše razmjenom jer su najbolji polovni, originalni dijelovi. Ima da se kupi i on lajn. Mogu se ugraditi ali onda gledaj i ne diraj, parkiraj u garažu i neće zarđati“.
Zlatko kaže da se kvalitetni dijelovi mogu kupiti u inostranstvu, skupi su a transport otežan. Tvrdi da vrijedi uložiti kada se želi kvalitetno odraditi posao. Njegovom zaslugom Tivat je bio domaćin dvanaest „Bubijada“ a onda je nastupila korona pauza. Predsjednik „VW Classic Club Montenegro“ kaže da je klub jako cijenjen zato ne propušta nijedan skup u regionu. Nada da će dogodine biti organizatori tradicionalnog trodnevnog druženja. Takođe planiraju da se, nakon deset godina, zapute u Sloveniju.
„Podvig je uopšte doputovati na neki skup jer je udaljenost od 300 do 100 kilometara. Ljudima je milo vidjeti nekoga sa strane pa kad stignete tako daleko, znači da se radi o kvalitetnom automobilu. Ipak, najveći akcenat je na udruživanju. Bube nas spajaju i postali smo kućni prijatelji. Osim prijateljstva ništa nam drugo nije bitno pa ni jezik“, kaže Janković.
Moderni automobili su puni elektronike a od elektronike buba ima kontakt, bobinau i ler dizne. Ostalo je čista mehanika. Iako ne voli motor kao prevozno sredstvo, prije godinu dana je kupio vespu i da bi je mogao voziti položio je vozački za A kategoriju. Sve što je bilo potrebno završio je petnaest minuta prije fotografisanja.
Mnogo Tivćana ima vespu. Vrijedilo bi je rekonstruisati pa krenuti na druženje.
Kad može „bubijada“ može i „vespijada“. Naš sagovornik će oba puta biti prisutan ili imati mlađeg zastupnika.