Povodom Javne rasprave o Nacrtu budžeta Opštine Tivat za 2022. koja je počela u petak 5. novembra i traje do subote 20. novembra, danas je u opštinskoj sali odžan Okrugli sto sa nevladinim organizacijama.
Pored predstavnika Sekretarijata za finansije, raspravi je prisutvovala predstavnica Sekratarijata za društvene djelatnosti Jovana Bulajić, kao i predstavnici nevladinih organizacija “Humanitarno društvo slijepih i civilnih invalida rata”, “Udruženje egipćana”, “Udruženje antifašista i boraca NOB – a”, “Maškarada”, “KUD Boka” i “Miholjski zbor”.
Sekretar Sekratarijata za finansije Jovan Brinić kazao je pradstavnicima organizacija da su ovo samo početna sredstva, te da će iznos za finansiranje nevladinog sektora biti povećan: “Mi smo već sada na okruglim stolovima sa organima uprave neke stvari promjenili, pa će iznos sa 31 000 biti povećan na 58 000.”
Predstavnica “Humanitarnog društva slijepih i civilnih invalida rata” Rajka Čavor istakla je primarne potrebe ovog udruženja koje broji sedam članova i osvrnula se na ukidanje člana 2 Zakona o lokalnoj samoupravi gdje su ove organizacije bile iz objektivnih razloga u povlaštenom dijelu: “Da čovjek oštećenog vida izađe iz kuće treba mu bijeli štap koji košta 36 eura, da ima pojam o vremenu Brajev sat koji košta 82 eura, da bi radio na kompjuteru treba mu govoreći program koji košta 350 eura i bolji kompjuter od 450 eura da se program ugradi u njemu. Hoću reći koliko je skuplji život i rad ove populacije u odnosu na videće ljude”
Džafer Brahimi predstavnik Udruženja Egipćana i Roma istakao je glavne probleme sa kojima se susreću pripadnici ove populacije kao i da su sredstva od 280 eura nedovoljna za potrebe udruženja: “Najveći problem nam je stanovanje. Sada u 7. Juli imamo 30 porodica kojima se prijeti da će završiti na ulicu i jednog dana će se to desiti. Onda će to biti loša slika za nas i za našu državu. Tu je 95 % državljana Crne Gore.”
Brahimi je kazao da je drugi problem Lovanja, gdje živi 20 porodica crnogorske nacionalnosti jer do danas nije riješen problem snadbijevanja vodom. Osvrnuvši se na Brahimijevo izlaganje Brinić je kazao da određena zakonska riješenja ne dozvoljavaju lokalnoj samoupravi da sama odlučuje, pa se iz tog razloga prema njegovim riječima, hitno treba mjenjati Zakon o lokalnoj samoupravi koji bi odriješio ruke upravo lokalnoj samoupravi. Predstavnik“Udruženja antifašista i boraca NOB – a” Milovan Sekulić kazao je da su problemi nastali od kada su im ukinuta sredstva koja im je odobravala lokalna samouprava te da su iz privatnih sredstava finansirali sanaciju prostorije, koja je oštećena nepažnjom pojedinih stanara, te najavio određene aktivnosti, za koje, kako je istakao ove godine očekuje sredstva koja su im ranije ukinuta. Brinić je kazao da su sredstva planirana u rebalansu, ali kako je istakao zbog neodržavanja sjednice Skupštine nije se desio rebalans. Lazar Božović ispred “Maškarade” i KUD “Boka” je istakao želju za finansiranje kulture u malo većem iznosu. Božović se osvrnuo i na nezavisne procjenjivače koji su prošle godine odobrili projekte, koji po njemu nisu bili značajni za Tivat. Ispred Miholjskog zbora govorio je Zdravko Nišavić, koji je kazao da ova organizacija samo u Tivtu ima 400 članova. On je naveo da se trude da održe svetosavlje, jer kako je istakao jako su upućeni u rad sa crkvom, kao i da su imali više stotina humanitarnih akcija. Kako je kazao Nišavić trenutno nemaju svoju prostoriju, što izaziva određene poteškoće. Nišavić je rekao da oni ne traže puno sredstava, ali kako je kazao očekuje kancelariju kako bi mogli nastaviti sa funkcionisanjem i humanitarnim radom.