Bokeljska mornarica Kotor od danas uživa status kulturnog dobra čovječanstva- upisana je na UNESCO Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine, kao prvo nematerijalno kulturno dobro Crne Gore čija je vrijednost univerzalno prepoznata i priznata. Proces nominacije i zaštite Bokeljske mornarice Kotor kao kulturnog nasljeđa čovječanstva, započet 2017.godine, a danas je i formalno završen na 16. sjednici Međudržavnog komiteta za očuvanje nematerijalne kulturne baštine UNESCO u Parizu.
Cijela zajednica je danas ponosna što tradiciju Bokeljske mornarice dijeli sa cijelim svijetom, promovišući vrijednosti na kojima bi trebalo da se bazira svaka društvena zajednica. U ime Crne Gore, Komitetu UNESCO zahvalio je ambassador Crne Gore u Parizu, nj.e. Ivan Ivanišević, koji je između ostalog rekao:
„Cijela zajednica je danas ponosna i zahvalna što je naša nominacija prihvaćena. Potvrđujem njihovu namjeru da podijele tradiciju Bokeljske mornarice sa cijelim svijetom, promovišući vrijednosti uzajamnog poštovanja, prijateljstva, solidarnosti, mira i napretka.”
Inicijativu za ovu kandidaturu je pokrenula sama Mornarica prije više od jedne decenije, ali su uslovi za to stvoreni tek 2013 g. kada je ona proglašena za nematerijalno kulturno dobro Crne Gore. Rukovodstvo Mornarice, izabrano 2016. g., je u svome planu aktivnosti kao jedan od glavnih ciljeva postavilo kandidaturu za upis na listu UNESCO-a i angažovalo se da to realizuje.
Proces izrade Nominacionog dosjea za tu kandidaturu započeo je 2017., a na tom kompleksnom poduhvatu, u saradnji sa samom Mornaricom, radio je tim Ministarstva kulture predvođen sekretarkom Nacionalne kancelarije za saradnju sa Komitetom UNESCO, Milicom Nikolić, koja povodom uspjeha krunisanog današnjim proglašenjem Bokeljske mornarice nasljeđem čovječanstva, za naš radio kaže:
“Ovog trena kada ona postaje baština svih građana svijeta, mislim da je zaista važno da se svi, prije svega građani Crne Gore, upoznaju sa njenim vrijednostima. Ona ima prepoznatljive sadržaje vrijednosti kakve bi trebalo da ima crnogorsko društvo, zasnovano na pluralizmu, kulturnom diverzitetu, uvažavanju međukulturnih razlika. Za mene je Bokeljska mornarica ideal koje bi vrijednosti trebalo da slavi i kako bi trebalo da bude uređena šira zajednica.”
U Domu Bokeljske mornarice u Kotoru konferenciju i proglašenje pratili su članovi i prijatelji Mornarice, članovi stručnog tima koji je izradio Nominacioni dosje i predsjednik Opštine Kotor sa saradnicima, dok je admiral Antun Sbutega online konferenciju pratio iz San Franciska. Odluka o proglašenju Mornarice za kulturno dobro čovječanstva je burno pozdravljena i proslavljena.
Potpredsjednik Upravnog odbora Bokeljske mornarice Kotor I kolovođa tivatskog odreda, Pavle Čelanović, povodfom ovog velikog dana u istoriji Boke Kotorske, poručuje:
“Čestitam svim Bokeljima, a posebno članovima Bokeljske mornarice. Da nastavimo dalje tradiciju. Fides et Honor!”