„Uloga novinara i urednika je veoma važna u smanjenju stereotipa i predrasuda prema romskoj i egipćanskoj populaciji“ – rekao je za Radio Tivat mr Sokolj Begenaj, , načelnik Direkcije za inkluziju Roma i Egipćana u Ministarstvu pravde, ljudskih i manjinskih prava.
Radio Tivat: Kako pomoći crnogorskim novinarima da senzibilnije pišu o Romima i Egipćanima?
Sokolj Begenaj: U Budvi smo organizovali dvodnevnu edukaciju za crnogorske novinare i urednike na ovu temu. Pokušavamo da nađemo prepreke koje trebaju novinari da preskoče. To su, primjera radi prepreke kad se izabere sagovornik. Taj sagovornik treba da bude reprezentativan, neko ko može na najbolji način da predstavlja romsku i egipćansku populaciju. Drugi, prilikom pravljenja intervjua pozadina mora da bude u skladu sa onim šta sagovornik priča. Jer ukoliko sagovornik priča o pozitivnim rezultatima u cilju smanjenja diskriminacije, a iza njega idu druge negativne slike, koje su stereotipi, onda se negira sve ono što sagovornik kaže i prikazuje tu zajednicu kao zajednicu koja je inferiorna i u puno težem položaju koje nisu dostojne društva one većinske populacije.
Radio Tivat: To često nije loša namjera, često nepoznavanje do kraja i površnost?
Sokolj Begenaj: Tačno tako. Naši novinari su vrhunski profesionalci. U želji da pomognu romskoj i egipćanskoj populaciji olni prikazuju tu stranku u koliko su u lošem položaju. ALi, time prikazuju više stereortipa i predrasuda, to je veća šteta nego korist. Dakle, izaberite doabrf ambijent, dobru pozadinu. Pozitivne pirmjere potvrdite i slikom i ambijentom. Na taj način se prikazuju rezultati te institrucije, te zajednice, ali i rezultati cjelokupnog društva u crnoj Gori. Da se naša zemlja prikaže što objektivbnije. Da se vidi da smo demokratsko društvo i da želimo pomoći svim našim građanima, uključujući romsku i egipćansku populaciju.
Radio Tivat: Možemo li reći, kako je u nekim državama, u Crnoj Gori i nije tako loše, kad pogledamo sistemski?
Sokolj Begenaj: Slažem se. Za razliku od nekih država, kao što je u Ukrajini, Mađarskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, sasvim se drugačije izvještava o romskoj i egipaćanskoj populaciji i drugačija je reakcija prema njima. Na jasan način se prikazuje diskriminacija, otvorena diskriminacija. U Crnoj Gori, iako postoji diskriminacija, nije direktna diskriminacija, više možemo govoriti o indirektnoj diskriminaciji. U želji da se pomogne toj manjini pravi se indirektna diskriminacija.
Radio Tivat: Vi ste magistar. Kako vam je to uspjelo?
Sokolj Begenaj: Težak život mi je bio, kao i drugim Romima u Crnoj Gori. Ali, upornošću, podrškom porodice, društva, kolega sa fakulteta, profesora, uspio sam. Došao sam do rezultata koje danas postižem.
Radio Tivat: Kako biste na romskom jeziku rekli: Ljudi, odbacite stereotripe i predrasude prema Romime i prihvatite nas ovakve kakvi jesmo?
Sokolj Begenaj: Hvala vam na tom pitanju. Ne mogu odgovoriti jer ne znam romski, iako sam Rom. Dok sam bio dijete govorio sam romski. Kasnije sam živio u sredini gdje se ne govori romski, govorili smo albanski, a i crnogorski kao komšije. Vremenom sam moj maternji jezik zapostavio. Što ne znači da ga ne razumijem. Razumijem romski, ali treba mi više vremena da izgovaram ili da se sjetim pojedine riječi kako se izgovara.
Radio Tivat: I to je jedan veliki problem Roma?
Sokolj Begneaj: Tačno.Tačno. Zbog toga što romski jezik odumire ili se zaboravlja. Međutim, kao Ministarstvo pravde, ljudskih i maninskih prava, svjesni smo toga i posvetili smo pažnju tom problemu. Planiramo da romski jezik uvedemo i u obrazovne institucije i u obrazovni sistem. Da dijete koje želi može izabrati romski jezik kao izborni predmet, od šestog do devetog razreda. Postoji i još nešto, alternativa, program koji će se napraviti, gdje će svaki polaznik moći da nauoči o romskoj kulturi, književnosti, jeziku i identitetu romske i egipćanske populacije. To planiramo za iduću godinu.