Prva tačka na panoramskom putu “Život na Luštici” , čiju promociju su pokrenule TO Tivta i Hercegn Novog, je rezrevat prirode tivatska Solila- slatko slana oaza zanimljiva za posjete, kako ljubiteljima ptica, tako i turistima.
JP Morsko dobro je do sada u infrastrukturu na Solilima uložilo preko 300 hiljada eura, a od 2014.godine u funkciju je stavljeno preko 2 kilometra staza uz ostale infrastrukturne objekte, mostovi, info cerntar i info punkt gdje se mogu dobiti osnovne informacije o rezervatu prirode.
Prema ranijim podacima na Solilima je boravilo 114 vrsta ptica, ali od prošle godine taj broj je veći. Naime, Morsko dobro je sa NVO Czip uradilo novi monitoring i napravilo presjedk stanja. Tako se na području rezervata Solila trenutno nalazi 178 ptica, kazao je predstavnik Morskog dobra zadužen za Solila, Vojislav Dragnić.
Atraktivnost tom području daje i slanska vegetacija, specifična samo u kontaktu između mora i kopna. I to su, prije svega, određene biljke koje uspjevaju samo na području rezervata prirode.
„Na Solilima ne borave samo ptice, tu postoje i gmizavci i sisari, čak 20 vrsta, gmizavaca 10, vodozemaca 5 i svi su oni zaštićeni raznim zakonima, uredbama i ostalim aktima kako na držaavnom nivou tako i zakonima EU“, objasnio je Dragnić.
Neobičnost ovom području, pored biljnih i životinjskih vrsta, daje i kulturna baština. „Zanimljivo je i svakom turisti interesantno da čuje da se na tivatskim Solilima ubirala so. Postoje podaci branja soli još od ilirskog perioda, a prvi zvanični podatak se nalazi u kotoskim notarima 1333.godine, odnosno u srednjovjekovnim državama Nemanjića u tom periodu. Ubiranje soli se nastavlja i kasnije, ali s dolaskom Mlečana i Austrougarske to se prekida“, naveo je Dragnić i podsjetio da je Opština Tivat šezdesetih godina prošlog vijeka pokušala da obnovi solanu. “Solana je funkcionisala dvije godine i čak su imali dvije berbe soli”, istakao je Dragnić.
Javno preduzeće kao upravljač morskog dobra turistima danas može da priušti dva do tri sata aktivnog obilaska i posmatranja ptica sa vodičem, istakao je predstavnik Morskog dobra, Vojislav Dagnić.
FOTO: Morsko dobro i RadioTivat