Najmanje bebe najveći su heroji, one prijevremeno rođene koje nađu put do života, koje počinju da se bore sa prvim udahom po dolasku na svijet. One rođene sa 700, 800 grama, pa i manje, koje staju na majčin dlan. Velike kao flašica vode. One su veći borci od svih nas, a danas je njihov dan.
Direktorica tivatskog Doma zdravlja Danica Stevović, prvenstveno pedijatar , kaže da se u Domu zdravlja Tivat ne samo na ovaj datum, već tokom cijele godine trude kroz rad savjetovališta da doprinesu što boljem rastu i razvoju takvih beba. Nažalost, prema njenim riječima trenutna situacija uslovila je da se ovaj datum ne obilježi kao ranijih godina: “Nažalost nismo mogli ništa posebno da spremimo obzirom na povećan obim posla na pedijatriji, kovid pacijenata, nažalost u posljednjih nekoliko nedjelja imamo povećan broj kovid pozitivnih pacijenata školskog uzrasta, tako da nažalost kovid je preuzeo kompletno pedijatrijsko odjeljenje. Ostalo koliko možemo radimo, ali trenutno nam je primarna kovid ambulanta”.
Govoreći o broju prijevremenih beba kod nas, Stevović je istakla da su takve trudnoće u posljednje vrijeme kod nas u blagom porastu, opet zbog problema sa kovidom: “ I zbog određenih stresogenih faktora, to su sada sve uslovno rizične trudnoće u ovom periodu. Shodno tome, nešto češće se rađaju prijevremeno rođene bebe”.
Izvještaji o učestalosti prijevremenog rađanja razlikuju se u zavisnosti od rase, etničke skupine, podneblju, zemlji i instituciji. U zemljama sjeverne Evrope, uključujući i Veliku Britaniju, ima oko 5% prijevremenih porođaja, u zapadnoj Evropi oko 8%, u Sjedinjenim Američkim Državama između 7% i 10%, dok u zemljama u razvoju ima između 10% i 15% prijevremenih porođaja. Danas se računa da otprilike 5 − 15% trudnoća završava prije termina.