U okviru MED Interreg projekta SHAREMED- Razmjena iskustava i osnaživanje kapaciteta za pružanje odgovora na prijetnje po ekosistem Mediterana, Institut za biologiju mora iz Kotora u utorak, 9.novembra, organizuje nacionalnu online konferenciju koja će okupiti predstavnike lokalnih samouprava i svih relevantnih institucija sistema, najavljuju iz ove naučne ustanove.
Projekat SHAREMED je počeo u septembru 2019 godine, a realizuje ga deset partnera iz osam zemalja Mediterana- Italije, Španije, Malte, Slovenije, Hrvatske, Francuske, Portugala i Crne Gore. Projekat je odobren na temu Održivog turizma u okviru poziva Interreg Mediteranskog transnacionalnog programa 2014-2020, a problematika kojom se bavi odnosi se na usaglašavanje strategija koje se primjenjuju na Mediteranu u oblasti analize morskog ekosistema i sistema njegove zaštita.
Jedna od aktivnosti projekta je i prepoznavanje i umrežavanje lokalnih i nacionalnih organa upravljanja i naučnih institucija, kako bi zaključci i preporuke generisani tokom i nakon implementacije SHAREMED projekta bili uklopljeni u lokalne i nacionalne politike i dosljedno sprovođeni. U tom smislu, Institut za biologiju mora je prepoznao sve relevantne subjekte u našoj zemlji, čiji će se predstavnici okupiti na najavljenoj konferenciji.
Očekuje se da sastanak rezultira dogovorenim preporukama, koje bi trebalo da se pozabave aspektima prioritetnih opasnosti po morski ekosistem koje treba riješiti, potrebama i sistemskim manjkavostima koje treba prevazići, smjernicama za izradu nacionalnog plana i okvira upravljanja koji je potrebno postići.
Prepoznato je da se svaka od mediteranskih zemalja u manjoj ili većoj mjeri susreće sa problemima kojima se SHAREMED bavi na transnacionalnom nivou: nedefinisan ili nedovoljno definisan sistem upravljanja, nepostojanje i neusaglašenost procedura djelovanja, nefunkcionalan sistem za hitne intervencije, nedovoljna koordinacija i razmjena informacija između nadležnih institucija.
Na konferenciju su pozvani predstavnici lokalnih samouprava Kotora, Bara i Tivta, JP Morsko dobro, Uprave pomorske sigurnosti, Agencije za zaštitu životne sredine, Ministarstva ekologije. Cilj je povećanje kapaciteta nacionalnih i lokalnih vlasti, kao i naučne zajednice, za zajedničku procjenu i eventualno ublažavanje prijetnji po ekosistem Jadrana i Mediterana.
Na nivou osam partnerskih zemalja, cilj SHAREMED projekta je stvaranje zajedničke baze podataka i izrada atlasa mapa stanja i opasnosti, kako bi pojave mogle integrisano da se posmatraju i zapažaju putem zajedničkog portala, a time poboljša i mogućnost predviđanja. Očekuje se da će projekat rezultirati I mapama budućeg zajedničkog puta, smjernicama i akcionim planovima.